bato-adv

۱۱ واقعیت جالب در مورد گرگ‌ها که هرگز نمی‌دانستید!

این گرگ وحشتناک که اکنون منقرض شده است تا حدود ۱۳۰۰۰ سال پیش در سراسر آمریکای شمالی زندگی می‌کرد، زمانی که بسیاری از جانوران بزرگ این قاره در میان تغییرات آب و هوایی طبیعی ناپدید شدند.
کد خبر: ۱۱۴۶۱۹
بازدید : ۱۵۲۰۱۵
۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲

فرادید| گرگ‌ها و انسان‌ها رابطه پیچیده‌ای با هم دارند. ما اغلب در داستان‌ها و زندگی واقعی از گرگ‌ها می‌ترسیم و نظر خوبی نسبت به آن‌ها نداریم، اما همیشه و در طول تاریخ مجذوب این پستانداران باهوش و اجتماعی بودیم و هستیم. اجداد ما حتی زمانی در اواخر دوران پلیستوسن با گرگ‌های وحشی متحد شدند و در نهایت دوستان بی‌نظیری را که اکنون به عنوان سگ می‌شناسیم به ما هدیه دادند.

به گزارش فرادید؛ با وجود همه این ها، بسیاری از مردم آنقدر‌ها هم که فکر می‌کنند گرگ‌ها را نمی‌شناسند. به دلیل از بین بردن گرگ‌های وحشی به دست انسان در قرن‌های اخیر، امروز اغلب مردم تجربه شخصی کمی از گرگ‌ها به جز سگ‌ها دارند یا اصلاً تجربه‌ای نسبت به آن‌ها ندارند.

افسانه‌هایی که درمورد آن‌ها وجود دارد ما را نسبت به گرگ‌ها بدبین کردند، از تصورات نادرست در مورد "گرگ آلفا" تا سوء تفاهم‌هایی در مورد تهدیدی که گرگ برای مردم ایجاد می‌کند. البته گرگ‌ها می‌توانند خطرناک باشند، اما حمله به انسان‌ها نادر است، زیرا گرگ‌ها اصولا انسان را طعمه نمی‌دانند.

به امید اینکه بتوانیم نگاهمان را نسبت به گرگ‌ها تغییر دهیم در این گزارش چند واقعیت غیرمنتظره و جالب درباره گرگ‌ها را بیان کردیم که شاید تا به امروز نمی‌دانستید. تا پایان این مطلب همراه ما باشید:

حقایق علمی

نام رایج: گرگ خاکستری
نام علمی: Canis lupus
میانگین طول عمر در طبیعت: پنج تا شش سال
میانگین طول عمر در اسارت: ۱۵ سال
وضعیت فهرست قرمز IUCN: کمترین نگرانی از انقراض
جمعیت فعلی: ۲۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ قلاده

گرگ‌

۱. گرگ‌ها به طور شگفت انگیزی متنوع هستند

کلمه "گرگ" معمولاً به گرگ خاکستری (Canis lupus) اشاره دارد که گسترده‌ترین و آشناترین گونه گرگ است که هنوز وجود دارد. به طورکلی تصور می‌شود که گرگ‌های خاکستری، تکامل یافته گرگ کوچک‌تری به نام Mosbach هستند که سگ‌سانان منقرض شده‌ای در اوراسیا در دوران پلیستوسن میانه تا اواخ این دوره بودند.

به لطف اجداد ماجراجو و سازگار، گرگ‌های خاکستری برای صد‌ها هزار سال در بخش‌های عظیمی از اوراسیا و آمریکای شمالی زندگی کرده اند، جایی که زیرگونه‌های مختلفی از آن‌ها را به وضوح می‌بینیم.

هنوز بحث بر سر گستردگی تنوع گرگ‌ها وجود دارد و دانشمندان آن‌ها را به ۸ تا ۳۸ زیرگونه تقسیم می‌کنند. در آمریکای شمالی، این‌ها شامل گرگ شبح مانند قطب شمال، گرگ بزرگ شمال غربی، گرگ کوچک مکزیکی، و گرگ شرقی  است. همچنین گرگ قرمز مرموز (C. rufus) و سگ گرگی نادری که به عنوان گونه‌ای متمایز یا زیرگونه‌ای از گرگ خاکستری طبقه‌بندی می‌شود، که در هر دو مورد ممکن است نژاد کایوت داشته باشند.

گرگ اوراسیا بزرگ‌ترین زیرگونه‌های دنیای باستان و فراوان‌ترین آن‌ها با بیشترین دامنه است. سایرگرگ‌ها عبارتند از: گرگ شمالی تاندرا، گرگ هیمالیا در ارتفاعات، گرگ عربی ساکن صحرا و گرگ هندی در دشت. به غیر از گرگ‌های خاکستری، جنس Canis شامل گونه‌های نزدیک به هم مانند کایوت‌ها و شغال‌های طلایی است و دو گونه دیگر هم داریم که معمولاً به عنوان گرگ شناخته می‌شوند؛ گرگ اتیوپیایی (C. simensis) و گرگ طلایی آفریقایی (C. lupaster)

۲. قبلاً گرگ‌های بیشتری وجود داشت

حتی با وجود این تنوع و فراوانی نسبی گرگ‌های خاکستری در سطح جهان، زمین اکنون گرگ‌ها و انواع کمتری نسبت به گذشته دارد. سوابق فسیلی کشف شده از گرگ‌ها و گونه‌های گرگ‌مانندِ جالب، این ادعا را ثابت می‌کند.

با این حال، علاوه بر انقراض‌های طبیعی در دوران ماقبل تاریخ، انسان در طول قرن‌ها با گرگ‌های خاکستری سر جنگ داشتند. طبق گفته اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، گرگ خاکستری زمانی پراکنده‌ترین پستاندار روی زمین بود، اما آزار و شکنجه به دست مردم به کاهش دامنه آن تا حدود یک سوم انجامید.

چندین زیرگونه منحصربه‌فرد در این جنگ منقرض شدند. از جمله گرگ سیاه فلوریدا، گرگ دشت بزرگ، گرگ دره می‌سی سی پی و گرگ تگزاس و همچنین گونه‌های دنیای باستان مانند گرگ ژاپنی، گرگ هوکایدو و گرگ سیسیلی.

گرگ وحشتناک

۳. گرگ‌های وحشتناک (سگ منقرض شده مربوط به دوران پلیستوسن) ممکن است گرگ نبوده باشند

این گرگ وحشتناک که اکنون منقرض شده است تا حدود ۱۳۰۰۰ سال پیش در سراسر آمریکای شمالی زندگی می‌کرد، زمانی که بسیاری از جانوران بزرگ این قاره در میان تغییرات آب و هوایی طبیعی ناپدید شدند. گرگ‌های وحشتناک از نظر اندازه با بزرگترین گرگ‌های خاکستری امروزی قابل مقایسه بودند، اما آرواره‌های خردکننده استخوان داشتند و ممکن است اسب، گاومیش تنبل‌های زمینی و ماستودون طعمه‌های آن‌ها بودند.

فسیل‌های گرگ‌های وحشتناک، شباهت زیادی به گرگ‌های خاکستری مدرن دارند و بر اساس شباهت‌های مورفولوژیکی، دانشمندان مدت‌ها تصور می‌کردند که این دو ارتباط نزدیکی با هم دارند. با این حال، در اوایل سال ۲۰۲۱، دانشمندان پس از تعیین توالی DNA از زیر فسیل‌های گرگ وحشتناک، نتایج شگفت انگیزی را نشان دادند.

آن‌ها در مجله Nature گزارش دادند که گرگ‌های وحشتناک و گرگ‌های خاکستری تنها پسرعمو‌های بسیار دور هستند و به نظر می‌رسد شباهت‌های آن‌ها نتیجه تکامل همگرا باشد تا روابط نزدیک. محققان نوشتند که DNA گرگ وحشتناک نشان دهنده یک "نسب بسیار واگرا" است که ۵.۷ میلیون سال پیش از سگ سانان جدا شده.

لوران فرانتز، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «زمانی که ما برای اولین بار این مطالعه را شروع کردیم، فکر می‌کردیم که گرگ‌های وحشتناک فقط گرگ‌های خاکستری هستند، بنابراین از اینکه متوجه شدیم چقدر از نظر ژنتیکی بسیار متفاوت هستند، شگفت زده شدیم، به طوری که احتمالاً نمی‌توانستند با هم رابطه داشته باشند.

۴. گرگ‌های آلفا فقط والدین هستند

گرگ‌های خاکستری معمولاً در دسته‌های ۶ تا ۱۰ نفره زندگی می‌کنند که یک جفت مولد غالب آن‌ها را رهبری می‌کنند. ممکن است شنیده باشید که کسی از این رهبران گروه به عنوان "گرگ آلفا" یاد می‌کند، یا نر و ماده‌هایی که ظاهراً با جنگیدن به گله خود تسلط پیدا کرده و در نهایت رهبران و پرورش دهندگان انحصاری گروه می‌شوند.

بسیاری از کارشناسان گرگ اکنون "گرگ آلفا" را یک اصطلاح منسوخ می‌دانند و استدلال می‌کنند که نحوه عملکرد گله گرگ را به درستی توصیف نمی‌کند.

یکی از این متخصصان، زیست شناس مشهوری است که دهه‌ها پیش به محبوبیت این ایده کمک کرد، اما اکنون از استفاده از آن منصرف شده است. مِچ توضیح می‌دهد که اکنون می‌دانیم که "گرگ‌های آلفا" در واقع فقط والدین هستند و سایر اعضای گروه فرزندان آن‌ها هستند. گرگ‌ها اغلب مادام العمر جفت گیری می‌کنند و خانواده آن‌ها می‌تواند شامل ترکیبی از توله‌ها و بالغین جوان از چندین فصل تولید مثل باشد.

مِچ در وب سایت خود می‌نویسد: "آلفا" به معنای رقابت با دیگران و تبدیل شدن به گرگ برتر با برنده شدن در یک مسابقه یا نبرد است. با این حال، اکثر گرگ‌هایی که گله‌ها را هدایت می‌کنند، موقعیت خود را صرفاً با جفت‌گیری و تولید توله‌ها به دست می‌آوردند، که سپس تبدیل به گله آن‌ها می‌شود.

والدین

۵. گرگ‌ها حیواناتی اجتماعی هستند

گرگ‌های خاکستری بالغ می‌توانند به تنهایی زنده بمانند و ممکن است برای مدتی از گله خارج شوند. گرگ‌ها بسیار اجتماعی هستند، با این حال، و اغلب به محض یافتن شریک زندگی، جفت گیری می‌کنند. این نشان دهنده آغاز یک گله گرگ جدید یا خانواده هسته‌ای است که واحد اجتماعی اساسی برای گرگ‌ها است.

هر دو گرگ خاکستری و قرمز یک بار در سال در اواخر زمستان یا اوایل بهار تولید مثل می‌کنند و هر دو دوره بارداری حدود ۶۳ روز دارند. آن‌ها معمولاً چهار تا شش توله به دنیا می‌آورند که نابینا، ناشنوا و شدیداً به مادرشان وابسته هستند. توله‌های گرگ توسط همه اعضای گله، از جمله والدین و خواهر و برادر بزرگ‌ترشان، نگهداری می‌شوند.

آن‌ها به سرعت رشد می‌کنند، پس از سه هفته در خارج از لانه کاوش می‌کنند و در عرض شش ماه به اندازه بزرگسالان می‌رسند. گرگ‌ها در ۱۰ ماهگی به بلوغ می‌رسند، اما ممکن است چند سال قبل از خروج از خانه، نزد والدین خود بمانند.

۶. آن‌ها ابزار‌های طبیعیِ ارتباطی زیادی دارند

گرگ‌ها در شب زوزه می‌کشند، اما بر خلاف تصور رایج، این صدا‌های خوف انگیز هیچ ربطی به ماه ندارد. آن‌ها پیام‌های راه دور را به گرگ‌های دیگر می‌رسانند که ممکن است بتوانند آن‌ها را از فاصله ۱۰ مایلی بشنوند. زوزه کشیدن می‌تواند به گرگ‌ها کمک کند تا گله خود را جمع کنند، اعضای گله گم شده را پیدا کنند، یا از قلمرو دفاع کنند.

گرگ‌ها همچنین صدا‌های دیگری مانند غرغر کردن، پارس کردن، ناله کردن را برای برقراری ارتباط ایجاد می‌کنند. آن‌ها از زبان بدن نیز استفاده می‌کنند، از جمله تماس چشمی، حالات صورت و وضعیت بدن. این کانال‌های ارتباطی بی‌صدا می‌توانند هنگام شکار مفید باشند – برای مثال، یک «سیگنال نگاه» ممکن است به گرگ‌ها کمک کند تا در طول شکار گروهی بدون ایجاد صدا‌هایی که طعمه‌شان را آگاه کند، هماهنگ شوند.

حس بویایی قوی گرگ‌ها نیز نقشی کلیدی در ارتباط آن‌ها ایفا می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد اطلاعات را از طریق چندین نوع عطر و بو، از جمله ادرار کردن با پا‌های بالا، دفع مدفوع، و خراشیدن به اشتراک بگذارند.

۷. گرگ‌ها استرس می‌گیرند

ممکن است نتوانیم به طور کامل تجربه احساسی گونه‌های دیگر را درک کنیم، اما مطالعه سطح کورتیزول در نمونه‌های مدفوع راهی است که دانشمندان می‌توانند استرس را در حیوانات وحشی تخمین بزنند. مقایسه این سطوح هورمونی با سایر داده‌های مربوط به زندگی روزانه حیوانات ممکن است به منابع استرس اشاره کند.

به عنوان مثال، در یک مطالعه روی ۴۵۰ نمونه مدفوع از ۱۱ گله گرگ، محققان دریافتند که مرگ یکی از اعضای گله احتمالا باعث ایجاد "استرس مهم در بقیه واحد اجتماعی" می‌شود.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که گرگ‌ها ممکن است با حضور انسان، حداقل در برخی زمینه ها، تحت استرس قرار گیرند. طبق مطالعه‌ای که در سه پارک ملی ایالات متحده انجام شد، که نشان داد سطح گلوکوکورتیکوئید مدفوع گرگ‌های خاکستری در مناطق و زمان‌هایی که از ماشین برفی سنگین استفاده می‌شد، بیشتر بود.

گرگ‌ها

۸. گرگ‌ها واقعاً زمانی که ماه کامل می‌شود زوزه نمی‌کشند

رسانه‌ها آن را به یک ایده اصلی تبدیل کرده اند که گرگ‌ها در ماه کامل زوزه می‌کشند، اما این حقیقت ندارد. گرگ‌ها زوزه می‌کشند تا با گله خود ارتباط برقرار کنند یا گرگ‌های دیگر را بترسانند؛ و این زوزه‌ها بسیار دور می‌روند - تا ۱۰ مایلی شنیده می‌شوند.

۹. گرگ‌ها به فضای زیادی نیاز دارند

گله‌های گرگ به مناطق وسیعی نیاز دارند تا طعمه‌های کافی برای آن‌ها فراهم شود، اما اندازه آن‌ها بسته به عواملی مانند آب و هوا، زمین، فراوانی طعمه و حضور سایر شکارچیان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. طبق خدمات حیات وحش ایالات متحده، قلمرو‌های گرگ خاکستری از ۵۰ تا ۱۰۰۰ مایل مربع وسعت دارند. آن‌ها عمدتاً با سرعت حدود ۵ مایل در ساعت یورتمه می‌روند، اما می‌توانند برای مسافت‌های کوتاه با سرعت ۴۰ مایل در ساعت بدوند.

۱۰. سگ‌ها از نظر ژنتیکی شبیه گرگ‌ها هستند

سگ‌ها از نوادگان گرگ‌ها هستند و علم پشت آن وجود دارد: این دو موجود ۹۹.۸ درصد از DNA یکسانی دارند؛ بنابراین در حالی که سگ‌ها اهلی هستند و گرگ‌ها وحشی، ولی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید شبیه هستند!

۱۱. گرگ‌ها به تنظیم اکوسیستم‌های خود کمک می‌کنند

مانند بسیاری از شکارچیان، گرگ‌ها نقش مهمی در تعادل محیط زیست اطراف خود دارند. نمونه‌ای که به طور مثال ذکر شده حدود یک قرن پیش در پارک ملی یلوستون رخ داد، جایی که گرگ‌های خاکستری بومی تا سال ۱۹۲۰ از بین رفتند. در ابتدا نبود آن‌ها یک مزیت تلقی می‌شد، اما اهمیت وجود گرگ‌ها با افزایش جمعیت گوزن‌های پارک خود را نشان داد.

از زمان بازگشت مجدد گرگ‌ها به یلوستون در سال ۱۹۹۵، گوزن‌ها از ۲۰۰۰۰ به کمتر از ۵۰۰۰ کاهش یافته اند. امروزه، پارک ملی یلوستون خانه بیش از ۹۰ گرگ در هشت دسته است، در حالی که صد‌ها گرگ دیگر در سراسر اکوسیستم اطراف زندگی می‌کنند

سوالات متداول

چه زمانی سگ‌ها از گرگ جدا شدند؟
اعتقاد بر این است که سگ‌ها در ۲۷۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ سال پیش از اجداد گرگ خود جدا شدند.

تفاوت بین گرگ و ولورین چیست؟
علیرغم شباهت‌هایی که در نام آن‌ها وجود دارد، گرگ‌ها و ولورین‌ها بسیار متفاوت هستند. گرگ‌ها سگ سانان هستند در حالی که ولورین‌ها راسو‌هایی هستند که در قطب شمال یافت می‌شوند. دومی کمتر دیده می‌شود (به دلیل پراکندگی شمالی زیاد) و بیشتر شبیه خرس است تا سگ.

وقتی گرگ زوزه می‌کشد یعنی چه؟
زوزه کشیدن ربطی به ماه ندارد. در عوض، این راهی است که گرگ‌ها همدیگر را پیدا می‌کنند، مجمعی را تشکیل می‌دهند، از قلمرو خود دفاع می‌کنند و پیام‌های دیگری را به یکدیگر منتقل می‌کنند.

آیا گرگ خاکستری منقرض شد؟
شکار و معدوم کردن بیش از حد برای حفاظت از دام باعث شد که گرگ خاکستری در ایالات متحده در اواسط دهه ۱۹۰۰ تقریباً منقرض شود. آن‌ها از آن زمان به قانون گونه‌های در خطر انقراض اضافه شده اند و به نظر می‌رسد تعداد آن‌ها در حال افزایش است. امروزه گرگ‌های خاکستری در میشیگان، ویسکانسین، مونتانا، آیداهو، اورگان، وایومینگ و آلاسکا دیده می‌شوند.

گرگ‌ها چقدر باهوش هستند؟
علی‌رغم آزمایش‌های هوشی بی‌شماری که گرگ‌ها و سگ‌ها را در مقابل هم قرار می‌دهند، هیئت منصفه در مورد اینکه کدام واقعاً باهوش‌تر است، صحبت نمی‌کند. با این حال، آنچه ما می‌دانیم این است که گرگ‌ها حیواناتی فوق العاده باهوش با سیستم‌های اجتماعی پیچیده هستند. آن‌ها توانایی‌هایی را در آموزش خویشاوندان خود، مراقبت از هم نوع آسیب دیده و بازی نشان داده اند.

ترجمه: فرادید 

برچسب ها: گرگ حیات وحش
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv