bato-adv

(عکس) ماری عظیم‌الجثه به اندازه یک اتوبوس

بقایای این گونه از مار‌ها را سال ۲۰۰۹ طی تحقیقاتی در یک معدن زغال‌سنگ در کلمبیا کشف شد و در آغاز با توجه به ابعاد باورنکردنی استخوان‌ها فسیل شده، دانشمندان باور نمی‌کردند که با فسیل یک مار سر و کار دارند. پهنای بدن این مار به ۷۰ سانتیمتر می‌رسید که با توجه به آن می‌توان ابعاد طعمه‌هایش را حدس زد.
کد خبر: ۱۱۸۲۵۴
بازدید : ۲۷۲۳۲
۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵

طول برخی از گونه‌های پایتون ممکن است تا نزدیک ۱۰ متر برسد، اما در مقابل بزرگترین مار تاریخ طبیعی کوچک به نظر می‌رسند.

میلیون‌ها سال پیش گونه‌ای از مار‌ها در جهان حکمرانی می‌کردند که دانشمندان نام تایتانوبوآ را برایشان انتخاب کرده‌اند.

این مار‌های عظیم الجثه قطر بدنشان به یک متر و طولشان به بیش از ۱۵ متر می‌رسید و با ابعادی شبیه به اتوبوس یکی از بزرگترین شکارچیان جهان پس از دوران دایناسور‌ها بوده‌اند.

(عکس) ماری عظیم‌الجثه به اندازه یک اتوبوس

مقایسه ابعاد تایتانوبوآ با دیگر مار‌ها و انسان

بقایای این گونه از مار‌ها را سال ۲۰۰۹ طی تحقیقاتی در یک معدن زغال‌سنگ در کلمبیا کشف شد و در آغاز با توجه به ابعاد باورنکردنی استخوان‌ها فسیل شده، دانشمندان باور نمی‌کردند که با فسیل یک مار سر و کار دارند.

پهنای بدن این مار به ۷۰ سانتیمتر می‌رسید که با توجه به آن می‌توان ابعاد طعمه‌هایش را حدس زد.

به باور دانشمندان ابعاد بسیار بزرگ این مار‌ها را می‌توان به آب و هوای گرم و مرطوب محیط زندگی‌شان نسبت داد. از آنجا که موجودات خونسرد، چون خزندگان و مار‌ها در محیط‌های گرم ابعاد بزرگتری پیدا می‌کنند می‌توان حدس زد که محل زندگی این گونه از مار‌ها نسبت به امروز گرم‌تر بوده است.

هنوز زمان دقیق انقراض این شکارچیان ترسناک به شکل دقیق مشخص نیست، اما بنا به حدس‌های دانشمندان این رویداد چیزی بین ۵۷ تا ۶۰ میلیون سال پیش رخ داده است.

البته نوادگان این مارها، یعنی مار‌های بوآ و آناکوندا هنوز وجود دارند، اما خوشبختانه به اندازه جد هولناکشان بزرگ نمی‌شوند.

منبع: خبرآنلاین

برچسب ها: مار
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv