bato-adv

قیمت بورسی ربع‌سکه؛ روز اول پیش فروش چگونه گذشت؟  

فرآیند ثبت سفارش سکه طلا ربع بهار آزادی در معاملات بورس کالا دیروز شنبه ۲۴دی ماه آغاز شد. پس از افزایش بی‌سابقه نرخ حباب ربع سکه طلا در معاملات هفته‌های اخیر، بانک مرکزی به مناسبت روز مادر از عرضه ۵۰۰هزار قطعه از این کالای سرمایه‌ای در معاملات بورس کالا خبر داد.
کد خبر: ۱۱۸۳۷۵
بازدید : ۳۰۰۹
۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰

عرضه گواهی ربع‌سکه در بورس کالا، باعث شد روند نزولی قیمت بازاری این فلز پرطرفدار تداوم یابد. روز نخست، عرضه گواهی ربع‌سکه با قیمت ۷میلیون و ۲۰۰هزار تومان کلید خورد و در نتیجه ۷۴۴کد حقیقی موفق به خرید ۲۸۰۰ربع‌سکه شدند.

روز گذشته، قیمت بازاری ربع‌سکه نیز ۷میلیون و ۷۰۰هزار تومان گزارش شد که تداوم عرضه می‌تواند منجر به افت حباب سکه شود. به گفته مسوولان بانک مرکزی، مدت عرضه سکه سه روز کاری است که در صورت وجود تقاضا، امکان تمدید نیز وجود دارد.

فرآیند ثبت سفارش سکه طلا ربع بهار آزادی در معاملات بورس کالا دیروز شنبه ۲۴دی ماه آغاز شد. پس از افزایش بی‌سابقه نرخ حباب ربع سکه طلا در معاملات هفته‌های اخیر، بانک مرکزی به مناسبت روز مادر از عرضه ۵۰۰هزار قطعه از این کالای سرمایه‌ای در معاملات بورس کالا خبر داد.

با انتشار خبر مذکور، تحلیلگران از احتمال عقب‌گرد نرخ ربع سکه و کاهش حجم حباب این فلز زرد سخن گفتند که تا حدودی این گمانه‌ها درست از آب درآمد. در حالی که نرخ هر قطعه ربع سکه در روز‌های میانی دی ماه در کانال‌های ۸ و ۹ میلیون تومانی نوسان می‌کرد، در اواسط هفته گذشته و پس از انتشار خبر مذکور روند کاهشی این کالای سرمایه‌ای آغاز شد و نرخ آن به کانال ۷ میلیون تومانی رسید.

البته گفتنی است که فرآیند عرضه کالای مذکور به خریداران آغاز نشده و معامله‌گران تنها می‌توانند سفارش‌های خود را تحت عنوان حواله ربع سکه به ثبت برسانند. بررسی‌های به‌عمل آمده از کارگزاری‌های رسمی نشان می‌دهد که نرخ معامله هر گواهی ربع سکه در رقم ۷۲ هزار تومان مچ شده که معادل یک صدم یک قطعه ربع سکه بوده و در نتیجه قیمت این کالای سرمایه‌ای در بورس کالا برابر با ۷ میلیون و ۲۰۰‌هزار تومان ثبت شده است.

روز گذشته روند نرخ دلار آزاد و سکه طلا طرح جدید نیز در بازار تهران کاهشی بود. هر برگ اسکناس دلار آمریکا با شروع معاملات هفته پایانی دی ماه به کانال ۴۰ هزار تومانی بازگشت و در سطوح قیمتی انتهای این کانال به نوسان پرداخت.

قیمت بورسی ربع‌سکه

اختلاف ۵۰۰ هزار تومانی بورس با بازار آزاد

با شروع فرآیند ثبت سفارش گواهی ربع سکه در بورس کالا احتمالات نسبت به کاهش بیشتر نرخ حباب این فلز زرد افزایش یافت. در نخستین ساعات روز شنبه ثبت سفارش سکه طلا ربع بهار آزادی شروع شد و متقاضیان با ثبت ارقام پیشنهادی خود اقدام به خرید گواهی این کالای سرمایه‌ای کردند.

طبق قوانین منتشر شده از سوی بانک مرکزی هر شخص حقیقی می‌تواند حداقل یک و حداکثر ۵ ربع سکه به‌صورت گواهی‌هایی در مضرب ۱۰۰ خریداری کند. هر گواهی ربع سکه در بورس کالا ۷۲ هزار تومان به فروش رسید که به این ترتیب نرخ هر قطعه ربع سکه برابر شد با ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان. گفتنی است که روز گذشته هر قطعه از این فلز زرد در معاملات بازار آزاد حدود ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت خورد که اختلاف ۵۰۰ هزار تومانی با بورس کالا دارد.

البته احتساب مالیات می‌تواند اختلاف قیمت‌ها را کاهش دهد همچنین تعداد اوراق خریداری شده ۲۸۰ هزار برگه معادل ۲ هزار و ۸۰۰ سکه بوده است. از روز‌های ابتدایی دی ماه روند افزایشی نرخ ربع سکه طلا در معاملات بازار تهران شیب بیشتری به خود گرفت به‌صورتی که هر قطعه از این کالای سرمایه‌ای در روز‌های انتهایی دهه نخست دی ماه به سقف قیمت ۱۰ میلیون تومانی رسید.

بر اساس محاسبات به‌عمل آمده از ارزش ذاتی برادر کوچک‌تر خانواده سکه طلا مشاهده می‌شد که بخش قابل توجهی از رقم مذکور حباب قیمتی بوده که در راستای شرایط مازاد تقاضا در بازار به وجود آمده است. اما با انتشار خبر عرضه سنگین ربع سکه در بورس کالا توسط بانک مرکزی حباب این کالا شروع به کوچک‌تر شدن کرد به‌صورتی که روز گذشته از ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نرخ ربع سکه، تنها حدود ۳ میلیون تومان را حباب تشکیل می‌داد.

روز گذشته نرخ سکه طلا طرح جدید نیز دچار نوسانات کاهشی شد. هر قطعه از این فلز گران‌بها در پایان معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۱۰۵ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته در رقم ۲۱ میلیون و ۱۴۵ هزار تومان معامله شد.

بازگشت دلار آزاد به کانال ۴۰

دیروز شنبه ۲۴ دی ماه روند نرخ اسکناس آمریکایی در معاملات رسمی و غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین ساعات روز گذشته فعالیت خود را با ۱۷۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه گذشته در رقم ۴۰ هزار و ۹۰۰ تومان آغاز کرد. در ادامه معاملات روز گذشته روند کاهشی شیب بیشتری گرفت و در نهایت در رقم ۴۰ هزار و ۸۵۰ تومان به فعالیت روزانه خود پایان داد.

منبع: دنیای اقتصاد

برچسب ها: ربع سکه
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv