bato-adv

(تصاویر) ۱۸ گونه باشکوه «شاهین» که شما را حیرت زده می‌کند!

باز‌ها در مناطق باز مانند علفزار‌ها وگونه‌های کوچکتر آن‌ها در جنگل‌ها زندگی می‌کنند. باز‌ها معمولا کوچکتر از عقاب و بزرگتر از شاهین هستند. مانند بیشتر شکارچیان - و بر خلاف بسیاری از پرندگان دیگر - باز‌های ماده از نر‌ها بزرگتر هستند.
کد خبر: ۱۱۸۷۵۱
بازدید : ۶۰۲۰۱
۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶

فرادید| شاهین‌ها و عقاب‌ها در میان بیش از ۲۰۰ گونه از خانواده Accipitridae قرار دارند. گروهی از شکارچیان سریع و قوی طبیعت که حیوانات دیگر را برای تأمین غذا می‌کشند و در طول روز فعال هستند. باز‌های شکاری به طور کلی کمی بزرگتر و بال‌های پهن تری دارند که گاهی اوقات عنوان "شاهین سر به فلک کشیده" را با خود یدک می‌کشند.

به گزارش فرادید، باز‌ها در مناطق باز مانند علفزار‌ها وگونه‌های کوچکتر آن‌ها در جنگل‌ها زندگی می‌کنند. باز‌ها معمولا کوچکتر از عقاب و بزرگتر از شاهین هستند. مانند بیشتر شکارچیان - و بر خلاف بسیاری از پرندگان دیگر - باز‌های ماده از نر‌ها بزرگتر هستند.

در این گزارش ۱۸ مورد استثنایی و باشکوه از باز‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم. ذکر این نکته لازم است که در معنای عرف باز‌ها و شاهین‌ها اصولا یکی هستند و در معنای علمی متفاوت. در این گزارش ما از باز‌ها با نام شاهین یاد می‌کنیم. گرچه به طور کلی باز‌ها هم نوعی شاهین در اندازه برزگتر هستند.

دم سرخ

شاهین دم سرخ

شاهین دم قرمز که به دلیل دم متمایزش اینگونه نامگذاری شده است، رایج‌ترین شاهین در آمریکای شمالی است. دم قرمز، روستا‌های باز را ترجیح می‌دهد و به دنبال مکان‌های بلند مانند تیر‌های کنار جاده است تا شکار را تماشا کند. جوندگان کوچک را دوست دارد، اما سنجاب، خرگوش، خفاش، مار، حشرات، قورباغه و سایر پرندگان را نیز می‌خورد. هنگام جفت گیری، هر دو شاهین در حالی که نر شیرجه‌های دیدنی انجام می‌دهد، دایره می‌زنند و گاهی اوقات طعمه را در حین پرواز به ماده می‌دهند.

در طول فصل بهاربرای تولید مثل جفت‌ها لانه‌های خود را در درختان بلند و صخره‌ها می‌سازند و به طور گسترده‌ای این لانه‌ها روی ساختمان‌های بلند در مناطق شهری دیده شده است.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: مکزیک، آمریکای مرکزی، دریای کارائیب.

بهار: در طول فصل تولید مثل، ممکن است در کانادا و آلاسکا نیز مشاهده شوند.

قوش

قوش آمریکای

این گونه از شاهین، کوچکترین پرنده از خانواده باز‌ها در آمریکای شمالی هستند که پراکندگی آن‌ها از آمریکای مرکزی و جنوبی تا شمال آرژانتین را شامل می‌شود. قوش آمریکایی به مناطق کشاورزی، حومه و شهری رفت و آمد می‌کند و به دنبال طعمه در بین غذای پرندگان و سایر مکان‌هایی که پرندگان در آن غذا را جمع می‌کنند هستند. بزرگسالان دارای بال‌ها، پشت‌ها و سر‌های آبی مایل به خاکستری، با قسمت‌های زیرین خالدار و سفید هستند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: اگرچه مهاجر هستند، اما برخی در تمام طول سال ساکن شمال غربی اقیانوس آرام، غرب بین کوهستانی آپالاشیا، شمال شرقی و مکزیک هستند.

بهار/تابستان: کانادا، آلاسکا، ۴۸ ایالت پایین و مکزیک.

زمستان: جنوب ایالات متحده، مکزیک، آمریکای مرکزی و جنوبی، و دریای کارائیب.

باز

باز کوپر

باز کوپرچشمانی به رنگ کهربایی، بال‌های خاکستری، دم سیاه و سینه‌ای خال‌دار قهوه‌ای و سفید دارد. پرندگان و پستانداران کوچک مانند سنجاب، موش و سنجاب را می‌خورد. باز کوپر شکار را غافلگیر می‌کند به این صورت که پنهانی و قبل از اینکه برای غافلگیر کردن شکار از پشت به پایین بیاید، بی‌صدا از درختی به درخت دیگر حرکت می‌کند. محققان کشف کرده اند که برخی از گونه‌های مرغ مگس خوار لانه‌های خود را در نزدیکی شاهین‌های کوپر می‌سازند تا از تخم‌های خود در برابر شکارچیان گرسنه که از باز‌های کوپر دوری می‌کنند محافظت کنند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: بیشتر مناطق پایین ۴۸ ایالات متحده، کالیفرنیا، و بخش‌هایی از شمال و مرکز مکزیک.

تابستان: همچنین در کانادا و شمالی‌ترین ایالات متحده وجود دارد.

زمستان: برخی تا جنوب مکزیک و هندوراس مهاجرت می‌کنند.

شاهین

شاهین زبر پا

شاهین زبر پا درمناطق تاندار در آمریکای شمالی، آسیا و اروپا زاد و ولد می‌کند، جایی که تابستان‌ها را قبل از مهاجرت به سمت جنوب برای شکاردر ولز و لمینگ می‌گذراند. برخی از آن‌ها قهوه‌ای تیره با علائم سفید متمایز هستند، در حالی که برخی دیگر الگو‌های کم رنگ تری دارند. نام ان‌ها از پا‌های پُراز پر آن‌ها گرفته شده است که کمک می‌کند تا در برابر سرما مقاومت کنند. هنگام شکار، شاهین زبر پا اغلب رو به باد پرواز می‌کند و در حالی که شکار را جستجو می‌کند آن را از روی یک میله یا شاخه بلند درخت تماشا می‌کند. به دلیل نداشتن درخت در تاندرا، این شاهین گاهی اوقات از استخوان‌های کاریبو (گوزن شمالی) برای لانه سازی استفاده می‌کند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

تابستان: تاندرای قطب شمال.

زمستان: کانادا، ایالات متحده، بیشتر مناطق جنوبی اروپا، آسیای مرکزی و آسیای شرقی.

شانه قرمز

شاهین شانه قرمز

این گونه از شاهین نام خود را از رنگ بالهایش گرفته که در قسمت پایین نواری و به رنگ خاکستری و سفید است ودر بالا قهوه‌ای روشن. تشخیص آن در خانه جنگلی‌اش ممکن است دشوار باشد، اما صدای سوت بلند شاهین شانه قرمز به راحتی قابل تشخیص است (اگرچه این صدا می‌تواند شبیه یک زاغ کبود باشد). گروهی از کلاغ‌های آمریکایی گاهی اوقات این پرندگان وحشی را مورد حمله قرار می‌دهند آن‌ها را محاصره می‌کنند و به عنوان یک اقدام دفاعی مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، اما این دو گونه ممکن است با هم برای مقابله با جغد‌هایی که جوجه‌های شاهین شانه قرمز را تهدید می‌کنند، متحد شوند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: مناطق ساحلی کالیفرنیا، از جمله بیشترکالیفرنیا و جنوب آمریکا.

زمستان: شمال و مرکز مکزیک، جنوب غربی اورگان، کالیفرنیای شرقی.

آهنی

شاهین آهنی

شاهین آهنی بزرگترین در نوع خود در آمریکای شمالی است. این شاهین یکی از تنها گونه‌هایی است که تا سر انگشتانش پا‌های پردار دارد، نام خود را به خاطر شکل و رنگ پشت و پاهایش گرفته است.
این شاهین‌ها بر فراز چمنزارها، بیابان‌ها و دیگر زمین‌های باز در غرب ایالات متحده پرواز می‌کنند و عمدتاً جوندگان و سایر پستانداران کوچک را شکار می‌کنند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: یوتا، کلرادو، آریزونا، نیومکزیکو و نوادای جنوبی.

بهار: محدوده تولید مثل به سمت شمال تا شرق اورگان و واشنگتن، آیداهو، وایومینگ، مونتانا، نبراسکا، داکوتاها، آلبرتا و ساسکاچوان گسترش می‌یابد.

زمستان: در سراسر جنوب غربی ایالات متحده، از جمله کالیفرنیا و غرب تگزاس، اوکلاهما، و کانزاس. همچنین در بخش‌هایی از شمال و مرکز مکزیک وجود دارد.

شاهین خرچنگی

شاهین خرچنگی زیر شکم روشن‌تر و مرکزی به رنگ زرد یا نارنجی روشن با منقار سیاه دارد. در جنگل‌های حرا ساحلی از ونزوئلا تا جنوب برزیل زندگی می‌کند و شواهد فسیلی از جامائیکا نشان می‌دهد که محدوده زمانی و مکانی آن‌ها شامل حوزه دریای کارائیب می‌شد. شاهین خرچنگی برای شکار خرچنگ‌ها در ورودی لانه‌ها می‌چرخد یا با پرواز بر فراز آشمان، آن‌ها را شکار می‌کند. از منقار قلاب‌دار خود برای پوست کندن آن‌ها قبل از خوردن استفاده می‌کند. در بهار زاد و ولد می‌کند و به خاطر مراسم معاشقه در پرواز معروف است. شاهین خرچنگی تقریباً در معرض خطرانقراض قرار گرفته است، زیرا با کاهش جمعیت مواجه شده است، که احتمالاً به دلیل تخریب حرا است.

کجا این شاهین را ببینیم؟
در تمام طول سال: تالاب‌های مانگرو ساحلی در ونزوئلا، گویان، سورینام، گویان فرانسه و برزیل.

شهباز

شهباز شمالی

شهباز شمالی متوسط و بزرگ پراکندگی زیادی دارد که شامل آمریکای شمالی، اروپا و آسیا است و چندین زیرگونه منطقه‌ای را شامل می‌شود. این شاهین‌های نارنجی یا چشم قرمز دارای پشتی خاکستری و سینه‌های سفید با رگه‌های خاکستری مایل به سیاه هستند. آن‌ها در جنگل‌ها زندگی می‌کنند و در کنار نهر‌ها و تالاب‌ها شکار می‌کنند که پوشش کافی برای غافلگیری طعمه‌ها دارند. شهباز‌های شمالی از اواسط تا اواخر بهار تولیدمثل می‌کنند. آن‌ها اغلب در درختان مخروطی لانه سازی کنند و به طرز عجیبی از لانه خود در برابر تهدیدات از جمله انسان‌ها دفاع می‌کنند.

هریس

شاهین هریس

شاهین هریس یک شاهین قهوه‌ای تیره و مسی با پا‌ها و منقاری زرد رنگ است و دمی سفید دارد. پراکندگی آن‌ها از جنوب غربی ایالات متحده گرفته تا شیلی و آرژانتین را شامل می‌شود. این موجود اجتماعی یک گونه نادردر میان پرندگان شکاری است که به صورت گروهی شکار می‌کنند ودر مقابل هم با آزار و اذیت شکارچیان، از رویکردی مشارکتی برای محافظت از لانه‌ها استفاده می‌کنند.
تاکتیک اصلی شاهین هریس برای گرفتن طعمه “یورش غافلگیرانه” است.

شاهین‌ها، با گیج گردن طعمه در حین شکار، کارایی طعمه در فرار را به مرور کاهش میدهند، و در نهایت او را شکار میکنند. تحقیقات اخیر نشان داد که شاهین هریس دارای دید رنگی استثنایی است که ممکن است نقش مهمی در موفقیت شکار داشته باشد.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در طول سال: جنوب غربی آمریکا، مکزیک، آمریکای مرکزی و مناطق خشک آمریکای جنوبی. شاهین هریس مهاجرت نمی‌کند.

شاهین

شاهین آفریقایی

شاهین‌های افریقایی در سرتاسر جنوب صحرای آفریقا در ارتفاعات ۱۰۰۰۰ فوتی یافت می‌شوند، که بزرگ‌ترین آن‌ها در آفریقا هستند، در مورد شکار توانایی‌های ویژه‌ای دارند. آن‌ها علاوه بر شکار در حال پرواز، در امتداد شاخه در تعقیب طعمه بین شاخه‌ها می‌پرند. شگفت‌انگیزتر از همه، آن‌ها با آویزان شدن وارونه ازروی درخت؛ به دنبال طعمه می‌گردند. این پرندگان خاکستری دارای دم سیاه با نوار سفید، نوار‌های سیاه و سفید روی سینه و پر‌های پا و پوست زرد نارنجی متمایز دور چشم هستند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: جنگل‌ها و ساوانا، به ویژه در غرب آفریقا، جنوب آفریقا، و شرق آفریقا، به ویژه اوگاندا، تانزانیا، کنیا و اتیوپی.

شاهین

شاهین ریدوی

شاهین ریدوی که منحصراً در جزیره کارائیب یافت می‌شود، یکی از خطرناک‌ترین شکارچیان در معرض خطر انقراض در جهان است، با تهدیدات ناشی از جنگل‌زدایی، شکار و لارو مگس‌ها که فرزندانش را در لانه می‌خورند. برای نجات آن‌ها کار‌هایی در حال انجام است. این شاهین خاکستری با پا‌های سفید رژیم غذایی متنوعی دارد که شامل جوندگان، پرندگان، حشرات و دوزیستان است، اما خزندگان - مارمولک‌ها و مار‌ها - غذای اصلی آن هستند. این نوع شاهین در لانه سازی رفتار عجیبی دارد اینکه یکه لانه دو طبقه روی درخت و بالای لانه طوطی آمازون می‌سازد.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: در حال حاضر، تنها جمعیت تولید مثل شناخته شده در پارک ملی Los Haitises جمهوری دومینیکن است.

شاهین

شاهین سواینسون

وقتی صحبت از گروه‌های مهاجرتی به میان می‌آید، تعداد کمی از گونه‌ها نمایش چشمگیری مانند شاهین‌های سواینسون دارند که هزاران پرنده از غرب ایالات متحده و دشت‌های بزرگ به آرژانتین سفر می‌کنند. در واقع، مهاجرت آن‌ها یکی از طولانی‌ترین مهاجرت‌های پرندگان آمریکایی است در طول فصل تولید مثل این شاهین خاکستری، سفید و قهوه‌ای در جستجوی جوندگان، خرگوش‌ها، خزندگان و حشرات بر فراز مناطق باز پرواز می‌کند. اما در زمستان بیشتر از حشرات بزرگ به ویژه ملخ و سنجاقک تغذیه می‌کند و آن‌ها را روی زمین و یا در هنگام پرواز تعقیب می‌کند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

تابستان: غرب آمریکا، غرب کانادا و شرق آلاسکا.

پاییز: دره سن خواکین کالیفرنیا، مکزیک؛ کاستاریکا؛ و پاناما، و همچنین کلمبیا، شرق پرو، غرب برزیل، بولیوی، پاراگوئه و آرژانتین.

زمستان: آرژانتین، اروگوئه، برزیل. در این فصل آن‌ها سنجاقک‌های مهاجر و دیگر دسته‌های حشرات را دنبال می‌کنند.

«شاهین»

شاهین هاوایی

شاهین مجرد و غیرمهاجر هاوایی که در زبان هاوایی به عنوان "lo" شناخته می‌شود، تنها گونه شاهین بومی باقی مانده در هاوایی است. امروزه "لو" فقط در جزیره بزرگ هاوایی یافت می‌شود، اگرچه جمعیت آن در سال‌های اخیر افزایش داشته است. رژیم غذایی متنوع و سازگاری دارند: از جمله حشرات، پرندگان کوچک و حتی صدف ها. رنگ آن‌ها می‌تواند از قهوه‌ای تیره و متوسط تا سفید با لکه‌های خاکستری، به ویژه در قسمت زیرین و پر‌های بال آن‌ها متغیر باشد.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: در سراسر جزیره بزرگ، به ویژه در پارک ملی آتشفشان هاوایی وجود دارد. مشاهدات مکرر در نزدیکی قله Kilauea و جاده Mauna Loa رخ می‌دهد.

شهباز

شهباز چهچه زن

این شهباز گستره وسیعی در سراسر بوته‌زار‌های خشک، ساوانا و مناطق بیابانی جنوب آفریقا دارد. این نوع شاهین می‌تواند روی جوندگان بپرد و در یک رقابت دوی سرعت عنکبوت ها، حشرات و مارمولک‌ها را روی زمین بگیرد. به طور فرصت طلبانه طعمه‌هایی را می‌گیرد که رقبای آن‌ها در تعقیبشان بوده اند.. شهباز چهچهه زن دارای بدن خاکستری با پا‌ها و زیر بدنه سیاه و سفید ظریف است. خاص‌ترین ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها منقا و پاهاییبه رنگ نارنجی روشن آن است.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: آنگولای جنوبی، نامیبیا، بوتسوانا، آفریقای جنوبی و جنوب غربی زیمبابوهاین شهباز غیر مهاجر است.

«شاهین»

شاهین خاکستری

شاهین خاکستری دم دراز کوچکترین گونه‌ای نو استوایی است که از حوزه آمازون تا آمریکای مرکزی و مکزیک را در بر می‌گیرد. آن‌ها به سختی مناطق جنوبی آریزونا، نیومکزیکو و تگزاس دیده می‌شوند، اگرچه جمعیتشان اخیراً در برخی مناطق مرزی افزایش یافته است. در مناطق استوایی، آن‌ها جنگل‌های خشک و گونه‌های درخت ساوانا را ترجیح می‌دهند. در دامنه شمالی خود به دنبال درختان پنبه، کهور و بید در کنار نهر‌ها هستند. شاهین‌های خاکستری در فصل تولید مثل بهار و تابستان رقص‌ها و نمایش‌های دیدنی در آسمان اجرا می‌کنند و با یکدیگر لانه می‌سازند.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در طول سال: شاهین‌های خاکستری با دامنه جنوبی‌تر مهاجرت نمی‌کنند.

بهار و تابستان: می‌توان آن‌ها را در جنوب تگزاس و آریزونا و گاهی اوقات نیومکزیکو مشاهده کرد.

زمستان: جمعیت‌های شمالی تمایل به زمستان گذرانی در مکزیک دارند.

«شاهین»

شاهین دم راه راه منطقه‌ای

شاهین دم راه راه جنگل‌های ساحلی، جنگل‌ها و مناطق مرتفع بیابانی را ترجیح می‌دهد که از جنوب غربی ایالات متحده تا آمریکای مرکزی و جنوبی را شامل می‌شود. از این واقعیت سوء استفاده می‌کند که طعمه اغلب آن را با یک کرکس بی ضرراشتباه می‌گیرد. این شاهین به‌خاطر مراسم جفت‌گیری نمایشی که شامل ایجاد کردن حلقه‌های هوایی و شیرجه زدن می‌شود شهرت دارد. این رفتار به دفاع از قلمرو نیز کشیده می‌شود، که در آن شاهین‌ها دور رقیب حلقه می‌زنند، جیغ می‌کشند، چنگال‌ها را در هم قفل می‌کنند و به سمت زمین شیرجه می‌زنند. در پرواز می‌تواند به ارتفاع بیش از ۷۰۰۰ پا برسد.

کجا این شاهین را ببینیم؟

در تمام طول سال: در بیشتر مناطق آمریکای مرکزی و جنوبی، شاهین دم راه راه مهاجرت نمی‌کند.

تابستان: در طول فصل تولید مثل در شمال مکزیک و جنوب غربی ایالات متحده یافت می‌شود.

شاهین صورت سیاه

این شاهین کوچک سیاه و سفید با ماسک سیاه چشمانش و پا‌های نارنجی روشن، در تمام طول سال در جنگل‌های مرطوب و جنگل‌های حرا شمال آمریکای جنوبی زندگی می‌کند. شکار می‌کند و زیر سایه‌بان می‌نشیند و به دنبال طعمه است. طعمه‌هایی مانند مار‌ها و دوزیستان. فصل تولید مثل از فوریه تا مه ادامه دارد.

کجا این شاهین را ببینیم

در تمام طول سال: اکوادور، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، و حوزه شمالی آمازون برزیل.

قوش

قوش کاکلی

قوش کاکلی که در مناطق وسیعی از آسیای استوایی یافت می‌شود، دارای یک تاج زیبا در پشت سر قهوه‌ای خاکستری خود، همراه با رگه‌های قهوه‌ای عمودی و میله‌های افقی در قسمت زیرین آن است. ساکن جنگل‌های دشتی و غیر مهاجر است و پستانداران کوچک، پرندگان و خزندگان را شکار می‌کند. برخی از جمعیت‌های محدود نیز در طول سال در ارتفاعات بالاتر از جمله کوهپایه‌های هیمالیا در بوتان و هند زندگی می‌کنند.

برچسب ها: شاهین باز شکاری
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv