کشف اسکلت‌های بدون سر در یک گورستان باستانی

باستان‌شناسان یک گورستان رومی را با اسکلت‌های بدون سر در وینترینگهام انگلستان یافته‌اند.
کد خبر: ۱۱۹۵۲۲
بازدید : ۲۶۷۱۳۹
۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴

فرادید| حفاری‌ها در سایتی انجام میشد که در حال آماده‌سازی برای ساخت و ساز خانه‌های جدید در وینترینگهام، نزدیک سنت نئوتس، کمبریج‌شایر بود. در دوره‌ی رومی، این ناحیه مجموعه‌ای از مزارع کوچک و سکونتگاه‌های رو به رشد بود که با شبکه‌ای از جاده‌ها بهم وصل می‌شدند که سکونتگاه‌ها را به شهر باستانی دورویگوتوم (گادمنچستر امروزی) وصل می‌کرد.

به گزارش فرادید، در مجموع، در این گورستان ۱۷ تدفین شناسایی شد که ۱۱ مورد آن‌ها اسکلت‌های بدون سری بودند که سرشان کنار پا‌هایشان قرار داده شده بود. جالب اینجاست که در جایگاه سر یکی از این اسکلت‌های بدون سر، یک ظرف سفالی قرار داشت، در حالی که بقیه در کنار سرامیک‌ها در خاک دفن شدند. این رسوم در بریتانیای رومی غیرعادی نبود.

کشف اسکلت‌های بدون سر در گورستان رومی

یک گورستان رومی هم ماه فوریه‌ی ۲۰۲۲ نزدیک دهکده‌ی فلیت مارستون در باکینگهام‌شایر پیدا شد که حاوی ۴۰ اسکلت بود که آن‌ها نیز سرشان قطع شده و در کنار پاهایشان قرار داشت.

قدمت گورستان وینترینگهام به قرن سوم پس از میلاد یعنی حدود ۱۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. محققان در این گورستان سکه‌های رومی، گل‌سینه، دیس سربی، ظروف سفالی، شمار زیادی آسیاب دستی و سنگ آسیاب و یک کوره‌ی رومی نیز یافتند. بقایایی که اخیراً کشف شد توسط متخصصان آنالیز خواهد شد تا درباره‌ی رسوم تدفین مردم این منطقه در دوران رومی اطلاعات جدیدی به دست آید. در حفاری‌های این سایت یک سکونتگاه بزرگ کشاورزی مربوط به عصر آهن شامل ۴۰ کلبه‌ی جنگلی و شبکه‌ای از مسیر‌های رفت و آمد و جایگاه‌های سرپوشیده هم کشف شد.

کشف اسکلت‌های بدون سر در گورستان رومی

آقای موآن مدیر پروژه‌ی حفاری به هانتس پُست گفته است: «این نتایج درک ما را از پیشینه‌ی این منطقه بسیار بالا می‌برد و ما می‌توانیم این اطلاعات را  از طریق همکاری‌مان با برنامه‌ی «حفاری برای بریتانیا» با جوامع محلی و ملی در کانال بی‌بی‌سی دو به اشتراک بگذاریم.»

داستان این حفاری‌ها در اپیزود ۳ از برنامه‌ی «حفاری برای بریتانیا» از شبکه بی‌بی‌سی دو پخش خواهد شد.

 

منبع: heritagedaily

مترجم: زهرا ذوالقدر 

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه