ابداع روشی جدید برای کاهش دی‌اکسیدکربن

تبدیل دی‌اکسیدکربن به مونوکسیدکربن (CO) از طریق واکنش‌های الکتروشیمیایی، این قابلیت را دارد که با حذف دی‌اکسیدکربن از جَو، آلودگی را کاهش دهد و همچنین یک منبع انرژی جایگزین ارائه کند؛ اما، کاتالیزور‌هایی که در حال حاضر در این واکنش‌ها استفاده می‌شوند، به اندازه کافی کارآمد نیستند تا این فرایند را به یک راه حل عملی تبدیل کنند.
کد خبر: ۱۱۹۸۸۰
بازدید : ۷۴۰۹
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱

محققان روشی برای تبدیل دی‌اکسیدکربن به مونوکسیدکربن از طریق واکنش‌های الکتروشیمیایی طراحی کردند.

به نقل از وبگاه سای‌تِک‌دِیلی، دی‌اکسیدکربن (CO ۲) گازی بی‌رنگ و بی‌بو است که برای حیات روی زمین ضروری است. این گاز به طور طبیعی در جَو وجود دارد و برای حفظ دمای زمین از طریق اثر گلخانه‌ای مهم است؛ اما، فعالیت‌های انسانی مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی و جنگل‌زدایی باعث افزایش شدید میزان دی‌اکسیدکربن و در نتیجه افزایش دمای جهانی شده است که از آن با عنوان «تغییر اقلیم» یاد می‌شود.

تبدیل دی‌اکسیدکربن به مونوکسیدکربن (CO) از طریق واکنش‌های الکتروشیمیایی، این قابلیت را دارد که ‏با حذف دی‌اکسیدکربن از جَو، آلودگی را کاهش دهد و همچنین یک منبع انرژی جایگزین ارائه کند؛ اما، کاتالیزور‌هایی که در حال حاضر در این واکنش‌ها استفاده می‌شوند، به اندازه کافی کارآمد نیستند تا این فرایند را به یک راه حل عملی تبدیل کنند.

تیمی از محققان مؤسسه تحقیقاتی فوجیان در چین، به تازگی، یک ماده هیبریدی مبتنی بر طلا را با اصلاح نانوذرات طلا با یک ترکیب ماکروسیکلیک به نام cucurbit [۶]uril (CB [۶]) طراحی کرده‌اند که باعث می‌شود واکنش الکتروشیمیایی کاهش دی‌اکسیدکربن (CO ۲ RR) کارآمدتر از قبل باشد.

ابداع روشی جدید برای کاهش دی‌اکسیدکربن

مینا کائو (Minna Cao)، یکی از محققان این تحقیق می‌گوید: امیدواریم مشکل آلودگی زیست‌محیطی و کمبود انرژی را از طریق تبدیل الکتروشیمیایی دی‌اکسید کربن به محصولات با ارزش افزوده حل کنیم.

محققان قصد دارند به منظور افزایش کارایی واکنش الکتروشیمیایی کاهش دی‌اکسیدکربن با اصلاح کاتالیزور را ادامه دهند.

منبع: ایرنا

برچسب ها: دی اکسید کربن
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه