(ویدئو) حضور آنجلینا جولی در سنجار ۸ سال پس از نسل‌کشی داعش

آنجلینا جولی خواستار تعهد طولانی مدت بین المللی برای حمایت از احیای منطقه سنجار و زادگاه ایزدی‌های عراق شد.
کد خبر: ۱۲۱۰۶۷
بازدید : ۴۱۰۰
۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶

آنجلینا جولی همراه با نادیا مراد زن ایزدی برنده جایزه صلح نوبل از منطقه سنجار در شمال عراق بازدید کردند تا پیشرفت‌های حاصل شده برای توسعه مجدد منطقه و برجسته کردن نیاز‌های بازماندگان نسل‌کشی ایزدی‌ها به دست داعش را نشان دهند.

آنجلینا جولی ۴۷ ساله که ماه گذشته از سمت فرستاده ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان استعفا داده یک روز را به بازدید از روستای نادیا، مدرسه سابق و خانه دوران کودکی‌اش، و همچنین از مهدکودک سنجار، شهر سنجار، مرکز پزشکی جدید سنجار و دیگر مکان‌های پروژه تحت حمایت ابتکار نادیا که در آن تلاش‌های بهبودی پایدار و جامعه محور است سپری کرد.

نادیا مراد که یکی از بازماندگان خشونت‌های ناشی از داعش و سفیر حسن نیت دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد است، «ابتکار نادیا» را برای حمایت از بازماندگان این کشتار جمعی و بازسازی منطقه راه اندازی کرده است.

سعید مراد، برادر این فعال ایزدی روز چهارشنبه به رووداو گفت که خواهرش و جولی با یک هلیکوپتر از اربیل وارد سنجار شدند.

این دو همچنین از روستای «کوجو جدید» که به نام روستای کوجو نامگذاری شده است، بازدید کردند که به عنوان محل یکی از ظالمانه‌ترین و ویرانگرترین اقدامات گروه تروریستی داعش شناخته شده است.

کوجو جدید همچنین مکان‌های یادبودی برای بزرگداشت قربانیان نسل‌کشی داعش ایجاد کرده است.

آنجلینا و نادیا با زنان و کودکانی که از نسل کشی جان سالم به در برده اند، صحبت کردند، که بسیاری از آن‌ها نیز بازماندگان بردگی جنسی هستند و به امید ساختن آینده‌ای بهتر برای خود و خانواده شان به سنجار بازگشته اند. آن‌ها همچنین با اعضای دیگر جوامع عراقی که تحت تأثیر درگیری و آوارگی قرار گرفته اند، ملاقات کردند.

در آگوست ۲۰۱۴، جامعه اقلیت قومی-مذهبی ایزدی در سنجار توسط داعش در تلاشی سیستماتیک برای محو کردن آن‌ها مورد حمله قرار گرفت. هزاران نفر کشته شدند، صد‌ها هزار نفر آواره شدند و بیش از ۶۰۰۰ زن و کودک به بردگی درآمدند. هم اکنون بیش از ۲۰۰۰ ایزدی مفقود هستند و اطلاعی از سرنوشت آنان در دسترس نیست.

۸۰ درصد از زیرساخت‌های عمومی و ۷۰ درصد زیرساخت‌های خصوصی در سنجار برای جلوگیری از بازگشت سالم بازماندگان به مناطق اصلی خود تخریب شد.

نادیا مراد گفت: آنجلینا جولی در کمک به افزایش آگاهی و رفع نیاز‌های زنان، کودکان و پناهندگان در سراسر جهان نقش مهمی ایفا کرده است. من از این فرصت لذت می‌برم تا به چنین مدافعی فداکار، پیشرفت‌های باورنکردنی که در جهت بهبودی داشته ایم نشان دهم.

آنجلینا جولی گفت: مفتخرم که به عراق بازگشتم، این بار برای حمایت از کار دوستم نادیا مراد و دیگر ایزدی‌های محلی که پس از تحمل وحشت در حال بازسازی زندگی و جوامع خود هستند. من شاهد پیشرفت آن‌ها بوده ام. بازماندگان ایزدی به مبارزه با تروما، ناامنی و آوارگی ادامه می‌دهند. من با خانواده‌هایی ملاقات کردم که هنوز در جستجوی پاسخی در مورد عزیزانشان هستند که مفقود شده اند و دیگرانی که هنوز برای رفع نیاز‌های اولیه خود فاقد حمایت هستند. مردم محلی در اینجا برای کمک به خود کار می‌کنند. آن‌ها شایسته احترام و حمایت هستند.

مراد اواخر چهارشنبه در توییتی گفت که این سفر به من یادآوری می‌کند که کار ما برای محافظت از اقلیت‌ها و زنان در سنجار و در سراسر جهان هنوز به پایان نرسیده است. ما باید به علل اصلی نسل کشی و خشونت جنسی بپردازیم.

وی افزود: ما نمی‌توانیم تا زمانی که زنان، دختران و جوامع آسیب‌پذیر در سراسر جهان برابری جنسیتی، فرصت‌های آموزشی و اقتصادی و حق تصمیم‌گیری خود را نداشته باشند، آرام بمانیم. متشکرم، آنجلینا، که در این سفر به من ملحق شدی و مدافع آسیب‌پذیرترین افراد بودی.

 

برچسب ها: آنجلیناجولی
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه