سفر از تهران به استانبول با اتوبوس یا هواپیما؟

در ادامه قصد داریم به بررسی راه‌های موجود برای رسیدن به استانبول بپردازیم و در آخر نتیجه گیری کنیم که برای سفر به ترکیه اتوبوس بهتر است یا هواپیما؟ البته این سوال برای طرفدار هر دو مسیر می‌تواند جالب باشد. شاید در آخر این مقاله از تعصب خود پایین آمدید و در نهایت نوع مسافرتتان به ترکیه را عوض کردید.
کد خبر: ۱۲۵۷۹۷
بازدید : ۱۸۷
۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷

با توجه به فاصله کم ایران تا کشور ترکیه، تعداد گردشگران ایرانی در سفر به این کشور روز به روز بیشتر شده است. سفر هوایی تنها راه رسیدن به ترکیه نیست و با راه زمینی هم می‌توانید این مسافت را طی کنید.

در ادامه قصد داریم به بررسی راه‌های موجود برای رسیدن به استانبول بپردازیم و در آخر نتیجه گیری کنیم که برای سفر به ترکیه اتوبوس بهتر است یا هواپیما؟ البته این سوال برای طرفدار هر دو مسیر می‌تواند جالب باشد. شاید در آخر این مقاله از تعصب خود پایین آمدید و در نهایت نوع مسافرتتان به ترکیه را عوض کردید.

مسافت تهران تا استانبول چقدر است؟

همان‌طور که می‌دانید برای سفر به ترکیه راه‌ّهای مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع سلیقه و نیازتان می‌توانید یکی از آن دو را انتخاب کنید. به طور کلی ۲۴۵۷ کیلومتر از تهران تا استانبول راه دارید و اگر از راه زمینی دارید به این سفر می‌روید، خودتان را برای حدود یک روز و سه ساعت راه حدود ۲۷ ساعت پیاپی آماده کنید. حالا اگر بخواهید این مسافت را با اتوبوس طی کنید حدود ۳۴ ساعت یعنی بیشتر از یک روز در راه هستید. اگر بار اولتان است که سوار اتوبوس تهران استانبول شده‌اید ممکن است برایتان خسته کننده و کلافه کننده باشد. اگر اهل گشت و گذار با تور استانبول و سفرهای زمینی باشید شاید زیاد هم به شما بد نگذرد و بتوانید از زیبایی‌های مسیر لذت کامل را ببرید. با این تفاسیر راه زمینی تهران تا استانبول از شهرها و مرزهای زیادی عبور می‌کند.

بررسی مسیر تهران به استانبول با اتوبوس

اگر بخواهیم به طور دقیق این مسافت را برایتان بازگو کنیم باید بگوییم که برای رسیدن به پایتخت ترکیه باید از تهران به شهر تبریز بروید. پس از آن مرز بازرگان را رد کنید و به دغوبایزید، آغری و پس از آن به ارزروم برسید. حالا نوبت شهر ارزنجان رسیده و بعد از عبور از شهرهای بعدی مثل آماسیا، بولو و ازمیت می‌توانید به مقصدتان یعنی شهر زیبای استانبول سلام کنید. استانبول دیدنی‌های فراوان، مراکز خرید فوق العاده و مناطق گردشگری بی‌شماری دارد که نمی‌گذارد یک روز هم از سفر شما بدون برنامه و کسل کننده بگذرد.

تفاوت قیمت سفر به استانبول با دو روش زمینی و هوایی

همان‌طور که قابل حدس است با سفر زمینی از طریق اتوبوس می‌توانید چندین میلیون پولتان را پس انداز کنید. می‌تونید این مبلغ را برای گشت و گذار و خرید پوشاک یا لوازم در خود استانبول نگه دارید. با این وجود که حدود یک روز و نیم به طور پیاپی در راه باشید. در نقطه مقابل هم می‌توانید مسیر دو ساعته با خرید بلیط استانبول (https://safarmarket.com/flights/istanbul) را داشته باشید و در زمانتان صرفه جویی کنید.

از مسیر زمینی تهران به استانبول از چه شهرهایی باید عبور کرد؟

 برای حرکت با اتوبوس به سمت استانبول مسافت دو هزار کیلومتری را در پیش دارید. برای شروع باید به سمت پایانه بیهقی یا غرب بروید و بلیط تهران استانبول را تهیه کنید. هزینه این سفر در سال ۱۴۰۱ چیزی حدود ۳۰۰ تا ۳۶۰ هزار تومان گزارش شده است. همان‌طور که گفته شد از تهران به سمت تبریز می‌روید و بعد از عبور از مرز بازرگان به سمت ترکیه حرکت خواهید کرد. این مرز به علت مسیر کمتر و جاده بهتر مورد انتخاب اکثر راننده‌هاست.

اتوبوس‌های این مسیر معمولا به صورت ویژه و VIP هستند تا سفر را برایتان راحت‌تر کنند. اما هر طور هم که حساب کنید ممکن است بدنتان بعد از چندین ساعت نشستن خشک شود! نکته دیگری که در سفر با اتوبوس لازم است بدانید مقدار بار مجاز است. برای سفر با اتوبوس به استانبول می‌توانید ۲۰ کیلو بار حمل کنید و اگر اضافه بار به وسایلتان بخورد حدود ۲.۵ درصد مبلغ بلیط‌تان جریمه خواهید شد.

همان‌طور که گفته شد فاصله پایتخت ایران تا پایتخت ترکیه با اتوبوس در مدت زمان ۳۰ الی ۴۰ ساعت انجام می‌شود که جزئیات آن به این ترتیب است؛ با گذشت از شهرهای تهران، قزوین، زنجان، میانه، به تبریز می‌رسید و بعد از یک توقف کوتاه به مرند، ماکو و در آخر به مرز بازرگان خواهید رسید. در این منطقه حدود یک ساعت معطل خواهید شد.

سفر از تهران به استانبول با اتوبوس یا هواپیما؟

زیرا افراد زیادی هستند که می‌خواهند از مرز رد شوند و مشغول بررسی بدنی و اتوبوس و بارهای مسافران، هستند. سپس بعد از این که بازرسی شدید ادامه خواهید داد. حالا باید از گوربولاغ، دغوبایزید، آغری، ارزروم، ارزنجان، آماسیا، بولو و ازمیت بگذرید تا به خاک استانبول برسید. بلافاصله بعد از رسیدنتان اگر می‌خواهید چند روز بعد به تهران برگردید حتما بلیط برگشتتان را تهیه کنید؛ زیرا در استانبول به همان آسانی تهران، بلیط برای بازگشتتان پیدا نمی‌شود و قرار است کلی معطل بمانید.

اگر هم می خواهید جانب احتیاط را رعایت کنید می‌توانید بلیط‌تان را از اول رفت و برگشتی تهیه کنید. به طور کلی اتوبوس‌های تهران استانبول معمولا از ساعت  ۹ تا ۱۲ شروع به حرکت می‌کنند؛ البته اینجا ایران است و قرار است برای راه افتادن با تاخیر ۴۵ دقیقه‌ای تا دو ساعت مواجه شوید. در تصویر زیر مسیر دقیق تهران به سمت استانبول را می‌بینید.

برگ برنده هواپیما در مقایسه با دیگر مسیرهای زمینی

واقعیتی که وجود دارد برگ برنده همیشگی هواپیما در مقایسه با دیگر روش‌های سفر است. زیرا آسایش و راحتی در آن حرف اول را می‌زند. تصور کنید در روی صندلی هواپیما نشسته‌اید و مقصدتان از رگ گردن به شما نزدیک‌تر است. می‌توانید در ساعت خیلی کم‌تری به استانبول برسید و وقت خود تمام و کمال برای لذت بردن از مقصد صرف کنید. هم اکنون می‌توانید از سایت و اپلیکیشن سفرمارکت نسبت به خرید بلیط هواپیما ترکیه اقدام کنید.

اگر هم هوس یک گردش متفاوت و هیجان انگیز به دلتان افتاده می‌توانید با خرید تور استانبول به این نیاز پاسخ دهید. در این صورت قبل از شروع سفر می‌توانید هم پرواز و هم اقامتگاهتان را به صورت پکیج خریداری کنید و دیگر کنترل هزینه‌ها از دستتان در نرود. قبل از شروع مسافرتتان سعی کنید با این شهر بیشتر آشنا شده و راهنمای سفر به استانبول را در سایت سفرمارکت مطالعه کنید. این مقاله با همین نام در سایت منتشر شده و می‌تواند به برنامه ریزی روزانه شما در سفر کمک بسیاری بکند.

برچسب ها: سفر به ترکیه
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه