(ویدئو) سرعت شگفت انگیز این شکارچی خالدار!

حداکثر سرعت یک یوزپلنگ بالغ حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت (تقریبا ۷۵ مایل در ساعت) است. البته دویدن به این سرعت انرژی زیادی می‌طلبد، بنابراین دویدن با این سرعت بخشی از برنامه روزانه هیچ یوزپلنگی نیست.
کد خبر: ۱۲۶۳۶۵
بازدید : ۵۷۲۶
۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۰

یوز‌ها، آن‌ها را احتمالا می‌توان سریعترین حیوانات روی زمین دانست. شکارچیانی که به سرعت باد به شکار می‌رسند. هم خانواده‌های یوز‌های آسیایی در حال انقراض ایران در آفریقا اعدادی از خود به جای گذاشته اند که دانستن شان هوش از سر می‌پراند.

آماری که در یک شرایط زیست طبیعی باید پیروز در لحظه شکار در طبیعت به آن می‌رسید. حسرتی که بی شک در تربیت توران و آذر در دل علاقمندان به طبیعت می‌ماند. رویای شکار آزاد شکارچیان مادرزادی در طبیعت که می‌توانند در چشم به هم زدنی به سرعت باورنکردنی ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسند.

حداکثر سرعت یک یوز چقدر است؟

حداکثر سرعت یک یوزپلنگ بالغ حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت (تقریبا ۷۵ مایل در ساعت) است. البته دویدن به این سرعت انرژی زیادی می‌طلبد، بنابراین دویدن با این سرعت بخشی از برنامه روزانه هیچ یوزپلنگی نیست.

یوزپلنگ چقدر می‌تواند در یک دقیقه بدود؟

یک یوزپلنگ می‌تواند در یک دقیقه به سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برسد. یوزپلنگ با بدن باریک و فیبر‌های عضلانی سریع انقباض خود، شتاب ۱۰ متر در ثانیه دارد.

تنها با سه گام، شکارچی خالدار به سرعت ۶۰ مایل در ساعت (۹۶.۶ کیلومتر در ساعت) می‌رسد. یعنی رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در شتاب اولیه، فقط در ۳ تا ۵ ثانیه، این یک توانایی شگفت انگیز است!

یک یوزپلنگ در ۱ دقیقه چقدر می‌تواند بدود؟

یوزپلنگ‌ها در ۳۰ ثانیه به حداکثر سرعت خود می‌رسند. در این سی ثانیه، آن‌ها می‌توانند فاصله‌ای حدود یک کیلومتر طعمه خود را تعقیب کنند و از فاصله‌ای بعید در یک چشم به هم زدن بالای سر شکار برسند. اگرچه آنچه بیشتر در طبیعت رخ می‌دهد، طی مسافتی بین ۶۰۰-۷۰۰ متر است. یوزپلنگ‌ها پس از رسیدن به حداکثر سرعت خود می‌توانند با هر گام هشت متر را طی کنند. در طول این سرعت، مواقعی وجود دارد که هیچ یک از پنجه‌ها با زمین تماس نمی‌گیرند و بدون زحمت روی دشت می‌روند.

یک یوزپلنگ چقدر می‌تواند با حداکثر سرعت بدود؟

یوزپلنگ‌ها می‌توانند حداکثر سرعت خود را برای حدود سی ثانیه حفظ کنند. ۲۰ تا ۳۰ ثانیه‌ای که یوزپلنگ در آن می‌دود تنها چیزی است که برای شکار طعمه خود نیاز دارد!

برچسب ها: یوزپلنگ
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه