bato-adv
موسیقی «چاووش» در گذر زمان (5)

اجرای «راست پنجگاه» در حافظیه

بخش مهمی از موسیقی ایرانی برآمده از جنبشی است که از اواخر دهه 40 در مرکز حفظ اشاعه موسیقی به سرپرستی داریوش صفوت شروع شد. در مجموعه «صد قطعه موسیقی ایرانی که باید شنید» به تاثیرات این جنبش بر موسیقی چاووش و سه دهه پس از آن می پردازیم.
کد خبر: ۱۳۱۷
بازدید : ۸۶۶۳
۰۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۷
اجرای «راست پنجگاه» در حافظیه
فرادید- بخش مهمی از موسیقی ایرانی برآمده از جنبشی است که از اواخر دهه 40 در مرکز حفظ  اشاعه موسیقی به سرپرستی داریوش صفوت شروع شد. در مجموعه «صد قطعه موسیقی ایرانی که باید شنید» به تاثیرات این جنبش بر موسیقی چاووش و سه دهه پس از آن می پردازیم. 

به گزارش فرادید، یک سال بعد پس از ورود لطفی به رادیو (سال 54) او به همراه محمدرضا شجریان و ناصر فرهنگ فر در جشن هنر شیراز حاضر شد و بازسازی آوازی از عبدالله دوامی در راست پنچگاه را زیر نظر نورعلی برومند به صحنه برد. در مصاحبه ی تلوزیونی که هوشنگ ابتهاج نیز حضور داشت مجری برنامه این سه نفر را هنرمندان رادیو خواند و آنها را از گروه مرکز حفظ و اشاعه متمایز کرد. هر چند آنچه لطفی و شجریان اجرا کرده بودند آموزه هایی بود که از عبدالله دوامی در مرکز یاد گرفته بودند.

در آن زمان دستگاه راست پنجگاه به دلیل فراگیری دشوار آن و نزدیکی اش به دستگاه ها و گوشه های متعدد کمتر اجرا می شد.  لطفی در آن مصاحبه از سختی های ارائه یک موسیقی «با ریشه» حرف زد و گفت که باید کسی به این کار سخت اقدام می کرد. تصنیف قدیمی «بت چین» با شعری از زهیر الدوله از این اجرا در آن زمان بر سر زبانها افتاد.

لطفی پس از این گروه اولیه شیدا را که اعضایش آن را به دلایل مختلف ترک کرده بودند بازسازی کرد. او با دعوت از برادران کامکار که در دوران سربازی با این خانواده آشنا شده بود و با آنها وصلت کرده بود و همچنین افرادی دیگر گروه را گسترش داد و با نوشتن اساس نامه برای آن به گروه رسمیت بخشید. برنامه سه گاه که بعدها در قالب آلبوم «جان جان» منتشر شد اولین اجرای گروه در جشن هنر طوس در سال بعد (1355) بود.

آنچه در ادامه می شنوید تصنیف قدیمی بت چین از اجرای راست پنجگاه است.


نظرات بینندگان
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۰
مصطفی
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
0
0
سلام فرارو زحمت پخششو میدی خوب دانلود شو هم بذار
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۴
0
0
ديگه كسي به اينها گوش نميده
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv