کنه قرمز اروپایی حاصل واردات قاچاق میوه

کنه قرمز اروپایی حاصل واردات قاچاق میوه

رئیس اتحادیه باغداران با تأکید بر اینکه مبارزه مستمر با میوه‌های قاچاق باید ادامه یابد، گفت: آفت‌های گیاهی مختلف که مبارزه با آن بسیار سخت و هزینه‌‌بر است، حاصل واردات میوه قاچاق و بدون نظارت است.
کد خبر: ۱۳۶۷۸
بازدید : ۱۰۸۷
۲۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۴
رئیس اتحادیه باغداران با تأکید بر اینکه مبارزه مستمر با میوه‌های قاچاق باید ادامه یابد، گفت: آفت‌های گیاهی مختلف که مبارزه با آن بسیار سخت و هزینه‌‌بر است، حاصل واردات میوه قاچاق و بدون نظارت است.
 
مجتبی شادلو رئیس اتحادیه باغداران در گفت‌وگو با فارس گفت: قطعا مسئولان و مردم نمی‌خواهند قانون شکنی کنند، اما یک عده محدود با واردات قاچاق میوه نظم و قانون را در این رابطه از بین برده‌اند.
 
وی افزود: ورود مسئولان مربوطه به امر مبارزه با واردات میوه قاچاق در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که اگر برخورد جدی با واردکنندگان قاچاق میوه انجام شود، قطعا می‌توان در مدت کوتاهی جلوی واردات را گرفت.
 
شادلو تصریح کرد: حدود 30 تن میوه قاچاق در هفته گذشته امحاء شد، اما این مقدار بخش ناچیزی از واردات میوه قاچاق به کشور بوده است.
 
رئیس اتحادیه باغداران با بیان اینکه امسال تلاش زیادی انجام شد، تا عده‌ای ثابت کنند که تولید پرتقال کم است، تصریح کرد: اما وضعیت بازار نشان می‌دهد که تولید پرتقال در سال جاری بسیار خوب بوده و خوشبختانه مشکلی در این رابطه وجود ندارد.
 
وی بیان داشت: من معتقدم که تولید بازار را تنظیم می‌کند و قانون عرضه و تقاضا بر بازار حاکم است.
 
رئیس اتحادیه باغداران با بیان اینکه میوه فساد‌پذیر است و حمل و نقل آن به راحتی صورت نمی‌گیرد، گفت: واردات این حجم میوه نیازمند شرایط مناسب و ماشین‌های حمل مناسب است که ظاهرا این میوه‌های قاچاق هم با امکانات و شرایط نگهداری خوب به کشور وارد می‌شوند.
 
شادلو با تأکید بر اینکه باید جلوی واردات را از مرزها گرفت، بیان داشت: در کشور عموم محصولات باغی و اکثر محصولات سبزی و صیفی قابل تولید است، بنابراین نیازی به واردات نیست.
 
وی با بیان اینکه با واردات میوه جلوی تولید داخلی گرفته می‌شود، اظهار داشت: واردات میوه یا محصولات کشاورزی باعث می‌شود که محصول کشاورز داخلی روی دستش بماند و زحماتش از بین برود و قطعا با ادامه این شرایط تولید‌کننده داخلی از کار تولید کنار می‌‌کشد.
 
رئیس اتحادیه باغداران با اشاره به گرانی پیاز در ماه‌های گذشته بیان داشت: تجربه دو، سه سال اخیر و ارزانی پیاز منجر به کشت کمتر پیاز توسط کشاورزان در سال جاری شد.
 
وی با تأکید بر اینکه واردات محصولات کشاورزی بدون نظارت منجر به ورود آفات و بیماری‌ها به کشور می‌شود، تصریح کرد: کنه قرمز اروپایی نتیجه واردات قاچاق سیب فرانسوی و پرتقال از اروپا به کشور بوده است.
 
وی تصریح کرد: این آفات در چند سال اخیر به علت واردات غیرقانونی میوه به کشور وارد شده و مبارزه با آن بسیار سخت است.
 
رئیس اتحادیه باغداران بیان داشت: احتمال ورود آفت و بیماری‌ها از طریق واردات قاچاق میوه بسیار بالا می‌رود و تا شناسایی آفت وارداتی، آفت فراگیر شده و خسارت‌ زیادی به تولید‌کننده و تولید وارد می‌کند.
 
شادلو بیان داشت: برای مبارزه با آفات گیاهی، باید سم بیشتری مصرف شود که این موضوع هم هزینه‌بر است و هم سلامتی را به خطر می‌اندازد.
 
وی گفت: از نظر قیمت هم میوه‌های وارداتی قابل مقایسه با میوه‌های داخلی نیست و نوبرانه‌های وارداتی ده‌ها برابر نوبرانه‌های داخلی قیمت دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین