آماده‌باش در هند به خاطر گرمای شدید هوا

آماده‌باش در هند به خاطر گرمای شدید هوا

یک رسانه غربی نوشت: با نزدیک شدن فصل تابستان در نیم‌کره شمالی کره زمین، برخی از کشورها از جمله هندوستان در حال تجربه افزایش بی‌سابقه‌ و اعلام وضعیت آماده‌باش‌اند.
کد خبر: ۱۷۷۷۰
بازدید : ۶۷۸
۰۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸
یک رسانه غربی نوشت: با نزدیک شدن فصل تابستان در نیم‌کره شمالی کره زمین، برخی از کشورها از جمله هندوستان در حال تجربه افزایش بی‌سابقه‌ و اعلام وضعیت آماده‌باش‌اند.
 
به گزارش ایرنا، این رسانه افزود: یکی از شهرهای هندوستان در روز های گذشته دمای 51 درجه سانتی‌گراد را تجریه کرده است. دمایی که حداقل در 60سال گذشته در شبه قاره هندوستان بی‌سابقه بوده است.
 
در هندوستان و در شهر فالودی، دما به عدد بی‌سابقه 51 رسیده است. هر ساله صدها تن در شبه ‌جزیره هندوستان، به ویژه در ماههای مه و ژوئن از شدت گرما جان خود را از دست می‌دهند، با این حال افزایش دما در سال جاری بی‌سابقه بوده است.
 
گذشته از فالودی، در مرکز هندوستان، بخش‌هایی از شمال و شرق این کشور، از جمله دهلی پایتخت، نیز افزایش بی‌سابقه دما را تجربه می‌کنند. در روزهای اخیر دما در دهلی به 47 درجه سانتی‌گراد رسیده است. افزایش دما به حدی بوده که حیوانات باغ وحش دهلی را به شکل مرتب در آب خنک قرار داده‌اند تا از مرگ‌ومیر آن‌ها جلوگیری شود.
 
این افزایش دما منجر به کم‌برقی در پی استفاده فزاینده از کولر و وسایل سرمایشی نیز شده است. مدارس هندوستان پیش از موعد مقرر برای تعطیلات تابستانی تعطیل شده‌اند و همچنین بیمارستان‌ها در برخی از ایالات به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.
 
دمای معمول در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر در شمال هندوستان چهل درجه است که امسال افزایشی چشم‌گیر و بی‌سابقه داشته است. در مرکز ایران نیز رسیدن دما به پنجاه درجه در اردیبهشت ماه امر معمولی نیست.
 
هندوستان در حالی با گرمایش بی‌سابقه دما درگیر است که قطحی و خشکسالی نیز جان 330 میلیون نفر یا یک چهار جمعیت این کشور را تهدید می‌کند.
 
فصل باران‌های موسمی در هندوستان از انتهای تیرماه آغاز می‌شود و این کشور امیدوار است که امسال بارش‌های موسمی فراوان بتواند صنعت کشاورزی این کشور را نجات دهد.

60درصد از مردم هندوستان به کار کشاورزی مشغولند و خشکسالی ممتد سبب افزایش فقر و بیکاری شده است.
 
علاوه بر این، خشکسالی منجر به پراکندگی سریع آتش‌های کوچک و تصادفی و مرگ و میر تعداد زیادی در پی آن شده است. در اردیهبشت ماه امسال مقام‌های رسمی اعلام کردند که پخت و پز در روز در برخی ایالات ممنوع است تا به این ترتیب مقابل بروز برخی آتش‌سوزی‌ها گرفته شود. این آتش‌سوزی‌ها در فروردین ماه جان 80تن را گرفته بود.
 
هندوستان سال گذشته با مرگ‌بارترین موج گرما مواجه شد که در مجموع جان دو هزار و 400 تن را گرفت.
 
ایران نیز سال گذشته موج شدید گرما را از سر گذراند و بندر ماهشهر در استان خوزستان در مردادماه، دمایی معادل با 73 درجه سانتی‌گراد را تجربه کرد. بالاترین دمای ثبت شده در یک منطقه شهری در جهان متعلق به شهر ظهران در عربستان سعودی است که در 17 تیرماه سال 82 دمای 81 درجه را تجربه کرد. بندر ماهشهر در این لیست رتبه دوم را دارد.
 
تابستان گذشته علاوه بر خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی، غرب اروپا نیز افزایش دمایی بی سابقه را از سر گذراند.
 
مردادماه سال گذشته و در پی پدیده جغرافیایی «ستون غبار اسپانیایی» که هوای آفریقا را به اروپا آورده بود، بسیاری از کشورهای اروپایی دمایی شدید را تجربه کردند و دمای هوا در شهرهایی نظیر پاریس و آمستردام به مرز چهل درجه رسید.
 
کارشناسان هواشناسی می‌گویند امسال نیز از گرم‌ترین تابستان‌ها خواهد بود و کشور بریتانیا در حال حاضر گرم‌ترین ماه مه خود در 170 سال اخیر را تجربه می‌کند.
 
سازمان مت (MET) گفته است که امسال گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ بشریت خواهد بود. به گفته این سازمان پدیده «ال نینو» و همچنین تغییرات جوی حاصله از فعالیت‌های صنعتی علت این گرمایش خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه