هتل‌ها به بانوان مجرد، اتاق اجاره می‌دهند؟

هتل‌ها به بانوان مجرد، اتاق اجاره می‌دهند؟

روزنامه قانون نوشت: برخی هتلداران، بدون آنکه مبنایی قانونی برای امتناع در واگذاری اتاق داشته باشند، موضوعاتی چون ایراد اداره اماکن یا پر بودن اتاق را بهانه می کنند و به زنان مجرد، اتاق نمی دهند.
کد خبر: ۱۸۵۱۲
بازدید : ۲۲۳۳۸
۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۳
روزنامه قانون نوشت: برخی هتلداران، بدون آنکه مبنایی قانونی برای امتناع در واگذاری اتاق داشته باشند، موضوعاتی چون ایراد اداره اماکن یا پر بودن اتاق را بهانه می کنند و به زنان مجرد، اتاق نمی دهند.
 
اتاقي براي زنان مجرد نيست! اين جمله در سال‌هاي اخير بسيار به گوش زناني كه متقاضي اتاق يا سوئيت در هتل هاي كشور بوده اند، خورده است. با آنكه قانون محدوديت يا ممنوعيتي براي زنانه شدن اتاق هتل ها وضع نكرده است، اما در بسياري از هتل‌هاي ايران، زنان مجرد يا مطلقه جايي براي پذيرش درآنها ندارند. زناني كه به هر دليلي نياز به يك يا چند شب اقامت در هتل را داشته باشند، عمدتا با پاسخ هاي منفي هتلداران يا اما و اگرهاي آنان مواجه شده و غم اقامت آنها را مي گيرد.
 
اين مشكل، عاملي شده تا بسياري از زناني كه قصد سفر مجردي به شهرها را دارند، قيد اقامت در هتل را زده و خانه هاي اجاره اي را به امنيت هتل ترجيح دهند.
 
اتاق هايي كه ممنوع نيست
در سال ها ي اخير زنان مجرد، مطلقه يا حتي آنها كه بدون همسر سفر مي كنند - در صورتي كه غير از تورهاي گردشگري سفر كنند - عمدتا با پاسخ‌هاي منفي هتل ها براي دادن اتاق مواجه مي شوند. هتلداران، بدون آنكه مبنايي قانوني براي امتناع در واگذاري اتاق داشته باشند، موضوعاتي چون ايراد اداره اماكن يا پر بودن اتاق را بهانه مي كنند و اين در شرايطي است كه كليد اتاق هاي خالي، روي ميز رزوشن هتل بدجور توي چشم مي زند.
 
اينكه چرا گروهي از هتلداران از دادن اتاق به زنان خودداري مي‌كنند ، سوالي است كه رئيس جامعه هتلداران ايران از اساس آن را تكذيب كرده و مي گويد كه «هتلداران حق چنين كاري را ندارند».
 
جمشيد حمزه زاده با اشاره به اينكه اتاق ندادن به بانوان، تخلف آشكار هتلداران است، می گوید: هيچ گونه منعي براي ارائه اتاق به بانوان وجود نداشته و اگر هتلي اين كار را نكند، متخلف بوده و با او برخورد مي شود.
 
وي ، ندادن اتاق به بانوان را «سليقه» برخي هتلداران دانسته و مي گويد: بارها تاكيد كرده ايم كه هتلداران حق چنين كاري را ندارند و شهروندان در صورت مواجهه با اين موضوع، مي توانند موارد تخلف را به اتحاديه هتلداران اعلام كنند. صحبت‌هاي رئيس جامعه هتلداران ايران در حالي مطرح مي شود كه پيدا كردن اتاق هتل براي زنان يك دغدغه بوده و آنها را به سمت خانه هاي اجاره اي تهديد آميز هدايت مي كند.
 
خانه اجاره اي به جاي هتل
گروهي از زنان كه در سفر به شهرهاي كشور به خصوص شهرهاي استان هاي شمالي يا اصفهان و خراسان و ... با پاسخ منفي هتلداران در واگذاري اتاق مواجه مي شوند، مجبور به اقامت در اتاق هاي اجاره اي شخصي مي شوند. موضوعي كه مي تواند تهديدات مختلفي را متوجه زنان كند و براي يك كشور اسلامي نيز پسنديده نيست كه در هتل جايي براي زنان نبوده اما اتاق‌هاي شخصي اجاره اي، پذيراي آنها باشد.
 
رئيس جامعه هتلداران ايران با تاكيد بر اينكه طبق قانون ، تمام زناني كه كارت شناسايي معتبر داشته باشند، حق بهره‌مندي از اتاق در هتل هاي كشور را دارند، می گوید: «در جلسات مختلفي كه با اتحاديه هاي استاني داشته ايم، بر اين موضوع تاكيد كرده ايم كه حق ندارند از دادن اتاق به زنان داراي كارت شناسايي معتبر خودداري كنند.»
 
با اين حال اين سوال پيش مي آيد كه علت امتناع گروهي از هتلداران براي دادن اتاق به زنان چيست؟ برخي هتلداران مواردي چون مراجعه برخي زنان معتاد و دختران فراري و دردسرهاي حضور آنان در هتل را به عنوان عامل مانع پذيرش زنان مي دانند. برخي ديگر نيز عدم اطلاع خانواده‌ها يا همسران زنان از محل اقامت آنها را دليل نپذيرفتن زنان مي دانند چرا كه مواردي وجود داشته كه خانواده پس از اطلاع از محل اقامت زن يا دخترشان دردسرهايي را براي هتل ايجاد كرده است.
 
در برخي از شهرهاي كشور هم با وجودآنكه چند سالي است داشتن نامه از اداره اماكن براي پذيرش زنان در هتل لغو شده است، اما برخي هتلداران همراه نداشتن نامه اداره اماكن را دليل اتاق ندادن اعلام مي كنند! با اين حال، طبق قانون هيچ كدام از اين بهانه ها نمي تواند مانع از اقامت زنان در هتل شود آن هم هتل هايي كه در سال هاي اخير با مشكلات عديده مالي و اقتصادي دست به گريبان بوده و خالي ماندن اتاق ها، ضرر هتلداران را دوچندان مي كند.
 
هتلداران ضرر مي دهند
رئيس جامعه هتلداران ايران درباره نامناسب بودن شرايط هتلداري بسياري از شهرها مي گويد: وضعيت هتلداري در شهرها شرايط مختلفي دارد. در برخي از شهرها وضعيت هتلداري بهتر از ساير نقاط است. هتلداران در شهرهايي مثل تهران يا اصفهان وضع بهتري دارند اما استان هايي كه مثل سيستان‌و بلوچستان، مركزي يا كهگيلويه و بوير احمد در ايام مختلف سال توريست كمتري دارند، وضع درآمدي هتل هايشان مطلوب نيست.
 
وي با بيان اينكه شرايط اقتصادي كشور در اين موضوع بسيار دخيل است ، می گوید: از سوي ديگر، عاملي كه سبب زيان بيشتر هتلداران شده ، افزايش مراكز اقامتي كم قيمت در سال‌هاي اخير در كشور است. مراكزي مثل مهمانسراهاي سازماني و شركتي، واحدهاي مدارس دولتي، بلامانع بودن چادر زدن در بوستان و ... سبب شده تا گرايش به اقامت در هتل بسيار كمتر شده و زيان‌هاي بسياري را متوجه هتلداران كند.
 
رئيس جامعه هتلداران ايران با اشاره به اينكه هتلداري در بخشي از شهرهاي ايران هرگز مقرون به صرفه نيست، می گوید: از سويي، امكان تغيير كاربري و نوع شغل هتلداري به دليل خسارت هاي بسياري كه براي هتلداران ايجاد مي‌كند ، وجود نداشته وآنها مجبورند با ضررهاي فراوان، هتل را نگهداري كنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه