جدال فیش‌های حقوقی در سینما
پای مدیران سینمایی هم به ماجرا باز شد

جدال فیش‌های حقوقی در سینما

شاید روزی که فیش‌های حقوقی مدیران بیمه مرکزی منتشر شد هیچ‌کس تصور نمی‌کرد آتش این اتفاق به سرعت زبانه بگیرد و به بخش‌های مختلف بدنه دولت سرایت کند.
کد خبر: ۲۲۱۳۸
بازدید : ۹۴۳
۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
شاید روزی که فیش‌های حقوقی مدیران بیمه مرکزی منتشر شد هیچ‌کس تصور نمی‌کرد آتش این اتفاق به سرعت زبانه بگیرد و به بخش‌های مختلف بدنه دولت سرایت کند.

ماجرای فیش‌های حقوقی در یک ماه گذشته مهم‌ترین چالش جامعه ایرانی بوده است و حاشیه‌های به موضوع بحث‌های مردم درهفته‌های اخیر بدل شده است.

در همین رابطه حجت الله ایوبی در کوران انتشار فیش‌های حقوقی و در مراسم امضای تفاهم‏نامه بین تهیه‏ کنندگان سینما و عرضه ‏کنندگان VOD و موسسه رسانه‏ های تصویری که در پاسخ خبرنگاری که از او درباره احتمال انتشار فیش حقوقی‌اش پرسیده بود، گفت: من دوست دارم فضاي آرام در سينما را حفظ كنيم؛ اما آمادگي داريم فيش‏هاي حقوقي مديران فعلي و قبلي را منتشر كنيم؛ هرچند اين كار‏ها را خيلي درست نمي‏دانيم اما اگر اين كار را كنيم شما‏ متحير مي‏شويد.

پس از انتشار این مصاحبه، جواد شمقدری، رئیس سابق سازمان سینمایی به گفته‌های ایوبی واکنش نشان داد و گفت: «این کار را بکنند و تنها در حد حرف و شعار باقی نماند! درباره حقوق مدیران سینمایی دولت قبل بلوف می‌زنند، چراکه حقوق ماهانه بنده در آن دوران متوسط در حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان بود که فیش‌های آن هم موجود است. از این جهت به مدیران سینمایی اعلام می‌کنم که فیش‌های خود را هم نشان دهند که مشخص شود چقدر می‌گیرند و به پاداش‌های خود هم اشاره کنند.»
 
همین اظهار نظر شاید کافی بود تا مرد شماره یک سینمای ایران مجاب شود به قولش جامه عمل بپوشاند و سرانجام ایوبی دور روز پیش در کانال شخصی‌اش از فیش حقوقی خود رونمایی کرد و‏آن را در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

ایوبی در یادداشت بلند بالایی که با تیتر «ایستگاه‌های پرشمار قطار سیاست در سرزمین فرهنگ» منتشر کرده با اشاره به این نکته که این روزها سینما توانسته سرمایه اصلی‌اش یعنی مردم را بازیابد به صف‏های طولانی در برابر سینماها اشاره کرد و گفت این اتفاق برای دوستداران فرهنگ وهنر این سرزمین و برای علاقه‌مندان به نظام جمهوری اسلامی ایران یک خبر خوب است.

او در ادامه یادداشت خود اشاره می‌کند که البته این خبر خوب برای برخی، زیاد هم خوب نیست و می‌نویسد: «می‌تواند خبری ناخوشایند برای آنهایی باشد که پر هستند از کینه نسبت به مردم ونظام. می‌تازند از سرخشم با تیرهای آشکار و پنهان. مفاهیم ارزشمند، می‌شود دستاویزی برای تسویه حساب‌های سیاسی.
 
گوش‌های ناشنوایی که نشنید فریادهای برخاسته از دل و جان پیر دیر و رهبر هوشیار را در باره «شبیخون فرهنگی»، «تهاجم فرهنگی» و«ناتوی فرهنگی». اینک به بهانه «ولنگاری فرهنگی» می‌تازد بی‌رحمانه بر مدیران امین و پاکدست و با غیرت سینمای ایران. آنها که این همه فریاد را در روزگاری که زور در بازو و زر در ترازو داشتند نشنیدند، امروز دایه‌های مهربانتر از مادر شده‌اند. فیش حقوقی می‌خواهند.»

ایوبی به این بخش از یادداشت که می‏رسد وارد بحث آمار و ارقام می‌شود و رقم‌های عجیب و تکان‌دهنده‏ای ارائه می‏کند. رقم‏هایی که نشان می‏دهد یکی از مدیران سازمان سینمایی که نامی از او برده نمی‏شود، ماهانه بیش از ۴۳ میلیون تومان درآمده است.
 
ایوبی برخی از منتقدان این روزهای مدیران سازمان سینمایی فعلی را مورد خطاب خود قرار می‏دهد و می‏گوید: «به این دوستان می‌گویم نگران نباشید. خیالتان راحت در سازمان سینمایی هیچ مدیری در 2 سال و 10 ماه (یک میلیارد و چهارصد و شصت و نه میلیون و نه صد و هشتادوشش هزار و نه صد و چهل و هفت تومان) نمی‌گیرد (تقسیم بر هزار کنید می‌شود معادل دلاری). از پاداش‌های چند ده میلیونی خبری نیست. اینجا دیگر به بهانه خرید تجهیزات سینمایی از اروپا صدهزار دلار گم نمی‌شود. بدون گذر از هیچ شورا و فیلتری به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دوست و زحمتکش پول‏های بی حساب و کتاب چندصدمیلیونی و میلیاردی داده نمی‌شود. (به رغم همه فشارها هنوز منتشر نشده ولی …). هیچ سایت خبری با هزینه دولت برای برای شخصی‌سازی در روز مبادا تاسیس نمی‌شود. اینجا همه چیز روشن است. این چند کلمه هم اگر نبود درخواست صریح دوستان گفته نمی‌شد. ماجرای شیرین فیش‌ها ادامه دارد. قطار سیاست راه افتاده. از بخت بد اهالی فرهنگ، قطار سیاست که دراین سرزمین چندان هم خالی نمی‌رود، ایستگاه‌های پرشماری در سرزمین فرهنگ و هنر و به‌ویژه سینما دارد.»
 
او در ادامه مبلغ فیش حقوقی خودش را نیز منتشر کرده و می‏گوید: «حالا در این فیش بازار سیاست بگذارید فیش حقوقی رئیس سازمان سینمایی را همه بدانند. حقوق پایه دانشیار دانشگاه تهران ۴۸،۶۲۷،۲۲۴ ریال (چهارمیلیون و هشتصد و... تومان بدون کسورات) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این می‌شود فیش حقوقی رئیس سازمان سینمایی.» با انتشار این مطلب در رسانه‌ها رئیس سازمان سینمایی به قول خود عمل کرد و مدیران سابق سینمای ایران را هم به واکنش واداشت.

واکنش جواد شمقدری به ماجرا
پس از انتشار گسترده یادداشت رئیس سازمان سینمایی، جواد شمقدری مدیر سینمایی دولت محمود احمدی‌نژاد هم بیکار ننشست و روز گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌ها به نوشته وی پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شمقدری، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم بار دیگر در گفت‌وگو با «سراج24» در پاسخ به نامه منعکس شده توسط حجت‌الله ایوبی گفت: با توجه به اینکه آقای ایوبی تصویری از فیش حقوقی خود را منعکس نکرده و تنها به ذکر پایه حقوق اکتفا کردند و ما هم که دسترسی به اسناد و مدارک و فیش حقوقی وی و مدیران دیگر سازمان سینمایی نداریم، نمی‌توانیم به‌طور روشن در این باره قضاوت کنیم.

وی افزود: از طرفی همه می‌دانند در فیش‌های حقوقی جدا از حقوق پایه، پرداختی‌های دیگری هم وجود دارد که جمع آنها در نهایت به خالص دریافتی افراد خواهد رسید و بعضا دیده شده که مبلغ دریافتی سه، چهار برابر پایه حقوق است.

شمقدری با اشاره به مبهم بودن رقم دریافتی توسط رئیس سازمان سینمایی گفت: لازم است که جهت روشن شدن اذهان عمومی جامعه فرهنگی و دور شدن از حواشی رخ داده، آقای ایوبی اقدام به انتشار یکی از فیش‌های اخیر خود مانند فیش اردیبهشت یا ماه‌های آخر سال گذشته کند.

رئیس سابق سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاور رئیس‌جمهوری در دولت نهم در پاسخ به اشارات حجت‌الله ایوبی در نامه سرگشاده به رسانه‌ها اظهار کرد: اینکه آقای ایوبی به جای پاسخگویی درست به دنبال مطرح کردن مسائل سیاسی و جناحی باشند، یک نوع فرافکنی است. البته آقای ایوبی درست می‏گوید که قطار سیاست به راه افتاده است اما ما نگران نیستیم و باید افرادی نگران باشند که در همه دولت‌ها خودشان را جا زده‌اند و دیگر باید نگران ایستگاه بعدی باشند که مبادا از این قطار مدیریت خارج شوند.
 
رئیس سازمان سینمایی دولت دهم با اشاره به نامه حجت‌الله ایوبی و در جواب اشاره رئیس سازمان سینمایی که «قطار سیاست ایستگاه‏های پرشماری در عرصه فرهنگ و هنر و به‌ویژه سینما دارد، سینماگران اما هوشیارند و دست رقیبان سینما را خوانده‌‏اند»، گفت: حقیر براساس ضرورت فرهنگی در دوره‌ای مسوولیتی داشتم و بعد از اتمام آن از این به اصطلاح قطارِعنوان شده آقای ایوبی پیاده شدم و به دور از مسائل سیاسی همچون گذشته به دنبال تحقیق و نگارش فیلمنامه و فعالیت‌هایی در زمینه سینما هستم و نگران ایستگاه‌ها نیستم. اما افرادی از قطار سیاست حرف می‏زنند که به دنبال رزرو صندلی و پست مدیریتی خود برای دوره‌های بعدی هستند و آنچه آقای ایوبی گفته به نظر می‌رسد حدیث نفس خودشان است!

شمقدری درباره برخی حواشی رخ داده پس از گفت و گوی هفته گذشته و انعکاس مصاحبه فوق در رسانه‌های مختلف و در پاسخ به نامه حجت‌الله ایوبی تصریح کرد: اینکه گفته می‏شود یکی از مدیران سینمایی دوره مسوولیت بنده ماهانه حقوق چند ده میلیونی داشته است، کذب محض است و همکاران بنده همچون من از حقوق‌های متعارف برخوردار بودند.
 
شمقدری در پاسخ به اینکه حقوق اعلام شده سه، چهار میلیونی توسط وی در گفت‌وگوی هفته گذشته با «سراج24»، اختصاص به حقوق پایه داشته یا خالص دریافتی وی در دوران مدیریتی‌اش بوده است و اینکه حاضر است فیش حقوقی خود را در اختیار ما قرار دهد، اظهار کرد: فیش حقوقی مدیران ما قابل انعکاس است و گفته‌های آقای ایوبی فرافکنی است. البته آقای ایوبی در نامه خود جلوتر نرفته و به شکل زیرپوستی مسائلی را مطرح کردند و اگر می‌خواستند پیش بروند ادعاهایشان قابل پیگیری قضایی می‌شد و مصداق نشر اکاذیب بود. از این جهت در پرده سخن گفتند. من براساس فیشی که برای شما خواهم فرستاد و می‌توانید منعکس کنید مشخص خواهم کرد که چقدر دریافت کرده‌ام و اصولا قرار ما بر این بود که مدیران موسسات تابعه سازمان سینمایی بیش از 5 میلیون دریافتی در ماه نداشته باشند. از طرفی حقوق دریافتی‌ام در سازمان سینمایی تا پایان دوران مدیریتم بوده و همه چیز شفاف و قابل استناد است. بنده به جهت روشن شدن ماجرا فیش حقوقی خود را اعلام می‌کنم و آقایان نیز بهتر است به جای این اظهارات کذب و پر از ابهام و کنایه، تصویر فیش حقوقی خود را منتشر کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین