تنهایی و "سندروم ثروت ناگهانی"
آیا تنهایی شما را ثروتمند خواهد کرد؟

تنهایی و "سندروم ثروت ناگهانی"

کد خبر: ۲۸۰۸۹
بازدید : ۷۰۳۳
۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۹
تنهایی و
سندروم ثروت ناگهانی چیست؟

 فرادید| خانم ساندی استاین، 65 ساله، پس از سه دهه فعالیت به عنوان مهماندار هواپیما بالاخره به ثروتی عظیم رسید.
 
به گزارش فرادید به نقل از بی بی سی انگلیسی،
او در سن 53 سالگی "جاسوئیچی" خاصی را اختراع کرد؛ ابزاری که به کیف دستی متصل شده و امکان یافتن کلیدها را سریع‌تر میسر می‌کند. او در همان سال یک خودروی لوکس خرید و اولین کارمندانش را نیز استخدام کرد. سود حاصل از کارش در آن سال حدود 4 میلیون دلار بود.
 
راز موفقیت ساندی چه بود؟

آن اتفاق برای ساندی مانند یک سناریوی باورنکردنی بود، اما ساندی معتقد بود که تمام موفقیت‌هایش ناشی از یک چیز بود: تنهایی.
 
او می‌گوید که طلاق گرفته است. شوهر سابقش همیشه نان‌آور خانه بود و از موفقیت ساندی کمی آزرده خاطر شده بود. حتی برخی از دوستان استاین نیز به نحوی به موفقیت او حسادت نشان دادند.
 
او می‌گوید: «اطرافیان معمولا حسادت می‌ورزند و کارهایی عجیبی را انجام می‌دهند.»
 
اغلب مردم همیشه تلاش می‌کنند تا ثروتمند شوند، اما برخی از کسانی که الان در ثروت زیاد زندگی می‌کنند معتقدند که این سبک زندگی ممکن است باعث انزوای آن‌ها شده و فقط از بیرون زیبا به نظر می‌رسد.

تنهایی و
ثروت و تنهایی با هم در ارتباطند

 
دکتر استفان گلدبارت، موسس شرکت پول، معنا و انتخاب که با مشتریان ثروتمندی هم سر و کار دارد، می‌گوید: «وقتی کسی به یکباره پولدار می‌شود، اثر آن را در تمام بخش‌های زندگی روزانه‌اش مشاهده می‌کند. این اتفاق حتی برای برخی به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد.»
 
"سندروم ثروت ناگهانی"

دکتر گلدبارت در ادامه می‌گوید که ثروتمند شدن، گاهی اوقات، منجر به تحمل "سندروم ثروت ناگهانی" می‌شود؛ در واقع، شخص به نوعی بحران هویتی دچار شده که همزمان باید تنهایی و ناامیدی نیز مبارزه کند.
 
حسادت دوستان قدیمی

همه ما همیشه به این فکر می‌کنیم که چگونه ثروتمند شویم؟ اما اگر به فرض اینکه روزی ثروتمند شدیم، آیا آمادگی انطباق با این تغییر ناگهانی در زندگی‌مان را داریم؟ آیا آماده‌ایم که با تغییر رفتار اطرافیانمان کنار بیاییم؟
 
البته این مسئله چیزی نیست که اغلب برای فکر کردن در موردش وقت بگذاریم. اما به محض فاصله گرفتن دوستان و دخالت اعضای خانواده در زندگی، متوجه شوک ناشی از آن خواهیم شد.
 
دکتر گلدبارت که با کارآفرینان سیلیکون ولی زیاد همکاری دارد. او می‌گوید: «تمام این موارد هم سریع رخ می‌دهند و هم شما را شگفت‌زده خواهند کرد.»
 
شکاف ناشی از ثروت

مگان فورد، رئیس انجمن فایننشال تراپی، می‌گوید که «پول انسان‌ها را تغییر می‌دهد.» گاهی اوقات، افراد تازه پولدار شده، حتی بدون اینکه متوجه شوند، رفتارهایشان را تغییر می‌دهند؛ آن‌ها مثلا بی‌محابا پول خرج می‌کنند یا از علائق گذشته‌شان فاصله می‌گیرند که این مسئله باعث ایجاد شکاف در روابط قدیمی‌شان می‌شود.
 
خانم فورد در ادامه می‌گوید: «دوستان احتمالا خودشان را با تغییرات ایجاد شده در پی ثروت ناگهانی تطابق نخواهند داد و از شما فاصله بگیرند که این مسئله افزون بر تنهایی می‌شود.»
 
تنهایی و
ثروتمندی ممکن است شما را به انزوا بکشاند

مانع بزرگ
کنترل واکنش دوستان و خانواده اغلب بزرگترین مانع ثروتمندی است. در چنین شرایطی، شما چگونه می‌خواهید با تغییر رفتار اطرافیان کنار بیایید؟ اغلب ما دچار تردید خواهیم شد.
 
زمانی که شما داشتید برای کار روزمره‌تان سختی می‌کشیدید و تا ساعات کاری‌تان را پر کنید، این دوستان و اعضای خانواده کجا بودند که رنج کشیدن شما را ببینند؟ به همین دلیل، واکنش فعلی‌شان طبیعی است. دکتر گلدبارت می‌گوید: «دنیای آن‌ها خیلی کوچک می‌شود و افراد اغلب به خاطر شرایط مالی، دوستانشان را تعیین می‌کنند.»
 
احساس آنان لزوما پس از مدتی نیز از بین نمی‌رود، زیرا شرایط مالی و موفقیت شما پابرجاست. تشخیص این مسئله که واقعا چه کسی می‌خواهد دوست شما شود، امری دشوار می‌شود. حتی گاهی اوقات شاید شما به اشتباه تشخیص دهید و این مسئله خود بر انزوای شما خواهد افزود.
 
خانم فورد می‌گوید: «تشخیص اینکه چه کسی واقعا بدون نیت خاصی با شما دوست شده و اینکه شخصی می‌خواهد از موقعیت‌تان سو استفاده کند، کاری دشوار خواهد شد.»

زندگی رویایی

افرادی که به تازگی ثروتمند شده‌اند می‌گویند که تغییر اولویت‌ها خود منجر به تنهایی خواهد شد. استفان گاس، 28 ساله، که به تازگی از سوئیس به سان دیگو مهاجرت کرده می‌گوید در آمریکا به دنبال دوستانی بود که به همان آزادی سابق بتواند با آن‌ها رابطه دوستانه‌ای برقرار کند.

تنهایی و
ثروت ناگهانی و نگرانی از روابط جدید


گاس می‌گوید: «اغلب افراد مثلا می‌گویند که فردا نمی‌توانیم با تو برای تعطیلات به مکزیک بیاییم. وقت گذراندن با این دسته از افراد کار سختی است.» گرچه گاس دوستان دوران کودکی‌اش را حفظ کرده، اما بیشتر وقتش را با کارآفرینان دیگر می‌گذراند.
 
خانم ساندی استاین هنگام ثروتمند شدن در سن 53 سالگی کمتر متوجه آسیب ناشی از سندروم ثروت ناگهانی شد، اما دکتر گلدبارت می‌گوید که افراد مسن بیشتر دچار علائم این سندروم می‌شوند زیرا از آن‌ها انتظار می‌رود در سنین بالاتر ثروت بیشتری داشته باشند.
 
روابط قدیمی ساندی بهبود نیافته ولی او یاد گرفته تا روابط جدیدتری را ایجاد کند. او اکنون توانسته روابط عمیق‌تری را با کارکنانش به وجود آورد. ساندی در این مدت فهمیده که کدامیک از همکاران قدیمی‌اش از دوران "مهمانداری در هواپیما" دوستان خوبی بوده‌اند و در حقش لطف کرده‌اند. یکی از بهترین تجربه‌های ساندی این بوده که یکی از همکاران قدیمی‌اش را به سفری برای تماشای خرس قطبی ببرد. او می‌گوید: «این کار برایم واقعا لذت‌بخش بود.»
 
منبع: BBC World
ترجمه: وبسایت فرادید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
16
0
تا باشه از این سندرما!
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین