گزارش المانتیور از رمز عملیات تندروها علیه هاشمی

گزارش المانتیور از رمز عملیات تندروها علیه هاشمی

از زمان اعلام کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برای انتخابات مجلس خبرگان، او بار دیگر به تیتر یک روزنامه های ایران تبدیل شده است. همانطور که انتظار می رفت اقدام او با واکنش منفی از سوی تندروها مواجه شد. درحالیکه بسیاری در تهران انتظار داشتند که آیت الله هاشمی کاندیدا
کد خبر: ۲۹۳۷
بازدید : ۸۷۶
۰۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۵
المانیتور نوشت: از زمان اعلام کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برای انتخابات مجلس خبرگان، او بار دیگر به تیتر یک روزنامه های ایران تبدیل شده است. همانطور که انتظار می رفت اقدام او با واکنش منفی از سوی تندروها مواجه شد. درحالیکه بسیاری در تهران انتظار داشتند که آیت الله هاشمی کاندیدا شود، اما عده ی کمی پیش بینی می کردند که او تصمیم خود را زود اعلام کند.
 
به گزارش انتخاب، آیت الله رفسنجانی اراده و قصد مصمم خود را برای پیروزی در انتخابات را ابزار کرده و خواسته است که از انقلابی و ملی گرا در این انتخابات شرکت کنند.
 
تندروها به دلیل نگاه مساعد  و مثبت ایرانیان به میانه رو ها و اعتدالگرایان نگران از دست دادن کرسی های خود در مجلس خبرگان هستند و همین مسئله است که این انتخابات را حساس کرده است.
 
تندروها که از عزم ایت الله رفسنجاتی شوکه شده اند، موج جدیدی از حملات را علیه او آغاز کرده اند و امیدوارند که او گامی به عقب بردارد.
 
در همین راستا، آنها کمپینی به نام «من روستایی هستم» را راه ندازی کرده اند که آیت الله هاشمی را به دلیل سخنانش در مصاحبه با هفته نامه طلوع صبح هدف گرفته است.
 
آیت الله هاشمی در پاسخ به سئوالی در مورد مصباح یزدی گفت: اگر بناست کسانی امام(ره)را بشناسد، آنهایی هستند که لحظات حساس را خدمت امام(ره) بودند. از لحظه هایی که امام(ره) کارشان را شروع کردند و تا آخرین لحظه که از دنیا رفتند، جزو امنای امام(ره) بودند. اعتمادی که امام(ره) در تاریخ خودشان به ما داشتند به کمترکسی داشتند. اینهایی هم که چنین حرف هایی می زنند، یک ادعاست و بیدلیل میگویند. ما میخواهیم امام (ره) را همانگونه که هستند، بشناسانیم. اصلاً افتخارمان این است که امام(ره) را درک کردیم. آنهایی که درک نکردند و میگفتند که جواب این خونها را چه کسی میدهد و مبارزه حرام است، باید فکری بکنند.
 
وی در ادامه با اشاره به مصباح یزدی و تندروها گفت: فرق میکنند. بعضیهایشان انقلابی بودند و وقتی که سختگیری های حکومت زیاد شد، دیگر ادامه ندادند. بعضیها هم اصلاً آن موقعها نبودند و در کوچه های روستاهایشان میگشتند. ولی الان آمدهاند و انقلابی شدهاند.
 
اکنون جمله ی «این ها در کوچه های روستاهایشان میگشتند» تبدیل به رمز عملیات تندروها برای حمله به آیت الله رفسنجانی شده است.
 
در هفته های گذشته، رسانه ها و سیاستمداران تندرو همگی موضعی تند علیه هاشمی اتخاذ کرده اند.
 
حمید رسایی نماینده منتقد مجلس عکسی از خود منتشر کرد که بر روی آن نوشته شده بود: آقای هاشمی من افتخار می کنم که یک روستایی هستم.  
 
با این حال سخنان رسایی مورد تمسخر رسانه های میانه رو و اصلاح طلب قرار گرفته که می گویند برخلاف هاشمی که متولد یک روستا است، رسایی متولد تهران است.
 
به نظر می رسد که عملکرد دولت حسن روحانی که یار غار هاشمی رفسنجانی محسوب می شود، باعث افزایش محبوبیت آیت الله میان مردم ایران شده است.  
 
محمدجواد حق شناس، تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که تمامی حملات علیه هاشمی ریشه در تصمیم او برای کاندیداتوری دارد.  
 
وی گفت: تندروها که جایگاهی متزلزل دارند به دنبال حفظ کرسی های خود در مجلس خبرگان هستند و یکی از استراتژی های ان ها در این راستا، تخریب آیت الله هاشمی است.
 
این حملات به هاشمی در حالی صورت می گیرد که کارشناسان بر این باورند شهرت و ابروی هاشمی با این اقدامات خدشه دار نمی شود.
 
بعلاوه،  برخی تحلیلگران معتقدند که این حملات باعث محبوبیت آیت الله هاشمی می شود که این نشات گرفته از نگاه منفی مردم به تندروها است که جزئی از دولت احمدی نژاد بودند.
 
صراحت و بی پروایی آیت الله هاشمی  باعث محبوبیت بیشتر او بین ایرانیان شده است. با این حال به نظر می رسد که حملات علیه ایت الله در روزها و ماه های اینده شدت بگیرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین