رازهای سربسته بزرگترین سرقت استان کرمان

رازهای سربسته بزرگترین سرقت استان کرمان

با گذشت سه سال از دستبرد سارقان به طلافروشی در شهر کرمان، صبح روز سه شنبه جلسه رسیدگی به پرونده بزرگترین سرقت نیم قرن اخیر استان کرمان با حضور شاکی، سارقین و خریداران مال مسروقه تشکیل شد.
کد خبر: ۳۱۸۲
بازدید : ۲۷۸۹
۰۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۷
با گذشت سه سال از دستبرد سارقان به طلافروشی در شهر کرمان، صبح روز سه شنبه جلسه رسیدگی به پرونده بزرگترین سرقت نیم قرن اخیر استان کرمان با حضور شاکی، سارقین و خریداران مال مسروقه تشکیل شد.

به گزارش تسنیم، سحرگاه صبح روز شنبه، چهاردهم بهمن‌ماه سال 91 ساکنان یکی از خیابان‌های شهر کرمان طی تماس خود با پلیس و آتش‌نشانی، خبر از آتش‌سوزی در ساختمانی تجاری و اداری دادند.
 
مامورین آتش نشانی بعد از مهار حریق، متوجه ابزار آلات جوشکاری، برش و تخریب دیوار شدند که نشان از سرقت از طلافروشی پشت ساختمان بود.از آنجا که آبدارخانه آزمایشگاه ساختمان، مجاور یکی از بزرگترین جواهر فروشی‌های شهر کرمان بوده و شواهد نشان می‌داد حادثه تنها به آتش‌سوزی آزمایشگاه ختم نمی‌شد لذا ماموران آتش‌نشانی بلافاصله پلیس آگاهی را در جریان گذاشتند.
 
به دلیل بالا بودن رقم سرقت مذکور، تیم ویژه‌ای از کارآگاهان پلیس برای بررسی و شناسایی عامل یا عوامل مجرم شروع به کار کردند و به سرعت مورد توجه مسئولین و رسانه‌ها قرار گرفت.
 
در ابتدای امر، با توجه به دقت زیاد سارقین، تصور پلیس این بود که این اقدام توسط یک باند حرفه‌ای صورت گرفته و لازم است بررسی‌های زیادی روی آن انجام شود.
 
کمتر از یک سال بعد با پیگیری‌های صورت گرفته، زنی در یکی از استان‌های همجوار در حین فروش مقادیری از طلاهای مسروقه دستگیر و روانه زندان شد که البته این زن به همراه همسر و دوست همسر خود از اقشار تحصیل کرده استان هستند و هیچ‌یک سابقه‌ محکومیت کیفری برای خود نداشتند.
 
سرقت؛ با الهام از سناریوی فیلم‌های خارجی
زور باد تنها به پنجره می‌رسد، متهم وارد سالن می‌شود، پاهای سکوت از گلیم سالن اجتماعات دادگستری درازتر است، متهم به دیوار تکیه داده است، فراموش نکرده که چه کسی بوده و تحصیلات و جایگاه اجتماعی اش در چه رده‌ای قرار داشته است، اما متهم با همه هوش و ذکاوتی که داشت فراموش کرده بود که چگونه شغل و تحصیلات آکادمیک خود را نادیده گرفته و بی‌خیال روند تکراری زندگی کارمندی، دست به ریسک زده و اکنون در منجلاب اشتباه خود گرفتار شده است.
 
متهم اصلی پرونده در جلسه دادگاه ادعا کرد که همسرش از برنامه دزدی وی هیچ اطلاعی نداشته و تصور می‌کرد با یکی از دوستان قدیمی‌ام به عنوان شغل دوم برای فروش طلاهایش همکاری می‌کنم و ماه‌های آخر در جریان اقدام شوهرش قرار گرفته است.
 
وی اعلام کرد: برای فروش طلاهای مسروقه به شهرهایی چون تهران، یزد و بندرعباس سفر می‌کردند تا از این طریق کسی متوجه ماهیت این طلاها نشود و بتوانند به راحتی و به مرور زمان به فروش آن‌ها ادامه دهند. متهم اصلی پرونده بیان کرد: حدود یک ماه قبل شناسایی در محل را آغاز کردم و آخر شب زمانی‌که مطب تعطیل شد وارد شدم و از آنجا که قبلا چند فیلم هالیوودی شبیه به کار دیده بودم تا حدودی برای انجام کار حرفه‌ای عمل می‌کردم.
 
وی گفت: قبل سرقت، محل مورد نظر خود را به‌ دقت بررسی و راه‌های ورود به آنجا را زیرنظر گرفته بودم و سپس با اطمینان کامل از قابل اجرا‌بودن نقشه‌ دست به‌کار شدم و ابتدا که برنامه سرقت را طرح‌ریزی می‌کردم تصور انجام یک بازی را در ذهن خود داشتم اما خیلی زود با فضای واقعی این عمل مواجه شدم.
 
حفر سوراخ برای سرقت حرفه‌ای از طلافروشی
وی یادآور شد: روز پنجشنبه در ساعت کار اداری به ساختمان 3 طبقه پزشکان رفتم و در پاگردی که به پشت‌بام می‌رسید، در پشت کارتن‌ها خود را پنهان کرده و زمانی‌که همه از ساختمان بیرون رفتند از مخفیگاهم بیرون آمدم و به آزمایشگاه رفتم.
 
متهم اظهار کرد: همان شب شروع به تخریب دیوار کردم و از آنجا که قطر دیوار زیاد بود عملیات تخریب تا صبح روز شنبه به طول انجامید.
 
وی افزود: ظرف 36 ساعت کامل به تنهایی در داخل ساختمان مشغول به کار بودم و شروع به کندن کردم تا به گاوصندوق رسیدم و بعد از تخریب، وسایل را برداشتم و یکی از دوستان به کمک من آمد و از محل متواری شدیم و خود را به محل امنی رساندیم.
 
متهم در بیان انگیزه اصلی خود از سرقت، به نمایش گذاشتن استعدادهایش و همچنین رسیدن به ثروتی چشمگیر از اهداف خود برشمرد، آتش این نوع طمع‌ها با دست زدن به سرقت نمود بیشتری پیدا می‌کند، اما با وجود نقشه‌های حرفه‌ای و هوش و ذکاوت بی‌نظیر سارق درجه یک، رویای پوشالی او و همدستانش به قهقرا رفته و توسط پلیس شناسایی شدند.
 
سارقان حرفه‌ای در بند قانون مجازات کیفری
معتمدی با اشاره به دستگیری متهمان در 11 دی ماه سال 92 بیان کرد: برابر اعترافات بدست آمده از متهمان پرونده و پیگیری‌های انجام شده از سوی مقامات قضایی در استان، سارق حدفاصل ساعت 21 روز پنجشنبه تا صبح روز شنبه از طریق ساختمان آزمایشگاه واقع در کنار یک مغازه طلافروشی و با سوراخ‌کردن دیوار حایل بین آزمایشگاه و طلافروشی به داخل مغازه طلافروشی راه نفوذ پیدا کرد.
 
وی ادامه داد: سارق با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای برش، حفره و سوراخی در بدنه گاوصندوق ایجاد کرد و توانست مقداری از طلاهای موجود در آن را به سرقت ببرد.
 
معتمدی با اشاره به تاثیر سناریوی فیلم‌های خارجی در طرح‌ریزی سرقت سارقین بیان کرد: سارق با شناخت کامل نسبت به موقعیت مکانی طلافروشی، مبادرت به سرقت کرده است، چرا که از وجود ساختمان آزمایشگاه پشت طلافروشی و نبود تجهیزات امنیتی سنسورهای حساس به لرزش و ضربه، نبود رفت و آمد در ساختمان و همچنین ارتباط آزمایشگاه با محل سرقت اطلاع دقیق داشته‌ است.
 
قاضی دادگاه با اشاره به رقم بسیار بالای این سرقت، ضمن قرائت کیفرخواست متهمان، از متهمین درخواست کرد که دفاعیات خود را بیان نمایند.
 
اظهارات تناقض‌آمیز مالباخته و مجرم اصلی پرونده
صاحب اصلی طلافروشی مدعی است سارق با ایجاد شکافی حدود 40 در 60 سانتی‌متر در گاوصندوق، اقدام به سرقت مقدار زیادی از طلاها کرده و همچنین برای برطرف کردن آثار انگشت و مدارک و شواهد سرقت مغازه و آزمایشگاه را آتش زده است. طلافروشانی که از استان‌های اطراف برای بررسی این پرونده و روند قضایی آن در دادگاه شرکت کرده بودند اظهار داشتند: هیچ‌گونه توجیه اقتصادی وجود ندارد که مالباخته حدود 7 میلیارد طلا را در مغازه خود نگه دارد و نباید با استفاده از شرایط پیش‌آمده در راستای سوءاستفاده برای دریافت پول بیشتر قدم بردارد.
 
سارق پرونده مدعی است برشی در حدود 25 در 25 سانتی‌متر ایجاد و مقدار کمتری از طلاها را برداشت کرده است.
 
وی همچنین از آتش‌سوزی غیرعمدی آزمایشگاه خبر داد و گفت: از آنجا که گاز فندکم رو به اتمام بود گاز سه شعله خوراک‌پزی را در گوشه‌ای از مغازه روشن کردم در هنگام خروج از مغازه فراموش کردم آن را خاموش کنم که نهایتا منجر به آتش‌سوزی شده است.
 
وی افزود: در تمام مدت از دستکش استفاده می‌کردم و هیچ اثری از من نمانده بود که بخواهم با ایجاد آتش آن را برطرف کنم.
 
هنوز میزان دقیق طلای به سرقت رفته اعلام نشده است
مسعود ثانی با تایید این سرقت اظهار کرد: هنوز میزان دقیقی از طلای به سرقت رفته در این طلافروشی از سوی مقامات قضایی اعلام نشده است.
 
رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان کرمان بیان کرد: مالباخته از طلافروشان سرشناس استان کرمان است که خوشبختانه دستگاه قضایی استان به جد کار خود را انجام می‌دهد و اعتقاد ما این است که مال‌باخته باید به طور کامل و نه بیشتر یا کمتر به حق خود برسد.
 
ثانی ضمن پیشنهاد به همکاران خود برای رعایت اصول ایمنی و امنیتی در واحدهای صنفی، از تلاش نیروی انتظامی برای رسیدگی به این پرونده تشکر کرد.
 
قاضی پرونده: بازگشت 50 درصد از اموال مسروقه
معتمدی تاکید کرد: با دستور مقام قضایی پرونده به سرعت برای این سرقت تشکیل و برای سیر مراحل قانونی و بررسی بیشتر تا شناسایی و دستگیری سارقان مسلح به پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان ارجاع داده شد‌ که اطلاعات بیشتر از مراحل رسیدگی به این پرونده متعاقبا به اطلاع شهروندان خواهد رسید.
 
قاضی پرونده تصریح کرد: بازگشت 50 درصد از اموال مسروقه از صبح یکشنبه سیزدهم بهمن ماه 93 آغاز و مابقی اموال نیز در املاک و وسایل نقلیه سرمایه‌گذاری شده که دستور توقیف آن‌ها صادر شده است.
 
این پرونده همچنان مفتوح است
وی رفع خلاءهای ناشی از حضور ماموران گشتی در فواصل زمانی نیمه‌های شب به بعد، سرکشی منظم و مستمر از اماکن حساس، استفاده مالکان از تجهیزات امنیتی مانند دزدگیر، نصب سنسورهای حساس به لرزش داخل دیوارهای مغازه‌ها، آموزش و توجیه مالکان طلافروشی و استفاده از نگهبان محله را مهمترین راهکار برای پیشگیری از این گونه جرایم دانست.
 
وی تاکید کرد: به ‌موجب ماده 20 قانون آیین دادرسی کیفری ضابطین موظف‌اند در اسرع وقت و در مدتی که مقام قضایی تعیین می‌نماید شاکیان، متهمین شامل سارقین و خریداران مال مسروقه نسبت به تکمیل پرونده اقدام کنند.
 
قاضی پرونده با اشاره به مختومه نشدن این پرونده از ادامه تحقیقات مسئولان برای آگاهی از جزئیات بیشتر پرونده و میزان دقیق طلای به سرقت رفته خبر داد.
برچسب ها: راز سرقت کرمان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین