سوخت در کشورهای همسایه‌ لیتری چند است؟

سوخت در کشورهای همسایه‌ لیتری چند است؟

مقایسه نرخ حامل‌های انرژی در ایران با نرخ آن‌ها در کشورهای همسایه از شکاف عمیق میان نرخ این حامل ها در ایران و همسایگان و سهولت انجام قاچاق سوخت در مرزها حکایت می کند.
کد خبر: ۳۲۲۷
بازدید : ۱۱۹۷
۰۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۳
مقایسه نرخ حامل‌های انرژی در ایران با نرخ آن‌ها در کشورهای همسایه از شکاف عمیق میان نرخ این حامل ها در ایران و همسایگان و سهولت انجام قاچاق سوخت در مرزها حکایت می کند.
 
به گزارش ایسنا، محاسباتی ساده بر اساس نرخ دلار آزاد (3360 تومان) نشان می‌دهد که نرخ بنزین در کشورهایی که مرز مشترک با ایران دارند به مراتب بالاتر از نرخ این حامل انرژی در کشور است؛ به گونه ای که بر اساس آمارهای سایت گلوبال پترول پرایسس در روز 17 آگوست (26 مرداد ماه) هر لیتر بنزین در افغانستان حدود 2450 تومان، در پاکستان حدود 2520 تومان، در آذربایجان حدود 2520 تومان، در عراق حدود 2900 تومان، در ترکمنستان و در ترکیه حدود 5300 تومان فروخته شده است.
 
هرچند نرخ بنزین در ترکمنستان، همسایه شمال شرقی ایران، به ازای هر لیتر حدود 940 تومان در روز 26 مرداد ماه بوده است.
 
مقایسه نرخ بنزین در ایران با نرخ این حامل در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز حاکی از آن است که نرخ هر لیتر بنزین در کشورهایی چون عمان، امارات و یمن بالاتر از نرخ این حامل در ایران بوده به گونه‌ای که در روزهای پایانی هفته گذشته در عمان هر لیتر بنزین حدود 1040 تومان، در امارات به طور تقریبی 1950 تومان و در کشور جنگ زده یمن حدودا 2300 تومان فروخته شده است.
 
البته بنزین در کشورهای عربستان، کویت و قطر ارزان تر از نرخ بنزین در ایران است. به طوری که هر لیتر بنزین در عربستان حدود 200 تومان، در کویت حدود 700 تومان و در قطر نیز حدود 870 تومان فروخته می‌شود.
 
اختلاف فاحش قیمت گازوئیل
 
اما از سوی دیگر اگر نرخ گازوییل در ایران را با نرخ این حامل انرژی در کشورهایی چون افغانستان، یمن، عراق، اردن، بحرین و عمان مقایسه کنیم متوجه اختلاف فاحش نرخ فروش این فرآورده نفتی در این کشورها با نرخ فروش آن در ایران خواهیم شد: هر لیتر نفت گاز در روزهای پایانی هفته گذشته در ایران 300 تومان( نرخ آزاد معادل 600 تومان است)، در افغانستان حدود 2300 تومان، در پاکستان تقریبا 2800 تومان، در یمن حدود 2300 تومان، در عراق به طور تقریبی 2100 تومان و در اردن نزدیک به 2150 تومان عرضه شده است.
 
نگاه دقیق تر به فاصله فاحش میان نرخ گازوییل و بنزین در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه نشان می دهد که مسیر قاچاق سوخت به ویژه گازوییل تا چه میزان می تواند هموار باشد.
 
این موضوع را قاسم خورشیدی- مدیرکل مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا- تاکید کرده و گفته است که فاصله شدید قیمتی میل به قاچاق گازوییل را در قاچاقچیان ایجاد کرده است.
 
به گفته وی باید نرخ گازوییل را به نرخ فوب نزدیک کرد چرا که اکنون گازوییل در کشور ما با نرخ 300 تومان و در فوب با نرخ 1500 عرضه می شود.
 
البته نباید از این چشم پوشی کرد که ناامنی در کشورهایی چون عراق، ترکیه و افغنستان می تواند بر سهولت قاچاق سوخت بیفزاید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۹
0
0
نمی شود باور کرد که شما هم مبلغ گران کردن سوخت از اینی که هست در ایران باشید. بنده خدا! در این مملکت کم گرانی هست که شما یاد قاچاق افتادید.فدای سر ملت که سوخت قاچاق می شود! آنهایی که از پول بیت المال حقوق می گیرند،عرضه به خرج بدن وجلوی قاچاق را بگیرند.چرا عربستان و کویت و قطر به فکر برابری قیمت سوخت با فوب منطقه نیستند؟ دست از سر ملت وردارید!
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین