انواع دردهای قفسه سینه
تاثیرات تنگی عروق کرونر

انواع دردهای قفسه سینه

دردهایی كه مربوط به تنگی عروق كرونر است، با انتشار به اعضاء دیگر مانند: انتشار به دست چپ یا دست راست، انتشار به فك تحتانی و یا حتی انتشار به ناحیه معده و اپی‌گاستر نمایان می‌شود.
کد خبر: ۳۲۷۶۴
بازدید : ۳۵۶۴
۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۹
دردهایی كه مربوط به تنگی عروق كرونر است، با انتشار به اعضاء دیگر مانند: انتشار به دست چپ یا دست راست، انتشار به فك تحتانی و یا حتی انتشار به ناحیه معده و اپی‌گاستر نمایان می‌شود.

به گزارش زندگی آنلاین، دردهای قلبی كه مربوط به تنگی عروق كرونر است، با توجه به اینكه ممكن است دردهای قلبی و كلیه دردهای ناحیه احشایی، در ناحیه‌ای غیر از ناحیه عضو مبتلا احساس شوند، تشخیص افتراقی‌های زیادی پیدا می‌كنند.

انواع دردهای قفسه سینه

تشخیص افتراقی دردهای قلبی
با توجه به اینكه دردها در ناحیه دیگری غیر از ناحیه مبتلا احساس می‌شوند، ممكن است با بیماری یا بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته شود، این بیماری‌ها كه به شرح زیر می‌باشد:

1- آرتروز گردن:
در این حالت به تصور اینكه درد به دست‌ها انتشار پیدا می‌كند و مشكل مربوط به ناحیه گردن است، با گرفتن عكس‌های رادیوگرافی از ناحیه گردن و مشاهده استئوفیت، بلافاصله تشخیص آرتروز داده می‌شود.

2- ناراحتی معده:
در این حالت با بروز مشكلاتی نظیر درد ناحیه اپی‌گاستر همراه با آروغ زدن است، تشخیص ناراحتی معده داده می‌شود معمولا در این حالت احساس نفخ و آروغ زدن را به خوردن غذاهای سنگین و دیرهضم نسبت می‌دهند.

3- احساس بغض و فشار در گردن:
گاه با بروز این حالت نیز به اشتباه تشخیص ناراحتی عصبی داده می‌شود.

4- درد ناحیه فك تحتانی:
درد این ناحیه را معمولا، ناشی از وجود دندان‌های خراب می‌دانند. و با مراجعه به دندانپزشك و مشاهده دندان‌های خراب (كه معمولا در دهان هر بیماری وجود دارد)، با توجه به اینكه بیمار معمولا در سن میانسالی است، گاه با معالجه مشكلات دندانی و به تصور اینكه مشكلات برطرف شده، به فكر ناراحتی قلبی نمی‌افتیم.

5- یكی دیگر از تشخیص‌های افتراقی مهم، كه در اكثر موارد اشتباه می‌شود، «Disection» آئورت است، این حالت در افرادی كه دارای قدی بلند و لاغر و پاهای كشیده هستند، افرادی كه دارای فشارخون بالا هستند، بیماران دیابتیك، ممكن است به ناگهان آئورت در قسمت اینتیما پاره شده، و خون در جدار آئورت پیشرفت كند كه باعث ایجاد درد وحشتناكی می‌شود، این درد حتی از درد انفاركتوس نیز شدیدتر و بدتر است، در این حالت DISECTION باعث بسته شدن قسمتی از آئورت شده و تغییرات نوار مانند «MI» به صورت «ST elevation» است كه در اكثر موارد؛ اشتباه بیمار را در بخش  ccu  بستری می‌كنند و سرم TNG می‌دهند كه عوارض Disection را بدتر و خطرناكتر می‌كند.

6- درد عضلانی:
گاه بروز دردهای عضلانی، به علت سرماخوردگی با قولنج همراه است و بیمار از درد ناحیه خاصی شكایت دارد، این موارد مربوط به دردهای ماسكولار بوده، درد قلبی نیست.

نكته 1: گاه افراد با خوردن چای یا قهوه، دچار ریفلاكس می‌شوند. در این حالت با برگشت اسید معده به ناحیه «ازوفاژ» دردی شبیه درد قلبی ایجاد می‌كند، در این مورد باید این نوع درد با دقت، بررسی شده با درد قلبی تشخیص افتراقی داده شود.

نكته 2: اصولا هر دردی از ناحیه ناف به بالا و از ناحیه فك تحتانی به پایین كه در ناحیه جلو و در پشت بدن با فعالیت ایجاد شود، حتما باید به عنوان درد ایسكمی قلبی، تلقی شود در حالی كه سایر تشخیص افتراقی‌ها، هیچ یك با فعالیت ارتباطی ندارند.

نكته 3: در DISECTION باید سریعا بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفته و پروتز گذاشته شود. غیر از این موارد DISECTION  در تصادفات، آوار و زلزله نیز مشاهده می‌شود.

همانگونه كه می‌دانیم آئورت در قسمت صعودی كاملا وقتی چسبیده است، برسد كاملا آزاد به سمت پایین می‌آید در اثر تصادف این قسمت چسبیده و آزاد دچار حركت شده، ناحیه اتصال دچار پارگی شده و باعث نفوذ خون از آندوتلیال به داخل مدیا شده، در این حالت با گرفتن عكس رادیولوژی، مدیا پهن بوده و با تزریق ماده حاجب در قلب 2 آئورت دیده می‌شود كه در واقع آئورت نیست بلكه ماده حاجبی است كه در قسمت Disection به پایین آمده باعث خطای دید می‌شود.

لازم به ذكر است كه هیچ یك از علایم مذكور با فعالیت و عصبانیت، همراه نیست. در واقع درد ناشی از آرتروز گردن هنگام  بالا رفتن از پله‌ها تشدید نمی‌شود.

ناراحتی معده با دویدن تشدید نمی‌شود، و بیمار هنگام بالا رفتن از پله‌ها احساس بغض نمی‌كند، بنابراین در صورتی كه هر یك از این علایم با فعالیت ایجاد شوند، باید به فكر درد قلبی باشیم كه به این نواحی انتشار یافته است.

روش‌های تشخیص افتراقی دردهای قفسه سینه

در صورتی كه بیمار هنگام انجام تست ورزش دچار درد در ناحیه دست چپ یا دست راست شد، یا دچار درد یا فشار در ناحیه معده شد، غالبا این نوع دردهای مهاجر مربوط به عروق كرونر هستند، در قدم بعدی تشخیصی، پس از انجام تست ورزش، می‌توان از (اسكن تالیوم) استفاده كرد، در این روش بررسی می‌شود بیماری كه با انجام ورزش خون قلبش كم می‌شود، مشاهده می‌شود با انجام تالیوم اسكن، در ناحیه‌ای از قلب كه به آن خون نمی‌رسد، قلب كمرنگ می‌شود، یا در مرحله پیشرفته‌تر، در اكثر موارد تغییرات نوار قلب به صورت «ST Depretion» نشان داده می‌شود.

در این حالت در اشتقاق‌های همسو مثلا: «D2D3 AVF» كه مربوط به قسمت تحتانی قلب، «V6- V1» كه مربوط به ناحیه جلوی قلب و «D1AVLV6» كه مربوط به قسمت لترال قلب است.

یك تشخیص افتراقی مربوط التهاب پرده قلب (پریكاردیت) است، در این حالت نیز علایم درد، در تغییرات نوار قلب نیز نشان داده می‌شود.

در پریكاردیت بیمار در حالت خوابیده دردی ندارد، ولی در حالت نشسته دچار درد می‌شود، احساس درد با كشیدن نفس عمیق، بروز كرده، درد در تمامی ناحیه قفسه سینه انتشار می‌یابد، در این حالت با سمع قلب صدای  CRECTION RUB را می‌شنویم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین