رشد سفر از تابستان‌ سال ٩٢ تا ٩٣

رشد سفر از تابستان‌ سال ٩٢ تا ٩٣

مرکز آمار ایران اعلام کرد که تعداد ٦٥‌میلیون و ٨٧٠‌ هزار و ٨١٧ سفر در تابستان ‌سال ١٣٩٣، انجام شده که نسبت به تابستان ١٣٩٢، ١.٥٧‌ درصد افزایش داشته است.‌
کد خبر: ۳۳۲۶۲
بازدید : ۸۱۲
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴
مرکز آمار ایران اعلام کرد که تعداد ٦٥‌میلیون و ٨٧٠‌ هزار و ٨١٧ سفر در تابستان ‌سال ١٣٩٣، انجام شده که نسبت به تابستان ١٣٩٢، ١.٥٧‌ درصد افزایش داشته است.

به گزارش طرح آمارگیران از گردش ملی که از سوی مرکز آمار ایران انجام شده است، فصل تابستان‌ سال ١٣٩٣حدود ٥٤‌درصد خانوارهای کشور که معادل١٢میلیون و ٤٥٢هزار و ٦٤٨ خانوارند، حداقل یک سفر داشته‌ که نسبت به تابستان ١٣٩٢ به میزان  ٢/٨٤درصد افزایش داشته است.

تعداد سفرهای داخلی در فصل تابستان ٦٥‌میلیون و ٥٤٩‌هزار و ٦٩٣ سفر بوده است.  ٥٧‌درصد از سفرهای داخلی در فصل تابستان با اقامت شبانه و ٤٣‌درصد بدون اقامت شبانه بوده است. 

براساس این گزارش، بیشترین سفرهای با اقامت شبانه فصل تابستان در‌سال ١٣٩٣ با هدف دیدار دوستان و بستگان (٥٧ درصد) و سپس با اهداف گردش و تفریح (٢٢ درصد) و زیارت (١٣درصد) انجام شده است.  سفر با اهداف گفته شده در مجموع ٩٢‌درصد از سفرها را تشکیل داده است. حدود هشت‌درصد از سفرها در فصل تابستان با اهدافی نظیر درمان، آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده است. همچنین ٣٤‌درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ٢٦‌درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ١٧‌درصد با هدف درمان و ٩‌درصد با هدف زیارت در تابستان ١٣٩٣ انجام شده است.  ١٥‌درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار بوده است.

اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل تابستان ‌سال ١٣٩٣، خانه بستگان و آشنایان با ٦٨ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره‌ای با ١٠‌درصد و ویلا و آپارتمان شخصی با هشت درصد، اقامتگاه عمومی و چادر و کمپ شخصی هر یک با پنج درصد، اقامتگاه سازمانی با سه‌درصد و سایر اقامتگاه‌ها با ٢‌درصد بوده است.

استان‌های خراسان رضوی، مازندران، تهران، گیلان، فارس، اصفهان، سیستان و بلوچستان، اردبیل، کرمان و آذربایجان‌شرقی مقصد بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل تابستان ١٣٩٣ بوده‌اند.  همچنین استان‌های گیلان، فارس، قزوین، مازندران، کرمان، گلستان، اصفهان، اردبیل، ایلام و خراسان رضوی مقصد بیشترین سفرهای بدون اقامت شبانه بوده‌اند. 

شهرستان‌های مهم گردشگرپذیر کشور در تابستان‌ سال ١٣٩٣ شامل مشهد، تهران، رشت، شیراز، قزوین، اصفهان، قم، ساری، کرمان و بندرانزلی بوده است که دارای بیشترین تعداد سفر بوده‌اند.  توجه به این نکته ضروری است که الگوی گردشگری از لحاظ نوع سفر، در این شهرستان‌ها با هم متفاوت است. عمده سفر‌ها در شهرستان‌های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان، قم و ساری از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستان‌های رشت، قزوین، کرمان و بندرانزلی از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه