تراکتور یخ کرد

تراکتور یخ کرد

صبح دیروز انتشار یک خبر مثل بمب فضای فوتبال ایران را تحت‌تاثیر قرار داد؛ اینکه تراکتورسازی هم از حضور در پنجره نقل‌وانتقالاتی بین دو نیم‌فصل محروم بوده و نمی‌توانسته برای دور برگشت بازیکن بگیرد.
کد خبر: ۳۳۴۳۰
بازدید : ۲۰۰۲
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵
صبح دیروز انتشار یک خبر مثل بمب فضای فوتبال ایران را تحت‌تاثیر قرار داد؛ اینکه تراکتورسازی هم از حضور در پنجره نقل‌وانتقالاتی بین دو نیم‌فصل محروم بوده و نمی‌توانسته برای دور برگشت بازیکن بگیرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، این شبیه همان اتفاقی است که برای استقلال رخ داد، اما ابعاد فاجعه می‌تواند برای تراکتورسازی بسیار گسترده‌تر باشد؛ چراکه آبی‌ها خیلی زود متوجه این محرومیت شدند و فعالیت‌شان در بازار نقل‌وانتقالات را متوقف کردند، اما تراکتورسازی سه بازیکن گرفت و هنگام جذب چهارمین نفر با توجه به نیاز به دریافت تاییده از پنجره نقل‌وانتقالاتی فیفا پی به محرومیتش برد.

این یعنی آنکه نه‌تنها تراکتورسازی امکان استفاده از سجاد شهباززاده را نخواهد داشت، بلکه ممکن است چهار بازی این تیم در دور برگشت به‌خاطر استفاده از بازیکنان جدید با رای کمیته انضباطی 3 بر صفر به ضرر تیم تبریزی اعلام شود! مسوولان تراکتورسازی که پنجشنبه‌شب و بعد از مدت‌ها تلاش و مذاکره موفق به جذب سجاد شهباززاده شدند، در آخرین دقایق مهلت بین‌المللی نقل‌وانتقالات برای جذب این بازیکن وارد پنجره «تی‌ام‌اس» شدند، اما پیغام فیفا آنها را شوکه کرد.

از قرار معلوم تراکتورسازی به خاطر عدم پرداخت مطالبات یک بازیکن پرتغالی از سوی فیفا محروم شده و عدم اطلاع مدیران باشگاه از این موضوع، موجب محرومیت آنها شده است. حالا تراکتور هم به درد استقلال مبتلا شده؛ با این تفاوت که ممکن است در آستانه بازی مهم با پرسپولیس، چند امتیازش را هم به دلیل استفاده از بازیکنان غیرمجاز از دست بدهد.

عامل دردسر را بشناسید

جالب است بدانید همه این داستان‌ها در اثر تاخیر تراکتور در پرداخت مطالبات یک بازیکن پرتغالی به نام ژائو ویلا رخ داده؛ هافبکی که ابتدای لیگ دوازدهم به تراکتور پیوست و فقط یک نیم‌فصل در این تیم ماند. به گزارش سایت گل، او کلا کمتر از 190دقیقه برای تبریزی‌ها توپ زد و بدون گل و پاس گل به حضورش در این تیم پایان داد. ژائو ویلا مردی است که با کمتر از 200دقیقه بازی، حالا می‌تواند تراکتور را به‌طور کامل از کورس قهرمانی خارج کند.

سردرگمی مدیران تراکتور

دیروز و در فاصله چند ساعت بعد از اعلام خبر محرومیت تراکتورسازی از حضور در بازار زمستانی جذب بازیکن، مدیران این باشگاه واکنش‌های متفاوت و ضدونقیضی به این ماجرا نشان دادند.

ابتدا آرش نجفی، مسوول حقوقی باشگاه تراکتورسازی به سایت ورزش‌سه گفت: «ما هم دقیقا نمی‌دانیم موضوع چیست؛ چون هیچ حکمی به ما ابلاغ نشده است که براساس آن از نقل‌وانتقال محروم باشیم. به هر حال چوب عدم سیاست‌گذاری در پرداختن به پرونده‌های خارجی را می‌خوریم. این مساله باشگاه‌های ایرانی را تهدید می‌کند و نکته اینجا است که فیفا هم نسبت به تیم‌های ایرانی سختگیرانه‌تر برخورد می‌کند. یکی از وکلای بین‌المللی پرونده 4 بازیکن را پیگیری می‌کند. من فکر می‌کنم این پرونده مربوط به ژائو ویلا، بازیکن پرتغالی سابق باشد. ما درصدد هستیم با او توافق کنیم و این پول را قسطی به او بپردازیم.»

در عین حال اما جلال نصیری، مدیراجرایی باشگاه تراکتورسازی داستان را این‌طور توضیح می‌دهد: «من شخصا پنج‌شنبه‌شب برای دریافت ITC شهباززاده اقدام کردم. پنجره نقل‌وانتقالات تراکتورسازی باز بود و مدارک شهباززاده را ارسال کردم تا کارت بازی او را بگیریم. صبح جمعه اما به ما جواب دادند که یک پرونده انضباطی در فیفا دارید!»

او امیدوار است نوع اتفاق رخ داده برای تراکتورسازی با داستان رخ داده برای استقلال متفاوت باشد: «پنجره نقل‌وانتقالاتی ما مثل استقلال بسته نشده است. فکر می‌کنم با پرداخت مبلغ مشکل حل شود اما باید پیگیری کنیم. پنجره نقل‌وانتقالات ما باز است اما وقتی برای ITC اقدام کردیم، جواب دادند پرونده انضباطی داریم. پس مشکل ما با استقلال متفاوت است.»

اهمال مدیران باشگاه؟

به نظر می‌رسد در این زمینه هم اهمال برخی از مدیران باشگاه تراکتورسازی دخیل بوده و آنها موضوع را پشت گوش انداخته‌اند.

خبرگزاری تسنیم در این مورد می‌نویسد: حکم محرومیت باشگاه تراکتورسازی تبریز از نقل‌وانتقالات حدود یک ماه پیش از سوی فیفا به این باشگاه ابلاغ و ظاهرا در این خصوص نیز اخطارهایی به این باشگاه داده شده بود. پس از اینکه چنین احکامی برای باشگاه استقلال و تراکتورسازی آمد، باشگاه ذوب‌آهن اقدام به پرداخت بدهی‌های خود کرد تا درگیر محرومیت احتمالی نشود.

از همین‌رو ذوب‌آهن از محرومیت نقل‌وانتقالات خود پیشگیری کرد، اما باشگاه تراکتورسازی به حکم فیفا اهمیتی نداد تا این بار مشکل بزرگی برای این باشگاه ایجاد شود. با توجه به اینکه حکم محرومیت باشگاه تراکتورسازی حدود یک ماه پیش به این باشگاه ابلاغ شده است، باید دید آیا احمد نوراللهی، امید عالیشاه و هاشم بیک‌زاده می‌توانند در ادامه لیگ این تیم را همراهی کنند یا خیر.

مصاحبه دو ماه پیش

جالب است بدانید حدود دو ماه پیش هم زمزمه‌هایی در مورد مجازات باشگاه تراکتورسازی به‌خاطر عدم پرداخت مطالبات بازیکن پرتغالی مطرح شد، اما مشاور حقوقی این باشگاه در مصاحبه‌ای بلندبالا قویا همه چیز را تکذیب کرد.

در بخشی از مصاحبه آن زمان علی سلمانی می‌خوانیم: «ژائو ویلا با تیم تراکتورسازی قرارداد دوساله‌ای برای دو فصل 92-91 و 93-92 داشته و رقم قرارداد این بازیکن هم 680هزار دلار بوده است. او در آن زمان 107هزار دلار در ابتدای قرارداد دریافت کرده و برای بقیه وجوه دریافتی وی مشغول پیگیری و جمع‌آوری رسیدهای پرداختی به نامبرده هستیم.

تیم تراکتورسازی همان‌طور که در مستطیل سبز با کمک هواداران پرشور خود و تشویق‌های آنها پیروز میدان بوده، در عرصه‌های اقتصادی و محاکم حقوقی هم با درایت مدیرعامل باشگاه آقای آجورلو سربلند بوده و ریالی باج به‌ناحق نخواهد پرداخت.» حالا اما ظاهرا اوضاع طور دیگری شده است!

خطر بزرگ‌تر در کمین تراکتور

این اصلا مهم نیست که تراکتورسازی در ادامه فصل بتواند از سجاد شهباززاده استفاده کند یا نه؟ نکته بسیار مهم‌تر آن است که این تیم به خاطر استفاده از سایر بازیکنان جدیدش در نیم‌فصل دوم با مجازات روبه‌رو نشود. تراکتورسازان در ابتدای دور برگشت سه بازیکن به نام احمد نوراللهی، امید عالیشاه و هاشم بیک‌زاده را به استخدام درآوردند.

در تمام مسابقات دور برگشت، حداقل یکی از این بازیکنان برای تیم تبریزی بازی کرده و آنها مجموعا 8امتیاز از این چهار بازی به دست آورده‌اند. اگر ممنوعیت تراکتور شامل این نفرات هم باشد، همه آن مسابقات 3 بر صفر به سود رقبا اعلام می‌شود و تراکتورسازی 8امتیاز از دست خواهد داد. به علاوه در ادامه فصل نیز این تیم نخواهد توانست از این سه بازیکن استفاده کند که ضربه بسیار بزرگی به باشگاه محسوب خواهد شد.

نتیجه فوری این اتفاق

اتفاقی که امروز برای تراکتورسازی رخ داده، مسلما در آینده تبعات زیادی خواهد داشت که کاملا قابل بررسی است. با این وجود شاید بتوان فوری‌ترین نتیجه اعلام این خبر برای تیم تبریزی را، تردید قلعه‌نویی در استفاده از بازیکنان جدیدش برای بازی فردا دانست.

فردا پرسپولیس و تراکتورسازی بزرگترین مسابقه نیم‌فصل دوم را برگزار می‌کنند و بعید است تا زمان انجام آن بازی، حکم نهایی در مورد قانونی بودن یا نبودن استفاده تراکتورسازی از بازیکنان جدیدش در نیم‌فصل دوم صادر شده باشد.

به این ترتیب قلعه‌نویی نمی‌داند که برای این بازی می‌تواند از نوراللهی، عالیشاه و بیک‌زاده استفاده کند یا نه؟ این یک ریسک بزرگ است؛ چرا‌که در صورت شمول محرومیت تراکتور در مورد این سه بازیکن، حضور یک دقیقه‌ای هر یک از آنها برابر پرسپولیس هم منجر به بازنده شدن 3 بر صفر تیم تبریزی می‌شود. حالا باید دید قلعه‌نویی در قبال این تردید چه می‌کند؟

نگرانی در اردوگاه پرسپولیس

تراکتورسازی دومین تیم ایرانی است که با حکم فیفا از نقل‌وانتقالات زمستانی محروم می‌شود. حالا اما پرسپولیسی‌ها هم نگران شده‌اند که نکند تیم آنها نیز محروم بوده و کسی متوجه این ماجرا نشده است؟ در حقیقت استقلال و تراکتورسازی زمانی پی به محرومیت زمستانی‌شان بردند که برای جذب جباروف و شهباززاده به پنجره تی‌ام‌اس فیفا مراجعه کردند.

در همین راستا با توجه به اینکه پرسپولیس در نیم‌فصل هیچ بازیکن بین‌المللی جذب نکرده که برای نهایی کردن قرارداد او به استعلام از فیفا نیاز بوده باشد، حالا قرمزها بیمناک هستند که شاید جذب سروش رفیعی و سامان نریمان‌جهان هم غیرقانونی بوده و چهار بازی آخر قرمزها 3 برصفر به سود رقبا اعلام شود.

پرسپولیس در هر چهار بازی دور برگشت سروش رفیعی را در اختیار داشته و هر چهار مسابقه را برده؛ بنابراین اگر یک درصد چنین فرضی راجع‌به سرخ‌ها هم وجود داشته باشد، آنها با تاوان 12امتیازی به بزرگترین بازنده فصل تبدیل خواهند شد. البته دیروز پندار خمارلو، مدیر رسانه‌ای باشگاه پرسپولیس با رسانه‌ها گفت‌وگو کرد و مدعی شد به هیچ‌وجه خطری سرخ‌ها را تهدید نمی‌کند.

تراکتور در خطر کسر امتیاز

خبرهای ناراحت‌کننده برای هواداران تراکتورسازی همچنان ادامه دارد و پس از اینکه مشخص شد تراکتورسازان از نقل‌وانتقالات محروم شده‌اند، حالا خطر کسر امتیاز هم این تیم را تهدید می‌کند.

تونی اولیویرا، سرمربی پرتغالی پیشین تراکتورسازی که در چند مقطع هدایت این تیم را بر عهده داشته است، چندی پیش برای دریافت طلبش از باشگاه تراکتورسازی به فیفا شکایت کرد.

روند شکایت اولیویرا به این سمت رفت که فیفا باشگاه تراکتورسازی را تهدید به کسر امتیاز کرد، اما پس از حضور دوباره این مربی روی نیمکت تراکتورسازان این پرونده مسکوت ماند.

به نظر می‌رسد اولیویرا پس از آخرین جدایی‌اش از این تیم تبریزی بار دیگر پرونده شکایتش از تراکتورسازی را به جریان انداخته و فیفا آخرین هشدار خود را به این باشگاه ارسال کرده است.

طبق اخبار موثق در صورتی که تراکتورسازی نتواند ظرف چند روز آینده بدهی‌اش به اولیویرا را پرداخت کند و رضایت این مربی را بگیرد، با حکم فیفا امتیازاتی از این تیم تبریزی کسر می‌شود که آن موقع رقابت برای این تیم در ادامه لیگ دشوار خواهد شد.

سعید عباسی، عضو هیات‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با تایید خبر تهدید این تیم به کسر امتیاز به خبرگزاری تسنیم گفت: «اگر کسر امتیاز از تیم از سوی فیفا عملی شود، برای تراکتورسازی مصیبت خواهد بود.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه