ترکیه قول «نابودی» پ‌.ک‌.ک را داد!

ترکیه قول «نابودی» پ‌.ک‌.ک را داد!

در پی بمبگذاری روز یکشنبه علیه سربازان ارتش ترکیه که باعث مرگ حداقل ۱۶نفر از آنها شد، نخست وزیر ترکیه می گوید که کشورش شورشیان کرد پ.‌ک‌.ک را «محو و نابود» خواهد کرد.
کد خبر: ۳۶۴۷
بازدید : ۱۴۴۷
۱۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۴
در پی بمبگذاری روز یکشنبه علیه سربازان ارتش ترکیه که باعث مرگ حداقل ۱۶نفر از آنها شد، نخست وزیر ترکیه می گوید که کشورش شورشیان کرد پ.‌ک‌.ک را «محو و نابود» خواهد کرد.
 
به گزارش ایسکانیوز به نقل بی بی سی، «احمد داووداغلو» گفت: کوهستان ها، دشت ها، ارتفاعات و شهرهای این کشور به تروریست ها واگذار نخواهد شد.ارتش ترکیه گفت در حمله روز یکشنبه استان حکاری در جنوب شرقی این کشور حداقل ۱۶سرباز کشته شدند.
 
حزب کارگران کردستان مسئولیت آن حمله را به عهده گرفته است.ترکیه پیشتر در روز دوشنبه گفته بود که جنگنده‌هایش بیش از ده حمله هوایی علیه مواضع حزب کارگران کردستان انجام داده اند.
 
داووداغلو روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: نمی توانید ما را از مبارزه با تروریسم دلسرد کنید. این کوه ها از تروریست ها پاک خواهد شد. برای این هدف هر کاری لازم باشد خواهیم کرد.
 
«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه گفت از مرگ این سربازان اندوهگین است و قول پاسخی قاطعانه به آن حمله را داد.
 
او گفت: رنج نیروهای امنیتی که در حمله خیانتکارانه سازمان تروریست های جدایی طلب شهید شدند داغی بر دل ما گذاشت.
 
به دنبال فروپاشی آتش بس در ماه ژوئیه، خشونت میان دو طرف زبانه کشیده است.پ‌.ک.‌ک ابتدا گفت ۱۵سرباز را کشته است اما بعدا آن را ۳۱نفر اعلام کرد.اما ارتش ترکیه دوشنبه گفت که ۱۶سرباز کشته شده و شش نفر زخمی شده اند.
 
ارتش گفت که یکشنبه عصر دو بمب در نزدیکی دو نفربر نظامی در روستای داگلیکا منفجر شد.این منطقه نزدیک مرز عراق است.
 
در پی اظهارات اردوغان، حدود ۲۰۰نفر که شعارهایی در حمایت از او سر می دادند به دفاتر روزنامه حریت در استانبول حمله کردند.آنها این روزنامه را به نقل قول اشتباه از اردوغان و ارائه این تعبیر که شاید او تلاش داشته از حمله داگلیکا بهره برداری سیاسی کند متهم کردند.
 
حریت به خاطر نحوه پوشش درگیری میان دولت و پ.‌ک.‌ک با انتقاد محافل هوادار دولت مواجه شده است.دولت می گوید عملیات علیه این گروه شورشی کرد تا زمان عقب نشینی کامل از خاک ترکیه و خلع سلاح ادامه خواهد یافت.
 
در چند شهر که صحنه زد و خورد با پ‌ک‌ک بوده مقررات منع تردد برقرار شده و حدود ۱۰۰بخش نواحی موقتا امنیتی اعلام شده.
 
در واکنش، چندین شهر عمدتا کردنشین در شرق و جنوب شرقی اعلام خودگردانی کرده اند.
 
منتقدان، اردوغان را متهم می کنند که هدفش از تجدید خشونت ها با پ‌.ک‌.ک، مهار حمایت از حزب دموکراتیک خلق ها است. سهم ۱‍۴درصدی این حزب از آرا در انتخابات ماه ژوئن باعث شد حزب حاکم عدالت و توسعه از کسب اکثریت پارلمانی بازماند.دولت این اتهام را رد می کند. بسیاری نگرانند با نزدیک شدن انتخابات زودهنگام ماه نوامبر، درگیری ها تشدید شود.
برچسب ها: ترکیه نابودی پ ک ک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین