انصاری: نمی‌گذاریم با نام امام دکان بازکنند

انصاری: نمی‌گذاریم با نام امام دکان بازکنند

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی انصاری در مراسمی که به مناسبت سالگرد تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(س) در محل پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار شد با بیان اینکه سال 67 سال بسیار مهمی در تاریخ انقلاب است، گفت: به استثنای سال 57 و چند سال اول انقلاب که سال های بسیار مهمی بودند ما سال دیگری را مثل سال 67 سراغ نداریم که امام در آنها تصمیمات بزرگ و تاریخ ساز گرفته باشد.
کد خبر: ۳۶۸۰
بازدید : ۱۰۶۷
۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸
حجت الاسلام و المسلمین محمد علی انصاری در مراسمی که به مناسبت سالگرد تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(س) در محل پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار شد با بیان اینکه سال 67 سال بسیار مهمی در تاریخ انقلاب است، گفت: به استثنای سال 57 و چند سال اول انقلاب که سال های بسیار مهمی بودند ما سال دیگری را مثل سال 67 سراغ نداریم که امام در آنها تصمیمات بزرگ و تاریخ ساز گرفته باشد.

به گزارش جماران رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) در ادامه به بعضی از این تصمیمات اشاره و تصریح کرد: یکی از این تصمیمات موافقت با تأسیس و تشکیل مجمع روحیانیون مبارز بود. به دلیل شرایطی که در آغاز سال 67 حاکم بود و ما در اوج جنگ و حماسه و مظلومیت بودیم این تصمیم امام برای چند صدایی کردن ملت و مشروعیت بخشیدن به آن یک نقطه عطف در تاریخ ما بود.

وی دومین تصمیم مهم امام را تصمیم گیری برای ورود به انتخابات سرنوشت ساز مجلس شورای اسلامی در دور دوم دانست و ادامه داد: از دیگر تصمیمات مهم امام انتصاب آیت الله هاشمی رفسنجانی به فرماندهی و جانشینی فرماندهی کل قوا بود.

انصاری البته مهم ترین تصمیم امام که تصمیمی بسیار سازنده برای کشور بود را مسأله قبول قطعنامه دانست و گفت: در سال 67 امام کارهای بسیار مهمی مثل منشور برادری، نوشتن نامه به گورباچوف، اعلام ارتداد سلمان رشدی و تعیین خط مشی روحانیت و حوزه ها در منشور روحانیت انجام داد. این در حالی است که ما بعد از سال های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 67 شاهد چنین تصمیم گیری های مهمی از سوی امام نبودیم.

وی تصمیمات سرنوشت ساز امام در سال 67 را پاسخ بزرگی به کسانی دانست که نسبت به امام منصفانه سخن نمی گفتند و اظهار کرد: بعضی معتقد بودند که امام خود در سال های جنگ تصمیم گیری نمی کند و تصمیم گیری های مهم را دیگران انجام می دهند. اما هدایت های امام در سال 67 همه شبهات را از بین برد.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) یکی دیگر از تصمیمات مهم امام را جواب ایشان به نامه یادگار مرحومشان دانست و در این باره توضیح داد: در همین دوران، یادگار امام نامه ای به ایشان می نویسند و قضایایی را مطرح می کنند که آثار و ثمرات پاسخ امام به این نامه را بعد از 27 سال در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام می توانیم به خوبی مشاهده کنیم.

وی ادامه داد: من مؤسسه را یکی از هدایای امام به مردم تلقی می کنم که با مشکلات زیاد و بلاهایی که بر سرش آمد همه تلاشش را به خوبی انجام داد تا وظیفه نهاده شده بر عهده اش را انجام دهد. یادگار مرحوم امام پیش و پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی دو مسئولیت به عهده گرفت، یکی مسئولیت مؤسسه که روش کار آن بعد از ارتحال امام تغییر کرد و دومین مسأله مسئولیت آستان، حرم امام و ساخت حرم بود. 

انصاری ادامه داد: حرکت کردن در مسیر خط واقعی امام به دست یادگار ایشان قرار گرفت و مرحوم حاج سید احمد خمینی بعد از رحلت امام این وظیفه را به خوبی انجام دادند.

انصاری در ادامه به کارهای مؤسسه تنظیم و نشر اشاره کرد و گفت: در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی کارهای بسیار بزرگ، ستودنی، بی همتا و کم نظیری انجام شده که ما باید به انجامشان افتخار کنیم. برخی معتقدند که وظیفه ما بعد از 27 سال تمام شده است، اما پاسخ من به آنها این است که ما هنوز کارهای زیادی داریم و باید در راه حفظ و حراست از اندیشه های امام گام های بزرگ تری برداریم.

وی ادامه داد: از بدو تأسیس تا به حال مؤسسه در معرض بلاهای گوناگونی بوده، تهمت ها و افتراهای زیادی شنیده است، اما حتی یک نکته سیاه و یک نکته منفی در پرونده خود ندارد.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در ادامه درباره رسالت مؤسسه گفت: برای فهم رسالت این سازمان باید این سؤال را مطرح کرد که ما باید چه کنیم تا سرمایه هایی که میراث امام است را حفظ و حراست نماییم و پاسخ به این سؤال را باید با توجه به رسالتمان یعنی حفظ و حراست از حرم و مؤسسه بدهیم.

وی درباره آفت هایی که بر سر راه نگه داشتن نام بزرگان است، توضیح داد: ما در جامعه خود هنرمندان زیادی را داریم که جانشین یا شاگرد ندارند. کسانی که سرمایه های مختلفی دارند، اما به هر دلیلی آنها را در راه خدا انفاق نمی کنند و این یک آفت بزرگ است.

انصاری دومین آفت را افراط و زیاده روی دانست و گفت: ما نباید اجازه دهیم هر کسی با نام  و آرمان های امام دکان باز کند. هر چند این به معنای جلوگیری از تبلیغ و ترویج اندیشه های امام نیست، اما وظیفه ما کنترل جریان های به وجود آمده در ارتباط با نام امام است.  

وی تاکید کرد: سومین آفت در این زمینه عدم تبلیغ درست است. باید توجه داشته باشیم تبلیغ یک برنامه علمی است که اگر به درستی درباره آن عمل نکنیم موفق نخواهیم بود. نوع و نحوه تبلیغ کردن بسیار در جهان امروز مهم و تأثیرگذار است.

وی دومین سرمایه بزرگ تاریخی و هنری بعد از امام را سرمایه حرم دانست و گفت: ما باید به داشتن چنین مکانی افتخار کنیم. چرا که این حرم امروزه میلیون ها زائر دارد. 80 درصد گردشگران خارجی حتما برای بازدید حرم حاضر خواهند شد. علاوه بر این حرم مرکز فرهنگی و هنری منحصر به فرد و مخصوص به خود را دارد. به زودی کتابخانه ای در حرم تأسیس می شود که بزرگ ترین کتابخانه کشور خواهد شد. علاوه بر این ما یک مرکز علمی بزرگ یعنی پژوهشکده امام خمینی(س) را نیز در کنار حرم داریم.

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) در پایان گفت: سرمایه های بزرگی در دست ما است که وظیفه عرضه آن را به عهده داریم و هیچ تریبونی مهم تر از تریبون امام برای معرفی و عرضه نام، افکار و آرمان های امام نخواهد بود.
برچسب ها: انصاری امام دکان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین