داستانی 18+ از زندگی خصوصی یک زن خیابانی
ماهی سه میلیون درآمد دارم!

داستانی 18+ از زندگی خصوصی یک زن خیابانی

آرایش غلیظی ندارد. کف کفشش تخت تخت است و مانتویی هم که به تن دارد به اندازه کافی بلند است. نمی‌توانم نامش را «زن خیابانی» بگذارم. در خانه پدرش زندگی می‌کند؛ پدری که تکنسین یک شرکت بوده و 13 سال پیش از میان آنها رفته است. مادرش به تنهایی 6 فرزند را به دندان کشیده و حالا تنها 2 نفر از آنها در خانه مانده‌اند. باقی ازدواج کرده‌اند و به گفته «معصومه» داستان ما، زندگی خوبی هم دارند.
کد خبر: ۳۶۹۵
بازدید : ۴۱۷۸۰۶
۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۷
آرایش غلیظی ندارد. کف کفشش تخت تخت است و مانتویی هم که به تن دارد به اندازه کافی بلند است. نمی‌توانم نامش را «زن خیابانی» بگذارم. در خانه پدرش زندگی می‌کند؛ پدری که تکنسین یک شرکت بوده و 13 سال پیش از میان آنها رفته است. مادرش به تنهایی 6 فرزند را به دندان کشیده و حالا تنها 2 نفر از آنها در خانه مانده‌اند. باقی ازدواج کرده‌اند و به گفته «معصومه» داستان ما، زندگی خوبی هم دارند.
 
معصومه چهارمین فرزند خانواده است و 28 سال دارد. از 20 سالگی این کار را شروع کرده است. وقتی درباره دلیلش می‌پرسم در یک کلام توجیه می‌کند: «مشکل مالی پیدا کردم».
 
و مدعی می‌شود: حقوق بازنشستگی پدرم 700 هزار تومنه که 400 تومنش بابت اجاره خونه میره. از خواهر و برادرام هم کمک نمی‌گیریم.
 
«اولین باری که دست به این کار زدم، 20 سالم بود. با دوستام رفته بودیم شیراز. توی یه قهوه‌خونه قلیون می‌کشیدیم و حرف می‌زدیم. خانمی حدودا 45 ساله با چندتا دختر وارد شدن و روی تخت کنار ما نشستن. کم کم با هم گرم گرفتیم. خانمی که سنش از بقیه بالاتر بود پیشنهادش رو مطرح کرد. گفت اگه پول کم آوردید من می‌تونم براتون مشتری جور کنم».
 
از معصومه می‌خواهم احساسی را که اولین بار داشته برایم توصیف کند. این‌که آیا ترسیده بود یا پشیمان نبود؟
 
با لبخندی که در کل مدت گفت‌وگو از لبانش پاک نشد، جواب داد: نه، نترسیده بودم. اون زمان از لحاظ روحی اون‌قدر داغون بودم که دیگه چیزی برام مهم نبود.
 
حتی اولین مشتری‌اش را هم به خاطر دارد. یک پیرمرد بالای 50 سال.
 
- از اون کار 30 هزار تومن گیرمون اومد. فکر کن، سال 85 بود، 30 هزارتومن واسه ما خیلی پول بود.
 
منوی کافی‌شاپ را به دستش می‌دهم. می‌گوید رژیم است. از رژیمش هم برایم تعریف می‌کند که پیش دکتر فلانی رفته است و قول داده در فلان مدت، فلان کیلو وزن کم کند. چقدر شبیه سایر آدم‌های دور و برم هست.
 
می‌پرسم: می‌ارزد؟
 
فکر می‌کند جنبه مالی‌اش را می‌گویم. جواب می‌دهد: من همه کاری کردم. از منشی‌گری مطب بگیر تا فروشندگی. اول و آخرش برگشتم سر این کار. هرجا که کار کنی بعد از یه مدت پیشنهادهای صاحبکارا شروع میشه. ماهی 300 تومن حقوق میدن، هر انتظاری هم دارن. توی بازار هم که نمیشه از این کارا کرد؛ تابلو میشی و دیگه نمی‌تونی جایی کار کنی.
 
و ادامه می‌دهد: الان ماهی 3 تومن درمیارم.
 
دوباره می‌پرسم: نه، منظورم سختیاشه. به تحقیرش، خطرش، آبروریزیش می‌ارزه؟
 
جواب می‌دهد: بستگی به خانوم رئیست داره.
 
جمله‌اش را درست متوجه نمی‌شوم. با اصطلاحاتش آشنا نیستم. توضیح می‌دهد: خانوم رئیس، خاله، مامان ... همه چی بهشون می‌گن. همون کسی که واسطه ما با مشتریاست. اگه پیش آدم مطمئنی کار کنی خیالت راحته.
 
بعد شروع می‌کند به یادآوری خاطراتش؛ از سفر شیراز که برگشتم، به «فریبا» معرفی شدم. اونم واسطه بود.
 
از فریبا که حرف می‌زند لبخندش کشدارتر می‌شود. فریبا کسی بوده که معصومه را مجاب کرده تحصیلاتش را که در پایه دوم دبیرستان رها کرده بود، ادامه دهد. معصومه حالا دیپلم حسابداری دارد. از فریبا به خوبی یاد می‌کند. کسی که اجازه نمی‌داد با امثال معصومه بدرفتای شود. به خاطر آنها با دیگران درگیر می‌شد. حتی دخترها را مجبور می‌کرد تحت نظر دکتر باشند.
 
می‌گوید: فریبا بود که چم و خم کارو بهمون یاد میداد...
 
دلم می‌خواهد فریبا را ببینم. این را به معصومه می‌گویم و قبول می‌کند. راهی خانه فریبا می‌شویم. نه این‌که به این راحتی دیدارمان را قبول کند، به خاطر اعتمادش به معصومه است که ما را می‌پذیرد. ظاهرا دوستی عمیقی دارند. احتمالا از باب درد مشترک!
 
از معصومه می‌پرسم «تا حالا کسی از مشتریا بوده که بهش علاقه‌مند بشی؟»
 
جواب می‌دهد: واسه من پیش نیومده اما یکی از دخترا بود که یکی از مشتریاش عاشقش شد. آب توبه ریخت رو سرش و ازدواج کردن. الان سه تا بچه دارن، یکی از یکی خوشگل‌تر ...
 
لبخند می‌زنم. حداقل یک نفر نجات پیدا کرده است.
 
معصومه می‌گوید: فکر نکن همه برای مشکل مالی این کارو می‌کنن. یه دختره بود به اسم نگار. خونه داشت توی بالاشهر تهرون به چه بزرگی. وقتی بهش گفتیم چرا این کارو می‌کنی، یه کلمه می‌گفت و دهن همه رو می‌بست؛ کمبود محبت.
 
آهی می‌کشد و می‌گوید: بالاخره هر کسی توجیهات خودشو داره.
 
به خانه فریبا رسیده‌ایم؛ یک واحد سرایداری در یک آپارتمان‌. خانه 90 متری فریبا زیباست و در کمال تعجب، تمیز و مرتب. دو اتاق خواب دارد؛ یکی نزدیک در ورودی و یکی هم آخر راهرو.
 
به اطراف خانه نگاهی می‌اندازم. باورم نمی‌شود در جایی ایستاده‌ام که تنها راجع به آن شنیده بودم.
 
فریبا از اتاقش بیرون می‌آید. معصومه گفته بود 40 سال دارد اما حداقل 50 ساله به نظر می‌رسد. قد بلند است و به طرز باورنکردنی لاغر ... فقط ردیف جلوی دندان‌هایش باقی مانده است. معصومه گفته بود تریاک می‌کشد. رفتارش چندان دوستانه نیست. بی‌حوصله و خشک سلام می‌کند. تعارف می‌کند که چیزی می‌خوریم یا نه؟ نمی‌خوریم. معصومه سر حرف را باز می‌کند و از فریبا می‌خواهد داستان زندگی‌ش را تعریف کند. باز هم بی‌حوصله پاسخ می‌دهد: چی بگم آخه؟ معصومه کمکش می‌کند: تعریف کن چی شد اومدی اینجا.
 
به قول خودش از عشق پسرعموی خدا خیر نداده‌اش بوده که کارش به اینجا کشیده است. عاشق پسر عمویش بوده اما او زیر قول و قرارها زده و با کس دیگری ازدواج کرده است. بعد از ازدواج او، فریبا که حالا 23 سال داشته دیگر دلیلی برای ماندن در شهر خودشان نداشته است. شبانه به سمت شهری دیگر راهی می‌شود. در این شهر با مرد متاهلی به نام «حمید» آشنا می‌شود و بعد از ادواج موقت با او باردار می‌شود. حمید به سقط جنین اصرار دارد اما فریبا زیر بار نمی‌رود و از دست حمید فرار می‌کند. خانه‌ای برای خودش اجاره می‌کند و تا به دنیا آمدن کودک همان‌جا می‌ماند. از قضا یکی از همسایه‌ها از همان واسطه‌ها بوده است. زیر پایش می‌نشیند که با یک بچه سر چه کاری می‌خواهی بروی؟ خرجت را از کجا در می‌آوری؟ و این آغاز ورود فریبا به این کار می‌شود. سه ماه بعد از تولد نوزاد است که حمید، فریبا را پیدا می‌کند. وقتی از کار جدیدش مطلع می‌شود بچه را با زور و دعوا می‌گیرد و به دست زنش می‌دهد اما فریبا را ترک نمی‌کند. عوض آن، بساط قمارش را این بار در خانه او علم می‌کند. پسر فریبا حالا 17 ساله است و نزد نامادری و برادرهای ناتنی‌اش بزرگ می‌شود. هیچ اطلاعی هم از وجود فریبا ندارد. اینجای داستان، فریبا گریه‌اش می‌گیرد ...
 
دیگر وقت رفتن است. این را از اشاره‌های معصومه می‌فهمم. دیدار کوتاهی بود اما برای من همین دیدار نیم ساعته کفایت می‌کرد. در راه برگشت، معصومه با نفرت از حمید حرف می‌زند. می‌گوید: فریبا کمبود محبت داره. روحیه‌ش خیلی حساس و زودرنجه. بارها وقتی توی زندان بوده حمید دار و ندارشو پای قمار فروخته اما هربار بعد از آزاد شدن بازم اونو به زندگیش راه داده.
 
سوال تکراری‌ام هنوز به قوت خود باقی است: ارزششو داره؟
 
- ببین، توی این کار پشیمون می‌شی، گریه می‌کنی، اذیت می‌شی اما نمیتونی رهاش کنی.
 
«زنان بسیاری هستند که برخلاف معصومه نه جایی برای خواب دارند و نه پولی برای گذران زندگی روزانه».
 
این توصیف مدیرعامل موسسه حمایت از زندگی سالم است از وضع معصومه در مقایسه با دیگر مواردی که در مراکز حمایت از زنان آسیب‌دیده پناه داده شده‌اند.
 
«چوب‌بند»، با اشاره به وضعیت زنان خیابانی اظهار می‌کند: بسیاری از این زنان ادعا می‌کنند که از بی‌خانمانی بوده است که دست به این کار زده‌اند و اگر تنها جای خوابی برای آنها وجود داشت هیچ‌گاه تهدید جانی این کار را به جان نمی‌خریدند.
 
او که داور دادگاه خانواده نیز هست، ادامه می‌دهد: در مورد افرادی مانند معصومه یا فریبا بیشتر از هر چیز احتمال می‌رود که این افراد در بازه‌ای از زندگی، ضربه روحی شدیدی را متحمل شده‌اند و از آن پس، رفتاری تلافی‌جویانه را پیشه کرده‌اند.
 
وی درباره راهکارهای نجات چنین افرادی توضیح می‌دهد: از جایی به بعد، هدف، وسیله را برای این افراد توجیه می‌کند و به جایی می‌رسند که حتی با وجود باورهای درونی هم، هنوز دست از این کار نمی‌کشند. بنابراین می‌توان گفت که بهترین راه نجات برای این افراد «پیشگیری» است چرا که بازگرداندن ارزش‌ها به چنین افرادی مستلزم درمان تخصصی و ایجاد شرایط اجتماعی مناسب برای آنهاست.
 
از بیرون که به داستان معصومه نگاه می‌کنم دختری را می‌بینم که 8 سال پیش در سفری به شیراز، یک وجب آب از سرش گذشته است و حالا صد وجب دیگر هم ظاهرا برایش اهمیتی ندارد. دختری را می‌بینم که راحتی پول درآوردن را در ساعات کاری کمتر می‌بیند و نه در ارزش‌هایی که زیر پا نابود می‌شوند. دختری را می‌بینم که به حال زندگی فریبا تاسف می‌خورد اما حداقل در مقابل من شکایتی از راه زندگی خودش نداشته است.
 
نمی‌دانم، شاید باید دعا کنم روزی کسی پیدا شود و روی سر معصومه آب توبه بریزد و دوباره ارزش‌های زندگی را یادآور شود.
 
بی‌تردید بخش زیادی از اظهارات معصومه‌ها و فریباها، ادعاها و توجیهاتی است که خودشان هم می‌دانند مبنای محکمی ندارد؛ چنان‌که معصومه یک بار از مشکل مالی می‌گوید، یک بار از شدت داغان بودن روحیه‌اش و نهایتا هم از اعتیاد به این کار. اما به هر حال، فارغ از آنچه این قربانیان مدعی هستند، باید بپذیریم که این قشر در جامعه ما وجود دارند و متاسفانه واقعیاتی غیر قابل انکارند. مدتی قبل هم وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بر این مهم تاکید کرد که نباید این طیف را انکار کنیم بلکه باید برای حل این معضل گام برداریم. باید باور کنیم که امروز لاپوشانی و انکار این بیماری، هیچ کمکی به درمانش نمی‌کند.

گزارش از: مهرنوش پورآقاجان
منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۱
در انتظار بررسی: ۱۸
غیر قابل انتشار: ۲۶
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
14
4
فاحشگي = قديميترين شغل دنيا
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
13
3
شرم اوره شرم اور و درداور. قابل توجه مسئولین
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
16
1
جالب بود، پس همش به خاطر پول نیست، هرچند در بسیاری ازموارد عامل مهمیه.
ناشناس
-
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
11
2
تشکر داريم که مشکل جامعه را گفتي ولي از رابطه زنان متاهل هم بگو
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
19
0
وای خدا همه مون رو حفظ کن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
16
14
همش بخاطر صیغه است.بعد میگین خوبه
ناشناس
Germany
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
25
1
هر جامعه ای مشکلات و مسائل مربوط به خودشو داره بجای انکار واقعیتهای جامعه مسئولین با انها روبرو و فکر چاره و درمان مشکلات باشن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
47
4
ای خدای بزرگ

به من کمک کن تا وقتی می خواهم درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم،

کمی با کفش های او راه بروم.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
19
1
خدا کمک کنه برگردن
نیروانا
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
12
2
چشم دولت روشن اگر اینقدر تبعیض وتفاوت طبقاتی نبود اگر بچه ها از زمان کودکی واز داخل خانه زیر نظارت وپایش روانی و اجتماعی قرار بگیرند واگر فقر ریشه کن وعدالت درامدی برقرار شود این مسایل به حداقل میرسد
ناشناس
Malaysia
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
16
3
مانند هر شغل دیگری، در این شغل هم آدم های خوب و بد زیادند. زنانی هستند که برای خرج دارو و درمان فرزندشان پا به این راه گذاشته اند. زنانی هم هستند که شوهر و بچه و خانه را رها کرده اند و فقط به خاطر پول و رفاه و تنبلی چنین شغلی را انتخاب کرده اند. کسانی هم هستند که مربضی روحی و یا حتی جسمی دارند و به این طریق قدری تسکین می یابند.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
12
11
اینا همه ش بهانه ایست برای توجیه بی بندباری و خوش گذرانی.مگه یه زن به چه قیمتی باید تو آسایش باشه.پس غرور چی میشه
آرش
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
18
6
در خانه های عفاف باید باز شوند تا فساد به خیابان ها سرازیر نشود و اینقدر ایدز و بیماری های دیگر زیاد نشوند
مخی
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۳
7
7
راس میگن
میلاد
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۹
3
4
خیلی خوب است
نفس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
11
3
انشالله خدا به دادشون برسه واز این کاررهایی پیداکنن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
16
2
خدایا ....
چرا......
بعضی از گرسنگی میمیرند
بعضی از سیری
آی خدا....
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
12
0
فقط میتونم بگم انشالا که خیلی زودتر ازاینکه دیر بشه به زندگی واقعی برگردن ...انشالا ک خدا کمکشون کنه به حق حضرت زینب
ندا
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۱
6
4
عالی بود
افشین
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
3
1
اینا همش درد
حقیقت
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
14
19
دختری که اینکارو میکنه خودش خواسته توجیهاتش بهونه اس.اینقدر دختر خانم داریم که دارن از راهه آبرومند پول درمیارن بعد این خانما باساعت کاری کم یک شبه راهه صدساله میرن با گناه منحرف کردن هزارتا پسر.بعدن حتما انتظار دارن بعد از مرگ برن بهشت.واقعا خنده داره توقع بهشت رفتنشون.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
12
7
چه بخایم چه نخایم این حقیقت تو همه دنیا هست پس بهتره سامان دهیش کنن.
پرند
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
9
2
وااااااتقعاا براش غصه میخورم یعنی انقدر بی پولی رو آدم فشار میاره
1900
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
9
2
واقعا کاش والدین خونواده ها تو پرورش بچه هاشون خیلی دقت می کردن و همینطور دوست و آشناها نزدیک به هم بودن و کمک می کردن تو این کار به هم
مهدي
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۴
6
1
اين ادمها مثل کسي ميمونند که ميدونن عوارض اعتياد به شيشه چي هست ولي ادامه ميدن دوست ندارن ادامه بدن عاقبتشو ميدونن ولي از فقر ميترسند اول بايد قانع بشن
S.j
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۲
3
14
خیلی بیمزه بود
اگه یکم هیجانی بود بهتر بود
یعنی درکل خوب بود
ممنون
ناشناس
United States of America
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
14
3
به نظرم درسته هممون مشكل اقتصادي داريم ازهرقشري كه بگي .ولي اين كه آخرين راه نيست .يعني هركي براي مدتي پول نداشته باشه بايد تن به اين كارا بده
امیرحسین
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
20
11
به نظر من این حرف ها توجیهه...این اشخاص میخوان بدون زحمت به پول زیاد برسن...مشکل مالی با کار و تلاش حل میشه...مشکل روحی هم با دین و مذهب و ارتباط با خدا حل میشه...
یوسف
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
11
5
خدا آخر عاقبت مارو به خیر کنه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
8
1
درد جامعه است
امیر
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
1
0
اینطور که معلومه ازدواج موقتی که اونجا انجام شده بدون تحقیق بوده. پس بعضی به اشتباه فکر نکنند که اینجا اشکال از خود مسئله ازدواج موقته. بنده فکر میکنم اگر چنین اتفاقی نمی افتاد چه بسا اون خانم آینده اش تغییر میکرد‌. ازدواج کردن بدون اگاهی کافی از طرف مقابل چیزیه که حتی اگر در ازدواج دائم هم باشه ، رخ دادن این مسائل و مسائل دیگه هم محتمله.
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین