دستور بانکی جهانگیری به وزرای اقتصادی

دستور بانکی جهانگیری به وزرای اقتصادی

رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ایران از دستور معاون اول رئیس جمهور به مردان اقتصادی دولت برای بهره‌گیری از پیشنهادهای این کانون خبرداد.
کد خبر: ۴۰۹۸
بازدید : ۹۷۰
۲۹ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ایران از دستور معاون اول رئیس جمهور به مردان اقتصادی دولت برای بهره‌گیری از پیشنهادهای این کانون خبرداد.

کوروش پرویزیان در نشست خبری با اشاره به برنامه اصلاح قوانین بانکی در کشور، گفت: هرچند در قوانین بودجه سالانه و سایر برنامه ها اصلاحاتی انجام شده اما از آنجا که مقررات تکه پاره و مقطعی بوده با وجود حل برخی از معضلات اما مشکلات دیگری حادث شده است.
 
مدیرعامل بانک پارسیان از همکاری اتاق بازرگانی، اصناف و اتاق تعاون با شبکه بانکی، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی برای ارایه لایحه ای منسجم در راستای اصلاح نظام بانکی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه رئیس جمهوری دستور تحول در نظام بانکی را به معاون اول صادر کرده کانون بانک های خصوصی نیز در نامه ای پیشنهادات خود را به معاون اول ارسال کرد که با نظر مساعد معاون اول رئیس جمهوری همراه شد.
 
وی از دستور معاون اول به مردان اقتصادی دولت برای درنظر گرفتن پیشنهادات کانون بانک های خصوصی در اصلاح نظام بانکی خبر داد و افزود: در این نامه نکات مختلفی ارایه شده است.
 
پرویزیان صرافی این بانک را اهرم بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز دانست و گفت: این بانک در بحث ارز دارای عملکرد شفاف و روشنی است و در دو سال گذشته صرافی این بانک در حوزه کارگزاری بانک مرکزی فعال بوده است.
 
وی در پاسخ به پرسشی درباره عرضه ارز توسط صرافی بانک پارسیان در بازار ارز، افزود: یکی از نقاط قوت این بانک حضور در حوزه های ارزی وبین المللی است به نحوی که در شرایط سخت تحریم این بانک در فضای اقتصاد بین الملل به عنوان بانکی با بنیه مناسب کار کرده است.
 
پرویزیان با تاکید بر اینکه، زنجیره خدمات بانک پارسیان کامل است، اظهار داشت: کیفیت عملکرد صرافی بانک پارسیان از نظر بانک مرکزی مناسب است و برهمین اساس بانک مرکزی خواستار بهره گیری از این صرافی به عنوان اهرم است.
 
وی با بیان اینکه تا قبل از سال ۹۰ نیز از این روش استفاده می شد، گفت: بعد از این دوره به مدت یک سال این رویه تغییر کرد وهمین امر سبب شد تا مشکلات جدی در بازار ارز ایجاد شود اما از زمانی که سیدکمال سیدعلی به عنوان معاون ارزی بانک مرکزی منصوب شد، فرآیند به سمت شفافیت بیشتر حرکت کرد و برهمین اساس صرافی بانک ها عملیات مربوطه را در بازار ارز انجام می دهند.
 
مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: موفقیت دو سال گذشته در بازار ارز محصول کار صرافی بانک هاست و البته این در حالی است که بانک پارسیان در فرآیند خرید و فروش دخالتی در بازار ندارد و کار متفاوتی انجام نمی دهد ولی صرافی ها کار خود را انجام می دهند.
 
پرویزیان با تاکید بر اینکه، نظارت با بانک مرکزی است، ادامه داد: خرید و فروش ارز در سامانه بانک مرکزی ثبت شده و قابل دسترس است و اگر شوک و یا تغییری در نرخ ارز ایجاد شود می توان آن را پیگیری کرد. وی درباره دلایل رشد نرخ ارز در بازار نیز گفت: از آنجا که میزان سفرها در پایان شهریور ماه افزایش می یابد، فشار روی بازار ارز نیز تشدید می شود.
 
برداشت شبانه ۱۵۸۰ میلیارد ریالی
وی درباره برداشت بانک مرکزی از حساب بانک ها در سال ۹۱ گفت: برداشت بانک مرکزی از حساب بانک ها به مثابه یک مسئولیت قانونی توسط بانک مرکزی تلقی شد و اکنون نیز گزارش حسابرسی بانک پارسیان مربوط به این جریان آماده است و به زودی تحویل بانک مرکزی خواهد شد. این برداشت از حساب بانک پارسیان ۱۵۸۰ میلیارد ریال است.   
 
وصول مطالبات ۶ هزار میلیارد ریالی
مدیرعامل بانک پارسیان از وصول مطالبات ۶ هزار میلیارد ریالی از شرکت صدرا در قالب اوراق خزانه دولتی خبر داد و اظهار داشت: این بدهی در قالب اوراق خزانه دولتی تهاتر شود. وی با اشاره به تشکیل کارگروهی در بانک مرکزی برای تعیین عدد معوض مطالبات بانک ها، ادامه داد: قرار است مطالبات بانک ها با اوراق خزانه دولتی معاوضه شود.
 
وی گفت: ماهیت مطالبات معوق بسیار پیچیده است و به رفتار و شرایط اقتصادی در جامعه بازمی گردد لذا عواملی همچون تغییراتی که در مقررات بانکی و اقتصادی رخ می دهد منجر به مطالبات معوق بانک ها خواهد شد.
 
پرویزیان با اشاره به رشد معوقات بانکی، افزود: نوع قراردادها هم شرایط را برای بانک ها و مشتریان گاها سخت تر کرده و درصدی از معوقات هم به دلیل این است که تولیدکنندگان با مشکل فروش مواجه شده اند که با مصوبه بانک مرکزی درباره ارائه تسهیلات به خریداران کالای تولید داخل، امید می رود که مشکلات این بخش حل شده و مطالبات معوق بانک ها از بخش تولید کاسته شود.
 
وی با بیان اینکه رقم تسهیلات اعطایی بانک به ۳۲ هزار میلیارد تومان و تسهیلات جاری به ۱۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت: مطالبات سررسید گذشته بانک به ۱۱۰ هزار میلیارد ریال و مطالبات مشکوک الوصول نیز به ۱۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.
 
وی با ذکر این مطلب که با افزایش سرمایه اخیر بانک نسبت کفایت سرمایه به ۹درصد رسیده است، اضافه کرد: افزایش سرمایه اخیر در رشد این نسبت تاثیر به سزایی داشته است.
 
مدیرعامل بانک پارسیان تصریح کرد: برای نرخ حق الوکاله نیز بانک ها به دلیل افزایش نرخ سپرده ها و محدودیت در نرخ تسهیلات در سال گذشته بانک ها در طیف ۱.۲ درصد نرخ حق الوکاله دریافت کردند که تقریبا این رقم نصف شده و سود بانک ها را کاهش داده است.
 
وی با اشاره به حضورش در اتاق بازرگانی گفت: جهت گیری اساسی بر این است که تعامل سازنده بین ارکان و ساز و کار بانک و بخش خصوصی وجود داشته باشد. نه بخش خصوصی متهم است و نه بانک و این صحیح نیست بخش خصوصی متهم به عدم باز پرداخت منابع بانکی شود و یا بانک ها متهم به عدم تسهیلات دهی به بخش خصوصی شوند.
 
پرویزیان با بیان اینکه بهتر است جهت گیری ها بین بانک ها و اتاق بازرگانی مثبت باشد، گفت: اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی باید به اصلاحات قانون کمک کند تا مشکلات این بخش به صورت ریشه ای حل و فصل شود.
 
وی با اشاره به تعداد بیش از ۸۰۰ هزار عددی دستگاه pos (کارتخوان) این بانک در سراسر کشور، گفت: درآمد بانک از محل pos ها بسیار اندک است چرا که درآمد در اصل به پذیرنده منتقل می شود.
 
مدیرعامل بانک پارسیان در خصوص کفایت سرمایه بانک ها نیز گفت: استاندارد کفایت سرمایه ۸ درصد اعلام شده بود که اخیرا این استاندارد براساس بال ۳ به روز شده و به ۱۲درصد رسیده است.
 
وی افزود: بانک ها و به خصوص بانک های خصوصی احتیاج به زمان دارند تا خودشان را با این استاندارد تطبیق دهند و این امر نیازمند آن است که سهامداران در افزایش سرمایه بانک شریک شوند و یا سهامداران جدیدی به مجموعه افزوده شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین