حکایت شیرین طهران ۲

حکایت شیرین طهران ۲

زمانی که شاه طهماسب صفوی به تهران این قریه کوچک ایاب و ذهابی داشت، بیش از هر پادشاهی دانست این دهکده را باید معمور و آباد کند. بعد از وی آغامحمدخان قاجار در سال ۱۲۰۰ هجری قمری توجه خاصی به این قریه پیدا کرد و به همین دلیل دستور ساخت حصار و دروازه را به دور آن داد.
کد خبر: ۴۲۶۴۶
بازدید : ۱۲۶۷
۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
فرادید| «یک روز به مختار السطنه خبر رسید که نرخ ماست در تهران سر به فلک‌زده است. وقتی اخطارهای او جواب نداد با لباس مبدل به سراغ ماست فروشان دارالخلافه رفت و وارد مغازه‌ای شد و ماست خواست. یکی از ماست فروش‌ها که مختار السطنه را نشناخت از وی پرسید: «چه جور ماستی می‌خواهی؟» مختار السطنه گفت «مگر چند نوع ماست داریم؟» فروشنده گفت:«معلوم می‌شود اهل تهران نیستی، دو جور ماست داریم، ماست معمولی و ماست مختار السطنه.»...
 
این بخشی از یک حکایت تاریخی از تهران قدیم است که به همت فرزانه نیک روح متین گردآوری شده است. فرزانه نیک روح متین روزنامه‌نگار جوانی است که به دنبال تاریخ تهران بوده و با تحقیق و پیگیری فراوان توانسته ۲۶ حکایت از طهران قدیم را در دو جلد کتاب منتشر کند.
 
جلد دوم از این مجموعه به نام «۱۳ حکایت شیرین از طهران» به تازگی منتشر شده است. در مقدمه این کتاب داریوش اسد زاده می‌نویسد:«زمانی که شاه طهماسب صفوی به تهران این قریه کوچک ایاب و ذهابی داشت، بیش از هر پادشاهی دانست این دهکده را باید معمور و آباد کند. بعد از وی آغامحمدخان قاجار در سال ۱۲۰۰ هجری قمری توجه خاصی به این قریه پیدا کرد و به همین دلیل دستور ساخت حصار و دروازه را به دور آن داد. این‌گونه بود که تهران پایه‌گذاری شد و از همان دوران مورد توجه و خاستگاه بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفت.»
 
 حکایت شیرین طهران ۲
 این بخشی از یک حکایت تاریخی از تهران قدیم است
 
او در ادامه از روند همکاری‌اش با این نویسنده می‌گوید:«فرزانه نیک روح متین پژوهشگر و روزنامه‌نگار جوانی است که حدوداً ۵ سال گذشته او را نخستین بار دیدم، وقت مصاحبه از من داشت و فکر می‌کردم مانند سایر خبرنگاران در موزد تئاتر و پیشینه آن سؤال دارد.اما اشتباه حدس زده بودم. او به دنبال پاسخ هایی از جنس تاریخ بود.»
 
در این کتاب خواننده با قلمی روان و شیرین می‌تواند ۱۳ حکایت از تهران قدیم را بخواند و بدون اینکه درگیر لفظ و کلام سنگین تهران قدیم شود از خواندن داستان‌های تاریخی لذت ببرد.
 
تشریفات ازدواج در تهران قدیم، از مکتبخانه تا دارالفنون، اولین و آخرین حاکم زن تهران، ترس تهرانی‌ها از برق، تکیه دولت، غول آتشخوار، قند قنادی شیرینی، پست تلگراف و تلفن، دلقک‌های معروف تهران، باغی از جنس نگار و قتل، لوطی‌ها، جواهرات مشهور تهران قدیم و سیزده روایت کوتاه...نام ۱۳ قصه این کتاب است که در هر بخش داستان‌های کوتاهی در این مورد نوشته‌شده است.
 
این کتاب را نشر سیزده به همراه یک فایل صوتی با صدای ایمان احمدزاده خلیفه و نازیلا اباذری در ۱۳۰۰ جلد به قیمت ۱۸۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین