پیروزی قاطع بسکتبالیست‌های ایران برابر ژاپن

پیروزی قاطع بسکتبالیست‌های ایران برابر ژاپن

تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدارش از رقابت‌های قهرمانی آسیا به مصاف ژاپن رفت و حریفش را شکست داد تا گام نخستش در این مسابقات را محکم بردارد.
کد خبر: ۴۲۸۱
بازدید : ۱۰۷۲
۰۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵
تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدارش از رقابت‌های قهرمانی آسیا به مصاف ژاپن رفت و حریفش را شکست داد تا گام نخستش در این مسابقات را محکم بردارد.
 
به گزارش ایسنا،‌ تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدارش از رقابت‌های قهرمانی آسیا به مصاف ژاپن رفت و با نتیجه 86 بر 48 به برتری رسید.
 
تیم ملی ایران در این دیدار ترکیب همیشگی خود را داشت و با مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی،‌اوشین ساهاکیان و حامد حدادی رقابت را آغاز کرد. حدادی، نیکخواه بهرامی و کامرانی که فصل آینده در لیگ چین خواهند بود در ابتدای بازی مورد توجه و تشویق تماشاگران حاضر در سالن قرار گرفتند.
 
کوارتر نخست: 15 بر 11 ایران
بازی در کوارتر نخست کم امتیاز بود و دو تیم در کار دفاعی عملکرد هماهنگی داشتند. دیرک باوئرمان سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران سعی داشت از تمام مهره‌هایش استفاده کند و به تمام بازیکنان زمان بازی می‌داد. ایران برتری نسبی خود را از ابتدای بازی حفظ کرده‌بود و با دفاع مناسب اجازه کار به بازیکنان حریف نمی‌داد اما در حمله‌های خود نیز ناکام بود و نمی‌توانست از موقعیت‌هایش استفاده کند.
 
در دقایقی که کادرفنی ایران سعی داشت با تغییر در ترکیب تیم ملی اجازه ندهد ساختار اصلی بسکتبال ایران مشخص شود ژاپنی‌ها با چند نفوذ سریع نتیجه بازی را 8 بر 8 برابر کردند. باوئرمان نیز بازیکنان پیرامونی خود را وارد زمین کرد تا بتواند با تقویت سرعت تیم ملی دوباره در امتیازآوری موفق باشد. ایران در دقایق پایانی دوباره صاحب توپ و میدان شد و بازی را 15 بر 9 کرد.
 
در این کوارتر ملی‌پوشان ایران در حمله عجولانه عمل می‌کردند و فرصت‌های زیادی را از دست دادند که کادرفنی تیم ملی نیز سعی داشت آنها را به تمرکز بیشتر دعوت کند. باوئرمان در این کوارتر به مهره‌های اصلی‌اش استراحت داد و به جوانان زمان بازی می‌داد تا بتوانند فرصتی برای خود نمایی داشته باشند.
 
مهدی کامرانی در این کوارتر عملکرد خوبی از خودش به نمایش گذاشت.
 
کوارتر دوم: 22 بر 11 ایران
در کوارتر دوم ایران دوباره با بازیکنان اصلی‌اش وارد زمین شد و همان ابتدا به امتیاز رسید. شوت سه امتیازی محمد جمشیدی امتیاز ایران را به عدد 18 رساند. توپ و میدان در این کوارتر نیز برای تیم ملی ایران بود. ملی‌پوشان ایران در این کوارتر عملکرد هماهنگی داشتند و با فضاسازی مناسب به امتیاز می‌رسیدند. سیستم‌های حمله ایران کار دفاع ژاپن را دشوار کرده بود و حضور حدادی در زیر سبد نیز اجازه کار به حریف نمی‌داد.
 
پاس‌ها و نفوذهای مهدی کامرانی فرصت بسیار خوبی برای دیگر ملی‌پوشان ایجاد می‌کرد که بتوانند به امتیاز برسند. عملکرد گروهی ایران در این کوارتر کامل و هماهنگ‌تر بود و برتری کاملی برای تیم ملی رقم زد. 5 دقیقه به پایان نیمه دوم باقی مانده بود که حامد حدادی با یک اسلم دانک زیبا تماشاگران حاضر در سالن را به وجد آورد و نیجه بازی را 27 بر 20 کرد.
 
بازیکنان ژاپن در دفاع کردن ملی‌پوشان ایران ناکام بودند و به همین دلیل تعداد خطاهایشان بیشتر می شد. توپ‌ربایی و نفوذ‌های مهدی کامرانی و ریباندهای اوشین ساهاکیان سرعت زیادی به عملکرد تیم ملی ایران می‌داد و فضای مناسبی در اختیار حدادی و نیکخواه بهرامی می‌گذاشت تا امتیازآوری کنند. دقایق پایانی کوارتر دوم نیز با امتیازآوری ملی‌پوشان ایران همراه بود و شوت سه امتیازی سعید داورپناه کار را برای ژاپن تمام کرد. ایران در این کوارتر با نتیجه 22 بر 11 به پیروزی رسید و در نیمه نخست 37 بر 22 برنده شد.
 
در این کوارتر همچنین می‌توان به عملکرد خوب محمد حسن‌زاده اشاره کرد که در ترکیب تیم ملی نمایش قابل قبولی داشت.
 
کوارتر سوم: 21 بر 14 ایران
نیمه دوم مسابقه با هنرنمایی ستاره‌های ایران آغاز شد. هماهنگی صمد نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی و حامد حدادی قدرت بسکتبال ایران را به رخ حریف می‌کشاند و همان ابتدای کوارتر سوم ایران را به امتیاز 41 رساند؛ دیرک باوئرمان در کنار زمین از عملکرد شاگردانش راضی بود. سیستم‌های دفاعی ایران دست و پای بازیکنان ژاپن را بسته بود و اجازه کار به آنها نمی‌داد. این تیم تا نیمه دوم مسابقه تنها 24 امتیاز کسب کرده‌بود و نمی‌توانست برنامه‌هایش را عملی کند.
 
در ادامه رقابت ژاپن رو به دفاع نفر به نفر آورد و در حمله نیز سعی داشت با استفاده از شوت های پیرامونی فاصله امتیازی را کاهش دهد و موفق بود اما این روند زیاد طول نکشید و دوباره ایران صاحب توپ و میدان شد. چهار دقیقه تا پایان کوارتر سوم باقی مانده بود که ایران با درخشش حدادی و ساهاکیان مجموع امتیازهایش را به عدد 51 رساند؛ ایران 51 بر 31 از ژاپن پیش بود.
 
نکته جالب توجه در تیم ملی ایران این بود که باوئرمان سعی داشت به همه بازیکنانش زمان بازی بدهد و اگر یکی از ملی‌پوشان در انجام وظیفه‌اش اشتباه می‌کرد تعویض می‌شد. در دقایقی در این کوارتر همانند کوارتر نخست محمد حسن‌زاده تنها بازیکن زیر سبد ایران بود و باوئرمان بیشتر از ملی‌پوشان سرعتی و شوت‌زنش برابر ژاپن بهره می‌برد.
 
در دقایق پایانی این کوارتر اوشین ساهاکیان بهترین پست چهار دوره گذشته مسابقات به کمک حسن‌زاده آمد و بهنام یخچالی نیز برای نخستین بار در این دیدار وارد زمین شد. ایران در این کوارتر هم تیم برتر میدان بود و در نهایت 21 بر 14 به برتری رسید.
 
کوارتر چهارم: 28 بر 12 ایران
کوارتر پایانی در شرایطی آغاز شد که ژاپن به طور کامل اسیر دفاع ایران شده بود. تنها 36 امتیاز برای این تیم شرقی نشان می‌داد که دفاع بسکتبال ایران عملکرد خوبی داشته و در این آزمون سربلند شده‌است. ژاپنی‌ها از همان ابتدا رو به شوت‌های سه امتیازی آوردند تا اختلاف را کاهش دهند. چند شوت آنها وارد سبد ایران و نتیجه بازی 62 بر 42 شد.
 
بازی در این کوارتر آرام بود و فاصله امتیازی ایجاد شده بر عملکرد دو تیم تاثیر گذاشته بود. توپ و میدان برای ایران بود و ملی‌پوشان در این دقایق سعی داشتند بیشتر رو به کارهای تیمی بیاورند و سیستم‌هایشان را مرور کنند. شوت سه امتیازی اوشین ساهاکیان تماشاگران حاضر در سالن و نیمکت تیم ملی ایران را به وجد آورد و امتیاز ایران را به 66 رساند.
 
در 5 دقیقه پایانی این مسابقه اصغر کاردوست و سپس جواد داوری هم فرصت پیدا کردند تا وارد زمین شوند. برتری تا پایان این مسابقه برای ایران بود و ملی پوشان برابر حریف شرقی خود قدرتنمایی می‌کردند؛ فاصله امتیازی بیشتر و بیشتر می‌شد و در نهایت تیم ملی بسکتبال ایران با پیروزی 28 بر 12 در کوارتر چهارم توانست 86 بر 48 ژاپن را شکست دهد و نخستین گامش در بیست و هشتمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا را محکم بردارد.
 
ایران فردا در دومین دیدارش به مصاف هند می‌رود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین