دایی علیه داوری

دایی علیه داوری

علی دایی در آستانه رقم‌زدن سومین پرونده جنجالی سال‌های اخیر فوتبال ایران است؛ سرمربی این روزهای تیم سایپا که دو پرونده جنجالی قبلی در فوتبال را به‌عنوان سرمربی پرسپولیس رقم زده بود، حالا مدعی است که «داوری» علیه او شده و «می‌خواهند تیمش را زمین بزنند».
کد خبر: ۴۴۵۶۵
بازدید : ۷۹۳
۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
 دایی علیه داوری
 
علی دایی در آستانه رقم‌زدن سومین پرونده جنجالی سال‌های اخیر فوتبال ایران است؛ سرمربی این روزهای تیم سایپا که دو پرونده جنجالی قبلی در فوتبال را به‌عنوان سرمربی پرسپولیس رقم زده بود، حالا مدعی است که «داوری» علیه او شده و «می‌خواهند تیمش را زمین بزنند».
 
دایی که در این فصل با جوانان سایپا فصل را خوب شروع کرد و حتی به بالای جدول هم رسید در هفته‌های اخیر رفته‌رفته از صدر فاصله گرفته و دیگر روی کاغذ توانی برای بردن تیم‌های رقیب ندارد؛ علی دایی اما معتقد است مشکلات تیمش فنی نیست و ساپیا به‌دلیل اشتباهات داوری که به نوعی «غرض‌ورزی» است به این حال و روز افتاده است.
 
البته با نگاهی به بازی‌های اخیر ساپیا در لیگ تا حدودی می‌توان به این موضوع پی برد که دایی و تیمش از داوری متضرر شده‌اند و سوت‌هایی که در بازی‌های سایپا زده شده، بعضا روی نتایج دیدارهای این تیم تأثیر منفی داشته است. هرچند دایی خودش اعتقاد دیگری دارد و می‌گوید: «داور مأموریت داشت تا ما ببازیم». قبل از رسیدگی به «مأموریتی» که علی دایی ادعایش را مطرح کرده باید به ماجرايی پرداخت که منجر به این صحبت‌ها شده است.

دایی در هفته دهم لیگ با سایپا میهمان تیم فولاد بود؛ این بازی در نهایت با نتیجه مساوی یک – یک به پایان رسید ولی موردی که علی دایی را عصبانی کرده، اتفاقی است که در دقیقه ٣٧ بازی افتاد؛ در صحنه موردنظر، قاضی میدان (رضا مهدوی) روی مهاجم تیم سایپا (عباس‌زاده) اعلام خطای پنالتی می‌کند ولی ٣٠ ثانیه بعد همین داور به این بهانه که کمکش (محمد راهی) خطای پنالتی را رد کرده، این رأی را برمی‌گرداند و اجازه زدن ضربه پنالتی به بازیکنان سایپا داده نمی‌شود؛ دایی می‌گوید این تصمیم مشکوک است و برایش دلایل مختلفی هم دارد.
 
او در گفت‌وگو با برنامه شب‌های فوتبالی درباره ادعای تازه‌ای که دارد، می‌گوید: «اگر داور کنار صحنه را دیده بود که پنالتی نیست باید پرچم می‌زد اما او نه‌تنها پرچم نمی‌زند، بلکه می‌دود سرجایش می‌ایستد و یعنی پنالتی را قبول کرده؛ اما بعد از اینکه دو بازیکن حریف با داور صحبت می‌کنند، تصمیم عوض می‌شود. آقایی که می‌گوید طبق ماده ١٢ این توپ را زده بعد خورده به بازیکن حریف و پنالتی است، در این صحنه که اصلا دفاع حریف توپ را نزده، بازیکن من ضربه را زده و مدافع بازیکن ما را زده است؛ چطور داوران در حد ٢٠، ٣٠ ثانیه شورا تشکیل می‌دهند و پنالتی را برمی‌گردانند؟! اتفاقی که در بازی سایپا برابر فولاد افتاد یک اتفاق نادر بود و برای این تیم داوری باید افسوس خورد. اگر داور کنار توپ را پنالتی نگرفته بود، چرا آمد کنار دروازه و چرا پرچم نزد؟ مگر داورها ارتباط رادیویی ندارند، پس چرا با هم صحبت نکردند؟ این را نمی‌دانم اسمش را چی بگذارم».
 
دایی البته فقط به این صحنه مشکوک در بازی با فولاد معترض نبود و اعتقاد داشت در دقیقه ٩٣ بازی هم تصمیم عجیب داور نزدیک بود تیمش را بازنده این دیدار کند. علی دایی در حالی از داوری بازی تیمش مقابل فولاد به‌شدت گلایه دارد که معتقد است در دیگر بازی‌ها هم داوری علیه او بوده؛ او به سوت‌های عجیب داور در دو بازی دیگر تیمش مقابل پارس‌جنوبی جم و البته سپیدرود هم اشاره می‌کند و دست‌آخر دوباره به همان ادعای اولیه‌اش برمی‌گردد: «ما به داوری دیگر اصلا اعتماد نداریم‌. در بازی با سپیدرود بازیکن ما را طوری زدند که هم رباط صلیبی‌اش پاره شد هم رباط جانبی‌اش پاره شد و رفت پیش دکتر کیهانی؛ دکتر گفت ماشین به او زده؟! آن صحنه را خطا نگرفتند و در عوض بازیکن ملی‌پوش ما مهدی ترابی را سه‌کارته کردند تا او را در این بازی (فولاد) نداشته باشیم. بازی با فولاد را نگاه کنید؛ آقای داور شاید مأموریت داشته تیم ما را ببازاند.
 
دقیقه ٩٢ ببینید بازیکن ما پاس به عقب نمی‌دهد و دروازه‌بان می‌گیرد، خطا اعلام می‌کند. دقیقه ٩٣ اگر پاس به عقب هم حساب کنید دروازه‌بان روی خط کرنر توپ را گرفته است چرا زاویه را این‌قدر باز می‌کنند تا به تیم ما گل بزنند؟ قانون برای همه یکی است. مگر می‌شود برای من یک چیزی باشد، برای تیم‌های دیگر، چیز دیگر؟ ایشان (داور) در طول بازی ما را خیلی تهدید کرد و آخر هم برادر من را اخراج کرد. آن‌قدر روی اعصاب ما راه رفتند، سکته نکردیم خدا به ما رحم کرد. فکری باید به حال این داوری کرد. مگر می‌شود آقای داور این‌همه سوت علیه ما بزند؟ من مطمئنم آقایان مأموریت داشتند».

از غش‌کردن تا کارت به کارت
علی دایی در تازه‌ترین پرونده‌ای که معتقد است علیه او به جریان افتاده، از «مأموریت» داور یا داورانی می‌گوید که برای تیم او سوت می‌زنند. اینکه آنها از چه کسی چنین مأموریتی گرفتند، هنوز به‌طور واضح مشخص نیست ولی دایی «کُد»ی می‌دهد که می‌شود با استناد به آن متوجه شد این مأموریت از طرف چه کسانی است: «متأسفانه از زمانی که آن اتفاق در اصفهان وقتی که مربی پرسپولیس بودم افتاد، تمام داوران مقابل ما جبهه گرفتند. چون از حقمان دفاع کردیم و خیلی چیزها را مشخص کردیم». حالا نیاز به بررسی «آن اتفاق» است که دایی مرورش کرده؛ ماجرا مربوط به ٢٩ شهریور ٩٢ و دور رفت لیگ دوازدهم است. دایی با پرسپولیس به اصفهان می‌رود تا مقابل تیم سپاهان بازی کند. قضاوت آن دیدار را محسن قهرمانی برعهده داشت و در چند تصمیم عجیب علیه پرسپولیس سوت زد.
 
در کنفرانس خبری بعد از آن بازی دایی گفت «داور آن طرفی غش کرده بود» و مدعی شد «از قبل گفته بودند داور قرار است علیه پرسپولیس دایی سوت بزند». اما چند روز بعد و در برنامه «٩٠» دایی پا را فراتر گذاشت و مدعی شد محسن قهرمانی پول می‌گیرد و از «کارت به کارت‌ها» حرف زد. در نهایت، تحقیقات، صحت ادعای علی دایی را نشان داد و چندین نفر در آن پرونده از جمله محسن قهرمانی، داور جنجالی همان بازی هم چندین ماه محروم شدند. اگرچه همان زمان هم حکم کمیته انضباطی بسیار عجیب‌وغریب بود و محرومیت داوری که رشوه‌گرفتنش محرز شده بود کمتر از عکاس وقت باشگاه راه‌آهن شد ولی قهرمانی دوام زیادی در فوتبال نیاورد و اندکی بعد از اتمام محرومیتش با یکی، دو بار سوت‌زدن برای همیشه از دنیای داوری کنار رفت.

سربازگیت!
بعد از آن اتفاق دوباره علیه دایی پرونده جنجالی دیگری را در فوتبال ایران باز کرد؛ او در لیگ سیزدهم بود که با هدایت پرسپولیس به‌ عنوان نايب قهرمانی در لیگ رسید. در آن فصل فولاد خوزستان به‌ مقام قهرمانی رسید ولی علی دایی با بحث مطرح‌کردن صدور کارت‌های معافیت جعلی، قهرمانی این تیم را زیر سؤال برد. ماجرا از این قرار بود که در تحقیقات به‌عمل‌آمده مشخص شد بسیاری از بازیکنان فولاد با هم‌دستی یکی از اعضای مدیریتی این باشگاه دارای کارت معافیت جعلی هستند؛ به این معنی که برای گرفتن کارت پایان خدمت، مدارک جعلی ارائه داده‌اند.
 
آن اتفاق باعث شد بسیاری از بازیکنانی که کارت‌های معافیت جعلی داشته‌اند، شناسایی شوند و تعدادی از آنها که حتی ملی‌پوش هم بودند به سربازی فراخوانده شدند تا دوره خدمتشان را بگذرانند. هرچند که یکی از آنها هنوز هم خارج از کشور است و ظاهرا هم قصدی برای بازگشت و سپری‌کردن دوران سربازی‌اش در ایران ندارد. با این سابقه از علی دایی حالا هیچ بعید نیست که ادعای تازه او مبنی بر «مأموریت‌داشتن داوران برای زمین‌زدن دایی و تیمش» باب تازه‌ای در پرونده‌های جنجالی فوتبال ایران باز کند. بابی که اگر باز شود ممکن است بازهم قربانیان ریزودرشت زیادی را رو کند.
برچسب ها: فوتبال دایی داوری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه