گرد و خاک در لیگ
مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ : نمی‌توانیم بازی‌ها را در استان دیگری برگزار کنیم

گرد و خاک در لیگ

وجود گردوغبار چندبرابر حد مجاز در هوای استان خوزستان روی فوتبال ایران تأثیر گذاشته و به نظر می‌رسد به چالش بزرگی برای مسئولان سازمان لیگ تبدیل شود. بازی‌های لیگ برتر در روزهای اخیر لغو شده و با توجه به فشردگی تقویم، این موضوع دردسر عجیبی را جهت اعلام تاریخ جدید برای این مسابقات به وجود آورده است.
کد خبر: ۴۹۳۶۸
بازدید : ۷۱۳
۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
 
 
 
گرد و خاک در لیگ
 
 وجود گردوغبار چندبرابر حد مجاز در هوای استان خوزستان روی فوتبال ایران تأثیر گذاشته و به نظر می‌رسد به چالش بزرگی برای مسئولان سازمان لیگ تبدیل شود. بازی‌های لیگ برتر در روزهای اخیر لغو شده و با توجه به فشردگی تقویم، این موضوع دردسر عجیبی را جهت اعلام تاریخ جدید برای این مسابقات به وجود آورده است.

تعویق دیدار استقلال خوزستان- ذوب‌آهن
درحالی که قرار بود هفته بیست‌ویکم لیگ برتر از امروز با برگزاری دیدار استقلال خوزستان و ذوب‌آهن آغاز شود، با اعلام سازمان لیگ و با توجه به افزایش گردوغبار و آلودگی هوا در ‏روز سه‌شنبه امکان برگزاری این دیدار در این روز ‏وجود ندارد. سازمان لیگ در جدیدترین تصمیم خود اعلام کرد دیدار بین ٢ تیم اهوازی و اصفهانی با یک روز تأخیر و از ساعت ١٥ روز چهارشنبه در ورزشگاه غدیر اهواز برگزار خواهد شد.

اتفاقی به ضرر نماینده ایران
ذوب‌آهن قرار است سه‌شنبه هفته آینده به‌عنوان چهارمین نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا در مرحله پلی‌آف به مصاف آیزوال هند برود. برهمین اساس هم سازمان لیگ برنامه‌ریزی کرده بود تا دیدار این تیم در هفته بیست‌ویکم لیگ برتر زودتر از سایر تیم‌ها برگزار شود تا شاگردان امیر قلعه‌نوعی فرصت کافی برای آماده‌سازی خود داشته باشند. همین یک روز تأخیر هم می‌تواند به ضرر نماینده ایران تمام شود اما ذوب‌آهن قطعا نمی‌تواند بعد از روز چهارشنبه به میدان برود.

جدول لیگ به هم خورد
همین چند روز قبل بود که دیدار تیم‌های فولاد خوزستان و پیکان تهران از هفته بیستم حتی بعد از یک روز تعویق به دلیل وجود بیش از حد گردوغبار در هوای اهواز برگزار نشد، حتی تیم تهرانی برای بازگشت به تهران هم با مشکلاتی مواجه و درنهایت مجبور شد با قطار به تهران بازگردد. به ‌نظر می‌رسد دیدار استقلال خوزستان و ذوب‌آهن نیز چنین سرنوشتی پیدا کند و یکی دیگر از بازی‌های لیگ برتر هم به لیست بازی‌های معوقه اضافه شود. این اتفاقات باعث به هم‌ریختگی برنامه‌های لیگ برتر می‌شود، درحالی ‌که تقویم هم کاملا فشرده شده و برنامه‌های تیم‌ملی برای حضور در جام‌جهانی در اولویت قرار گرفته است.

لغو بازی‌ها ادامه دارد؟
٣ تیم خوزستانی یعنی فولاد خوزستان، استقلال خوزستان و نفت آبادان در لیگ برتر حضور دارند و هر هفته باید حداقل یکی، ٢تیم از آنها میزبان حریفانشان باشند. با توجه به وضع فعلی به نظر می‌رسد امکان برگزاری مسابقات ورزشی در این منطقه وجود نخواهد داشت.
 
مدیرکل هواشناسی استان خوزستان دیروز در مصاحبه با رسانه‌های محلی گفت: «درحال ‌حاضر به دلیل این‌که در هوا و جو تغییراتی ایجاد نشده است، وضع گردوخاک در بیشتر شهرها پایدار مانده است اما به تدریج دید افقی بهتر خواهد شد. زمانی این پدیده کاملا از خوزستان خارج می‌شود که بارش قابل ملاحظه یا تغییرات جوی مناسبی داشته باشیم.» با این وضع فعلا تیم‌های خوزستانی برای برگزاری بازی‌های خانگی‌شان باید منتظر بارش باران باشند.

تمرین با ماسک!
تیم‌های خوزستانی حتی برای برگزاری تمرینات خود هم مشکلاتی دارند. روز گذشته تصویری از تمرین استقلال خوزستان منتشر شد که نشان می‌داد شاگردان ویسی با زدن ماسک در تمرینات حاضر شده‌اند. چند روز قبل برگزاری یک بازی از لیگ فوتبال بانوان در این شرایط آب و هوایی در اهواز اعتراض‌های زیادی را در پی داشت و به همین دلیل فعلا مسئولان با احتیاط بیشتری در این‌باره تصمیم‌گیری می‌کنند.

تغییر مکان، تنها راهکار موجود
به ‌نظر می‌رسد با توجه به فشردگی تقویم لیگ برتر و مشکلاتی که لغو مسابقات برای سازمان لیگ به وجود می‌آورد، انتقال محل برگزاری مسابقات تیم‌های خوزستانی به شهرهای دیگر تنها راهکار موجود باشد. شاید مدیران باشگاه‌های خوزستانی بعد از جلسه با مسئولان سازمان لیگ راضی شوند که بازی‌های تیمشان به جای به تعویق‌افتادن در شهر دیگری انجام شود. باید دید غلظت گردوغبار تا چه زمانی در مناطق جنوبی بالاست و درنهایت چه راهکاری درنظر گرفته می‌شود.

فتاحی: تیم‌ها از حق میزبانی خود نمی‌گذرند
سعید فتاحی، مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر در پاسخ به سوال «شهروند» مبنی بر این‌که سازمان لیگ چه تدبیری در قبال اتفافات به وجود آمده در خوزستان دارد، می‌گوید: «امیدوارم شرایط تغییر کند و بتوانیم دیدار استقلال خوزستان و ذوب‌آهن را روز چهارشنبه برگزار کنیم. فعلا منتظر اتفاقات هستیم و چاره‌ای هم نداریم. تصمیم خاصی نگرفتیم تا تکلیف بازی این هفته مشخص شود.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که امکان انتقال بازی‌هایی که خوزستانی‌ها میزبان آن هستند، به شهرهای دیگر وجود دارد، می‌افزاید: «شما بگویید در کدام شهر برگزار کنیم؟ تمام شهرهای اطراف اهواز دچار چنین اتفاقی شده‌اند و گردوغبار تمام خوزستان و شهرهای جنوبی را فرا گرفته است. در ضمن تیم‌های خوزستانی هم حق دارند از میزبانی خود استفاده کنند و قطعا زیربار چنین مسأله‌ای نمی‌روند.»

مسئول برگزاری لیگ برتر درپایان خاطرنشان می‌کند: «فعلا درباره زمان جدید برگزاری این مسابقات تصمیم خاصی نگرفتیم و منتظر هستیم تا تکلیف بازی‌های این هفته مشخص شود. ذوب‌آهن با توجه به مسابقه‌ای که در پلی‌آف آسیا دارد، دیرتر از چهارشنبه نمی‌تواند بازی کند. ما هم تصمیم گرفتیم بازی روز چهارشنبه برگزار شود که امیدواریم این اتفاق رخ دهد.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین