مهاجرت زن 105 ساله افغان به کرواسی
«پاهایم درد می‌کند، اما حالم خوب است»

مهاجرت زن 105 ساله افغان به کرواسی

اردوگاه پناهندگان کرواسی در ماه‌های اخیر شاهد ورود خیل عظیم پناهجویان به کشورهای مهاجرپذیر اروپایی بوده است. حدود 260 هزار پناهنده از اواسط ماه سپتامبر از مرزهای کرواسی عبور کردند که در این بین، یک زن 105 ساله افغان نیز دیده می‌شود.
کد خبر: ۵۴۸۴
بازدید : ۶۹۱۰
۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
زن 105 ساله افغان به کرواسی

فرادید| اردوگاه پناهندگان کرواسی در ماه‌های اخیر شاهد ورود خیل عظیم پناهجویان به کشورهای مهاجرپذیر اروپایی بوده است. حدود 260 هزار پناهنده از اواسط ماه سپتامبر از مرزهای کرواسی عبور کردند که در این بین، یک زن 105 ساله افغان نیز دیده می‌شود.
 
به گزارش فرادید به نقل از گاردین، «بی‌بی هال اوزبکی» اهل قندوز افغانستان است که با توجه به سن زیادش، مسیر دشواری را طی کرده است. 105 سال از عمرش می‌گذرد، اما همچنان رویای یک زندگی بهتر را در سر می‌پروراند: زندگی عاری از جنگ و بمب.
 
بی‌بی هال اوزبکی تنها یکی از هزاران پناهجویی است که تصمیم گرفته از کشورهای اروپایی شرقی به غرب اروپا برسد. او رنج سفر هزاران کیلومتری را به جان خریده تا به امید پیدا کردن زندگی بهتر، از جنگ و فقر بگریزد. امنیت و خوشحالی برای او در اولویت اول قرار دارد.
 
او روسری سبزرنگ به سر دارد و پتوی قهوه‌ای رنگ را به دور خود پیچانده است. بی‌بی هال روز سه شنبه از مرز صربستان عبور کرد و به اردوگاه پناهندگان «اوپاتوواچ» در کرواسی رسید؛ اما نه با پاهای خود، بلکه بر روی برانکارد. او همراه پسر، نوه و چند نفر دیگر از اقوامش سفر کرده است.
 
مسیر سفر بسیار طاقت‌فرسا و البته خطرناک است: پیاده‌روی‌های طولانی بر روی کوه‌ها، بیابان‌ها و جنگل‌ها که تحمل آن حتی برای افرادی با یک پنجم سن او کمی دشوار است.
 
بی‌بی هال به زبان فارسی حرفی می‌زند. او می‌گوید: «پاهایم درد می‌کند، اما حالم خوب است.» او با دستانی لرزان حرف می‌زند و مترجمی که کنارش نشسته، حرف‌های او را برای ما ترجمه می‌کند.
 
زن 105 ساله افغان به کرواسی
موجی از مهاجران
 
او می‌گوید که اعضای خانواده او در مجموع 17 نفر هستند و حدود 20 روز طول کشیده تا آ‌ن‌ها به اروپا برسند. پسرش 67 سال و نوه‌ی او نیز 19 سال دارد که این دو بی‌بی هال اوزبکی را بر روی کول خود حمل کرده‌اند.
 
بی‌بی هال می‌گوید: «ما چندین مرتبه به مشکل برخوردیم. من خیلی درد کشیدم... زمین افتادم و به پایم آسیب رساندم. سرم هم زخمی شده است.»
 
نوه‌ای او، محمد، بی‌بی هال را بر روی پشت خود گرفته و به سمتی قطار می‌رود. مقصد آن قطار کشور اسلوونی است. محمد می‌گوید که مقصد نهایی آن‌ها سوئد است و آن‌ها امیدوارند که هر چه زودتر به سوئد برسند.
 
پلیس کرواسی می‌گوید که اسناد بی‌بی هال اوزبکی را بررسی کرده و سن او را تایید می‌کند. محمد نیز می‌گوید که 150 سال، سن واقعی او است.
 
زن 105 ساله افغان به کرواسی
داوطلبان در حال کمک به بی‌بی هال اوزبکی در اردوگاه پناهندگان کرواسی
 
صلیب سرخ کرواسی می‌گوید: «برای این خانواده و تمام خانواده‌هایی که به طور روزانه می‌بینیم، روزهای خوبی را آرزو می‌کنیم.»
 
از 15 سپتامبر سال جاری میلادی و همزمان با بسته شدن مرزهای مجارستان بر روی مهاجران، حدود 260 هزار پناهجو از مرزهای کرواسی عبور کرده‌اند.
 
منبع: Guardian
ترجمه: وبسایت فرادید

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۴
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
0
0
چه دلی داره. من 40 سالمه ولی احساس میکنم واسه رفتن به یه جای جدید و شروع یه زندگی تازه پیر شدم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
0
0
مردم چه حال و حوصله ای دارند . من 35 سالمه و صبح ها دلم نمیخواد چشمهام رو باز کنم .
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
1
0
افغانیها در کل وطنشان را دوست ندارند حالا چرا این طوریه باید بررسی شود.
هیچ کدام از افاغنه به فکر ترمیم و پیشرفت کشورشان نیستند الان شما ببینید در افغانستان 80 سال است که بین مردمش (خود مردم بر علیه خود مردم!!!) جنگ است و هیچ کدام هم دیگری را قبول ندارند!
ناشناس
United States
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
0
0
فرادید چرا مثبت و منفی قسمت نظرات کار نمی کنه
رسیدگی کنید لطفا
پیشنهاد ویژه