گوگل راه دور زدن فیلترینگ را بست

گوگل راه دور زدن فیلترینگ را بست

گوگل سرویس domain fronting خود را که برای دور زدن فیلترینگ در کشور‌های متعددی استفاده می‌شد، به تازگی حذف کرده است.
کد خبر: ۵۵۰۰۶
بازدید : ۱۲۲۸
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷
گوگل سرویس domain fronting خود را که برای دور زدن فیلترینگ در کشور‌های متعددی استفاده می‌شد، به تازگی حذف کرده است. این روز‌ها که بحث فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مختلفی در برخی کشور‌ها بالا گرفته است، حالا گوگل، یکی از بزرگ‌ترین غول‌های تکنولوژی در جهان اعلام کرده است که سرویس دامین فرانتیگ (domain fronting) خود را غیرفعال کرده است.
 
 
گوگل راه دور زدن فیلترینگ را بست
 
 این سرویس یکی از راهکار‌های اصلی برخی پیام‌رسان‌های فیلتر شده همچون تلگرام و همچنین بسیاری از توسعه‌دهندگان فیلترشکن یا VPN بوده است تا به وسیله آن بتوانند فیلترینگ را دور بزنند.

گوگل در آخرین آپدیت سرویس «اپ انجین» (App Engine) خود، قابلیتی تحت عنوان دامین فرانتیگ (domain-fronting) که سرویس‌ها را قادر می‌ساخت با استفاده از شبکه گوگل از سطوح فیلترینگ اعمال شده از سوی دولت‌ها گذر کنند، غیرفعال کرد.
 
این تغییر اخیری که در گوگل رخ داده و اعمال شده است، به این معناست که ترفند عبور از فیلترینگ دیگر برای توسعه‌دهندگان پیام رسان‌هایی همچون سیگنال، تلگرام و وی پی ان‌هایی همچون سایفون کار نخواهد کرد. یکی از نمایندگان گوگل در پاسخ به گزارشگر وب سایت ورج می‌گوید: دامین فرانتینگ هرگز یک ویژگی پشتیبانی شده در گوگل نبوده، اما تا همین اواخر به‌دلیل یک تغییر کوچک در بسته نرم‌افزاری ما کار می‌کرد.
 
ما به‌طور مداوم در حال توسعه شبکه‌مان هستیم و از این پس دیگر دامین فرانتینگ به‌عنوان بخشی از سرویس‌های بلند مدت گوگل، کار نخواهد کرد. ما در آینده نیز هیچ برنامه‌ای برای عرضه آن نداریم. قابلیت دامین فرانتیگ این امکان را به توسعه‌دهندگان برخی از اپلیکیشن‌ها می‌داد تا از سرور‌های گوگل به‌عنوان یک پروکسی امن استفاده کنند تا کاربران بتوانند فیلترینگ کشورهایشان را دور بزنند.
 
چند روز پیش، پس از آنکه بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های VPN اعلام کردند که دسترسی آن‌ها به این سرویس گوگل قطع شده است، گوگل در بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که سرویس domain fronting خود را غیرفعال و مسدود کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین