سرعت رشد قیمت کدام خوراکی‌ها بیشتر است؟
مقایسه تغییرات قیمت انواع خوراکی‌ها در بازه‌های یک هفته‌ای و یک ساله

سرعت رشد قیمت کدام خوراکی‌ها بیشتر است؟

گزارش خرده فروشی مواد خوراکی در هفته منتهی به ۳۱ فروردین ماه سال جاری منتشر شده است و نشان می‌دهد در مدت یک هفته نرخ چهار گروه مواد خوراکی ثابت، قیمت چهار گروه کاهش و نرخ سه گروه دیگر افزایش پیدا کرده است.
کد خبر: ۵۵۶۸۴
بازدید : ۱۱۰۹
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
سرعت رشد قیمت کدام خوراکی‌ها بیشتر است؟
 
گزارش خرده فروشی مواد خوراکی در هفته منتهی به ۳۱ فروردین ماه سال جاری منتشر شده است و نشان می‌دهد در مدت یک هفته نرخ چهار گروه مواد خوراکی ثابت، قیمت چهار گروه کاهش و نرخ سه گروه دیگر افزایش پیدا کرده است.
 
این گزارش از آنجا اهمیت دارد که تغییرات قیمت‌ها را در فاصله یک هفته بررسی می‌کند و علاوه بر آن نشان میدهد که خوراکی‌ها در مدت یک سال چقدر تغییر قیمت داشته اند.

این گزارش توسط بانک مرکزی تهیه می‌شود و آخرین نسخه از آن نشان می‌دهد، لبنیات، برنج، گوشت قرمز و قند و شکر نسبت به هفته قبل ثابت بوده، اما نرخ تخم مرغ ۳. ۹ درصد، حبوبات سه درصد، میوه‌های تازه ۱. ۱ درصد و سبزی‌های تازه ۲. ۵ درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین ظرف مدت یک هفته نرخ گوشت مرغ ۲. ۱ درصد، چای ۲.
۵ درصد و روغن نباتی یک دهم درصد رشد داشته است.
 
با این حال اگر معیار مقایسه را مدت مشابه سال قبل در نظر بگیریم، گزارش بانک مرکزی می‌گوید ظرف یک سال گذشته لبنیات ۲، ۷ درصد گران شده است. رشد قیمت تخم مرغ ۹، ۳۵ درصد بوده است. همچنین برنج هشت دهم درصد و حبوبات یک درصد گران شده اند.
 
قیمت گوشت، مرغ و چای هم در این مدت به ترتیب ۱۴، ۷ درصد، ۵، ۱۸ درصد و ۳، ۲۱ درصد رشد داشته است. میوه، سبزی تازه و قند و شکر تنها چیز‌هایی بوده اند که در مقایسه با سال گذشته ارزان شده اند. بانک مرکزی می‌گوید، فروردین امسال میوه در مجموع ۴، ۲ درصد ارزان‌تر از پارسال به فروش می‌رسید. کاهش قیمت سبزی‌های تازه ۴، ۳ درصد بود.
 
قند و شکر
در مجموع ۷، ۸ درصد ارزان‌تر به فروش رسیده است. در این مدت با ۹، ۳۵ درصد افزایش قیمت رکورددار است. بعد از آن کره پاستوریزه با ۲۴. ۸ درصد افزایش در رتبه بعدی قرار گرفته و موز با ۳، ۲۱ درصد رشد قیمت در رتبه سوم می‌ایستد.
 
حالا بیایید با هم جزئیات تغییرات قیمت خوراکی‌ها را در هفته آخر فروردین مقایسه کنیم؛ و لبنیات و تخم مرغ در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات، بهای پنیر غیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل معادل دو دهم درصد افزایش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل ۳۰۹ درصد کاهش پیدا کرد و به شانه‌ای ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسید که هنوز با قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی مصوب شده فاصله دارد؛ و برنج و حبوب در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یک ثابت بود و بهای برنج داخله درجه دو معادل سه دهم درصد افزایش داشت. در گروه حبوب قیمت نخود بدون تغییر بود و بهای سایر اقلام بین دو دهم درصد تا هفت دهم درصد کاهش پیدا کرد. متوسط قیمت برنج داخلی در این هفته ۱۲ هزار و ۷۵۵ تومان برای هر کیلو بوده است.
 
میوه‌ها و سبزی‌های تازه در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آن‌ها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می‌شد. این در حالی است که میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند و بانک مرکزی متوجه شده در گروه میوه‌های تازه، بهای سیب قرمز معادل ۴۰۷ درصد، سیب زرد ۱. ۲ درصد، پرتقال درجه یک دو درصد و نارنگی ۳. ۲ درصد افزایش پیدا کرده، اما بهای سایر اقلام بین ۱۰۳ درصد تا ۱۳. ۶ درصد کاهش داشته است.
 
در گروه سبزی‌های تازه قیمت سیب زمینی معادل ۴. ۵ درصد افزایش داشت، ولی بهای سایر اقلام بین هشت دهم درصد تا ۵. ۹ درصد کاهش پیدا کرد. از نکات قابل توجه در گزارش بانک مرکزی باید به کاهش ۸، ۳۷ درصدی قیمت گوجه فرنگی در مقایسه با فروردین پارسال اشاره کرد. این محصول هفته آخر فروردین امسال به طور متوسط کیلویی دو هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید.
 
گوشت قرمز و گوشت مرغ
در هفته مورد گزارش بهای گوشت مرغ معادل ۲. ۱ درصد افزایش داشت، ولی بهای گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود. در این هفته متوسط قیمت گوشت گوسفندی با استخوان ۴۸ هزار و ۸۸۶ تومان بود و گوشت گاو و گوساله بدون استخوان به طور متوسط کیلویی ۴۲ هزار و ۳۷۰ تومان به فروش رسید.
 
بانک مرکزی متوسط قیمت گوشت مرغ در این مدت را هشت هزار و ۱۷۰ تومان اعلام کرده است؛ و قند، شکر، چای و روغن نباتی در این هفته قیمت قند، شکر و انواع روغن نباتی جامد ثابت بود و بهای چای خارجی معادل ۲. ۵ درصد و روغن نباتی مایع یک دهم درصد افزایش پیدا کرد. متوسط قیمت چای خارجی در این مدت کیلویی ۲۶ هزار تومان بود، قند به طور متوسط کیلویی سه هزار و ۷۰۰ تومان و شکر با قیمت متوسط کیلویی سه هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید.
 
منبع: روزنامه هفت صبح
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین