(تصاویر) سکونتگاهی در بی وزنی
15سالگی ایستگاه فضایی بین المللی

(تصاویر) سکونتگاهی در بی وزنی

در تاریخ دوم نوامبر سال 2000ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) با سرنشینانی چندملیتی فعالیت‌های خود را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون بیش از 200 فضانورد از 17کشور جهان به این ایستگاه فضایی رفته و در آن تحقیق کرده‌اند.
کد خبر: ۵۷۷۱
بازدید : ۳۲۶۵
۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶
فرادید| در تاریخ دوم نوامبر سال 2000ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) با سرنشینانی چندملیتی فعالیت‌های خود را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون بیش از 200 فضانورد از 17کشور جهان به این "جزیره بی وزن" رفته و در آن تحقیق کرده‌اند.

به گزارش فرادید، با آغاز عملیات ساخت و ساز ایستگاه فضایی بین‌المللی در نوامبر سال 1998، روز دوم نوامبر سال 2000 بود که نخستین گروه سکنه انسانی به این آزمایشگاه مدارگرد وارد شد. در این روز گروه "اکسپدیشن یک" شامل تیمی بین‌المللی از فضانوردان به ایستگاه فضایی سفر کردند که آغازی بر 15 سال ماموریت بی وقفه این سکونتگاه مدارگرد پیچیده بود.
 
پس از ورود اولیه سکنه در سال 2000، ایستگاه فضایی به عنوان زیستگاه و تاسیسات آزمایشگاهی مدارگرد برای فضانوردان سازمان‌های فضایی که به ساخت آن کمک کرده‌اند، یعنی ناسا، سازمان فضایی روسیه، سازمان فضایی اروپا، سازمان فضایی چین و سازمان فضایی کانادا، عمل کرده است.

هر گروه معمولا شش ماه در ایستگاه باقی می‌ماند و همه سکنه ایستگاه باید تجربیات علمی مانند پرورش سبزیجات، چاپ سه‌بعدی اجسام و مشاهده عملکرد حیوانات در فضا انجام دهند. 

 تاکنون در این ایستگاه فضایی 141 فضانورد آمریکایی، 44روس، هفت ژاپنی، هفت کانادایی، پنج ایتالیایی، سه فرانسوی، سه آلمانی و یک فضانورد از هر یک از کشورهای برزیل، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سوئد، هلند، بلژیک، اسپانیا، قزاقستان و مالزی زندگی کرده‌اند.

(تصاویر) ساکنان

شش ‌نفر به طور هم‌زمان در ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) زندگی می‌کنند و این در حالی است که این ایستگاه فضاییِ شش سرنشین با سرعتی بیش از ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت در فضا در حرکت است. این ایستگاه فضایی هر ۹۰ دقیقه یک بار زمین را دور می‌زند. 

(تصاویر) ساکنان

این‌ها اولین سرنشینانی بودند که زمانی طولانی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) سکنا گزیدند. ویلیام شفرد، فضانورد آمریکایی (وسط)، در کنار یوری گیدسنکو (چپ) و سرگئی کریکالف (راست)، دو شهروند روس. آنها دوم نوامبر سال 2000 به مدت136 روز در آی‌اس‌اس اقامت کردند. 

(تصاویر) ساکنان

ربات‌های بسیاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار رفته‌اند. در این تصویر ربات کانادارم- 2 دیده می‌شود. این رباط حدود 20 متر طول دارد و می‌تواند وزنه‌ای 100هزار کیلوگرمی را بلند کند. این رباط اکنون در حال جا‌‌به‌جایی استفان رابینسون در فضا است. 

(تصاویر) ساکنان

آی‌اس‌اس پس از کره ماه روشن‌ترین مرکزی است که شب‌ها آن را در آسمان با چشم غیر مسلح نیز می‌توان دید. 

(تصاویر) ساکنان

کارکنان جدید و مواد مورد نیاز توسط فضاپیماها به ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) منتقل می‌شوند. 

(تصاویر) ساکنان

عکسی از ایستگاه فضایی بر فراز منطقه "سیبری"

(تصاویر) ساکنان

 مایک هاپکینز در بیست‌و‌چهارم دسامبر سال ۲۰۱۳ موفق شد در جریان پیاده‌روی در خارج ایستگاه فضایی آی‌اس‌اس، این ایستگاه را از خارج آن مشاهده کند.

(تصاویر) ساکنان

تصویری از ایستگاه فضایی بر فراز زمین در لحظه به وقوع پیوستن شفق قطبی

(تصاویر) ساکنان

 تا سال 2011 فضاپیمای آتلانتیس این وظیفه را به عهده داشت، اما از آن سال تاکنون تنها فضاپیمای روسی سایوز است که این وظیفه را به عهده دارد.

(تصاویر) ساکنان

فضانورد "کارن نیبرگ" از داخل ایستگاه فضایی به بیرون نگاه می‌کند.

(تصاویر) ساکنان

فضانورد ناسا، "کژیل لیندگرین" در حال کوتاه کردن موهای فضانورد روس "سرگی وولکوف"

(تصاویر) ساکنان

تصویری از آب های جنوب جزیره "الترا" در "باهاماس" از فراز ایستگاه فضایی

(تصاویر) ساکنان

"کریس کسدی" فضانورد ناسا با استفاده از دوربین در حال عکاسی از زمین

(تصاویر) ساکنان

عکسی از فضاپیمای "اندور" در فضا؛ این عکس را یکی از خدمه ایستگاه بین المللی برداشته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه