(تصویر) ناصرالدین‌شاه میهمان دربار انگلیس

(تصویر) ناصرالدین‌شاه میهمان دربار انگلیس

کد خبر: ۵۹۶
بازدید : ۶۰۹۱۱
۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
فرادید- ناصرالدین شاه قاجار اولین پادشاه ایرانی بود كه در رأس هیئت حاكمه برای بازدید از تمدن و تكنولوژی غرب عازم اروپای مدرن شد.  

به گزارش مجله تاریخ فرادید، ناصرالدین شاه در دوران سلطنت خود سه بار به کشورهای اروپایی سفر کرد و در خلال آن ضمن و گشت گذار و تفریح با پیشرفت صنعت و تکنولوژی در این کشورها آشنا شد.

نخستین سفر ناصرالدین شاه به خارج از کشور در 1287ق و به دعوت "فرانسوا ژزف اول" امپراتور اتریش به طور رسمی و به عنوان بازدید از نمایشگاه بین المللی وینه صورت گرفت.

ناصرالدین شاه از رشت با کشتی های روسی به "استراخان" و بعد به "تساریتسین" رفتند و از راه زمینی به مسکو و از آن جا به پترزبورگ (پایتخت روسیه تزاری)عزیمت کردند. آلمان، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، فرانسه، سوئیس، اتریش و ترکیه عثمانی مقصدهای اولین سفر او به فرنگ بودند.

 سفر دوم ناصرالدین شاه اما به طور غیر رسمی و در سال 1295ق. صورت گرفت و میرزا حسین خان سپهسالار و امین السلطان و تنی چند از شاهزادگان او را همراهی می‌کردند. سفر از راه تفلیس و ولادی قفقاز و مسکو و پترزبورگ و برلین و پاریس و در بازگشت از اتریش و روسیه به ایران انجام گرفت.

اما سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا آخرین سفر او بود که از سال 1306 تا1307 ق. به طور رسمی انجام شد. در این سفر امین السلطان همراه شاه بود و شاه از کشورهای اروپای مرکزی و غربی دیدن کرد.

بر اساس آنچه در سفرنامه ناصرالدین شاه آمده است شاه و همراهانش در اول ربیع الثانی 1323 ق. خاک کشور را ترک کردند و دقیقاً 100 روز را به سیر و سیاحت در اتریش، فرانسه، انگلستان، بلژیک و روسیه گذراندند.

به گزارش این سفرنامه در سومین سفر ناصرالدین شاه به فرنگ مذاکره دربارۀ مسائل سیاسی و اقتصادی از قبیل توسعه کشت چای در گیلان و مذاکرات عین‌الدّوله صدراعظم با مهندسین فرانسوی برای تأسیس سدّی در اهواز و خرید چند دستگاه تلفن برای دربار، صورت گرفت. در عکس دیده نشده ای که در زیر مشاهده می کنید و مربوط به سومین سفرناصرالدین شاه به فرنگ است او پس از دیدار با خاندان سلطنتی انگلیس در مقابل خانه "هتفیلد" با مقامات انگلیسی عکس یادگاری می‌گیرد.

نقل است سفارت انگلیس در تهران با وجود بی میلی پادشاه انگلیس چند بار برای دعوت رسمی از ناصرالدین شاه اصرار کرد چرا که بیم آن می برد که نرفتن وی به انگلستان نفوذ این کشور را کم و شاه را به روس ها نزدیکتر کند. سرانجام پس از دعوت رسمی، سفر به انگلستان مهیا شد و شاه در سوم ذی‌القعده 1306 وارد این کشور شد و در در باغ "هتفیلد" در منطقه "هرت فوردشایر" به دیدار خاندان سلطنتی رفت.

خاندان سلطنتی در همین مکان میهمانی مجللی به افتخار وی ترتیب دادند که به گزارش روزنامه‌ "دیلی تلگراف" مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از حضور شخصیت‌ها و نمایش مد و زیبایی بود.

گفته می‌شود در همین میهمانی مجلل بود که "تالبوت" به دیدار شاه آمد و پیشنهاد گرفتن امتیاز فروش و صدور دخانیات ایران را با ناصرالدین شاه مطرح کرد و شاه با دادن امتیاز موافقت کرد. در این عکس شاه ادوارد هفتم (نفر اول از چپ) و ملکه الکساندرا (نفر سمت راست ناصرالدین شاه) و تنی چند از اشراف زادگان در کنار ناصرالدین شاه قاجار دیده‌می‌شوند.

(تصاویر) ناصرالدین‌شاه میهمان دربار انگلیس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۹
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
0
0
درسال۱۳۲۳که میشود۱۲۸۴شمسی شاه درقیدحات نبودندنوولیعهدبیمارجای پدرراگرفته بودند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
1
1
این نشان می دهد تو زمان قاجار هم بیشتر احترام داشتیم. هنوز به بقایای تاریخ کهن ایران احترام می گذاشتند
ahmad
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
0
2
لعنت بر خاندان قاجار که تو اوج پیشرفت جهانی به جای رسیدگی به مردم و توجه به علم به فکر عیاشی و خوشگذرانی بودند.
قاسم وحیدی
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
0
0
کسی که زیاد سفر کنه زیاد میدونه البته مونده به هدفی که داره از سفر مسلما ناصرالدین شاه بهترین شاه قاجار بوده فقط بوالهوس بوده ایران مهد تمدن بشریت هستش گقدرش را نمیدانیم وبعدها ایندگان نفرینمان خواهند کرد
آرام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
0
0
بزرگترين بدبختي ملت ايران اين بود كه درست در دوره اي كه انقلاب صنعتي شكل گرفته بود وبقيه كشورها در مسير پيشرفت وترقي بودند ما گرفتار پادشاهان بي عرضه زنباره و مافنگي قاجار بوديم . و متاسفانه مثل كودكي كه اگر در سن رشد تغذيه درستي نداشته باشد تا پايان عمر از رشد و بنيه كافي بي بهره خواهد بود ، ايران هم هرگز روي توسعه متوازن را نخواهد ديد. لعنت ابدي بر خاندان قاجار (فراديد منتشر كن لطفا")
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
0
0
از حرم سراهاش معلومه چه جور آدمی بود حتما اونجا هم میخواسته ؟؟؟؟؟؟
گور به گور شده؟ و صد رحمت به روح امیر کبیر
پیشنهاد ویژه