آیا قهوه انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟

آیا قهوه انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟

چرت با قوه به معنی نوشیدن قهوه قبل از یک خواب کوتاه است و تاثیر آن به علت وجود آدنوزین (Adenosine) یک ماده شیمیایی تاثیرگذار برخواب است. وقتی که شما احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنید، میزان زیادی از آدنوزین در بدن شما ترشح می‌شود و وقتی که شما خوابیدید این میزان مجددا افت پیدا می‌کند. کافئین و آدنوزین برای درگیر کردن گیرنده‌های عصبی در مغز با یکدیگر رقابت می‌کنند.
کد خبر: ۶۲۳۴۴
بازدید : ۴۲۲۶
۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
آیا قهوه انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟
 
نوشیدن قهوه قبل از خواب ممکن است که کار غیرعادی به نظر برسد؛ هرچند بسیاری از افراد این کار را به عنوان یک عادت برای افزایش انرژی خود انجام می‌‌دهند. اما چرت با قهوه یا چرت قهوه دقیقا چیست و چه فوایدی برای ما دارد؟

چرت با قوه به معنی نوشیدن قهوه قبل از یک خواب کوتاه است و تاثیر آن به علت وجود آدنوزین (Adenosine) یک ماده شیمیایی تاثیرگذار برخواب است.
 
وقتی که شما احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنید، میزان زیادی از آدنوزین در بدن شما ترشح می‌شود و وقتی که شما خوابیدید این میزان مجددا افت پیدا می‌کند. کافئین و آدنوزین برای درگیر کردن گیرنده‌های عصبی در مغز با یکدیگر رقابت می‌کنند.
 
کافئین مانند خواب توانایی کاهش آدنوزین را ندارد اما می‌تواند مانع از دریافت پیام آن‌ها توسط گیرنده‌های مغز شود؛ به همین دلیل شما کمتر احساس خواب‌آلودگی می‌کنید.

محققین به این نکته پی‌بردند که نوشیدن قهوه قبل از یک چرت کوتاه می‌تواند میزان انرژی شما را افزایش دهد و در عین حال چرت زدن به شما کمک می‌کند تا از شر آدنوزین‌ها خلاص شوید؛ در نهایت کار برای کافئین ساده‌تر است و با میزان کمتری از آدنوزین برای گیرنده‌های عصبی رقابت می‌کند. به زبان دیگر خواب می‌تواند تاثیر قهوه را با افزایش گیرنده‌های عصبی که در اختیارش می‌گذارد، بیشتر کند.
 
به همین جهت است که چرت با قهوه سطح انرژی را بیشتر از فقط نوشیدن قهوه یا خوابیدن، بالا می‌آورد. ممکن است که فکر کنید نوشیدن قهوه جلوی چرت زدن شما را بگیرد اما اینطور نیست؛ به یاد داشته باشید از زمانی که ما قهوه را می‌نوشیم تا زمانی که بدن ما متوجه کافئین شود زمان می‌برد.
 
از وقتی که قوه را می‌نوشید زمان بگیرید
اکثر افراد حرفه‌ای بر این عقیده‌ هستند که باید قهوه را دقیقا قبل از اینکه به خواب بروید بنوشید و سپس ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بخوابید. این زمان‌بندی به این دلیل انتخاب شده است که زمان مورد نیاز برای تاثیر قهوه در بدن، حدودا به همین اندازه است. اگر شما برای نیم ساعت یا بیشتر بخوابید، به نوعی خواب عمیق فرومی‌روید که به آن «خواب موج‌های آرام» (slow-wave sleep) می‌گویند. بیدار شدن از این نوع خواب می‌تواند منجر به «اینرسی خواب» بشود که همان حالت گیجی و منگی است که بعد از خواب بعد از ظهر احساس می‌کنیم.

به نظر می‌رسد کوتاه کردن خواب تا حداکثر ۳۰ دقیقه می‌‌تواند از این عارضه جلوگیری کند. همچنین زمانی از روز که افراد برای چرت با قهوه انتخاب می‌کنند می‌تواند بسیار مهم باشد. یک تحقیقات کوچک بر روی ۱۲ فرد بالغ به این نتیجه رسید که شرکت کنندگانی در ۶ ساعت، ۳ ساعت یا دقیقا قبل از خواب خود ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین (برابر با ۴ فنجان قهوه) مصرف کرده بودند، همگی دچار مشکل در خوابیدن و عوارض بی‌خوابی شدند.
 
این تحقیق نشان می‌دهد که بهتر است چرت با قوه را هنگامی از روز داشته باشیم که حداقل تا ۶ ساعت بعد از آن نخواهیم به تخت‌خواب برویم.

میزان کافئینی که برای چرت با قهوه مصرف می‌کنیم نیز در تاثیرگذاری آن موثر است. اکثر تحقیقات در این زمینه مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین (برابر با ۲ فنجان قهوه) را به عنوان میزان تقریبی نیاز شما برای انرژی و هوشیاری بیشتر پیشنهاد می‌کنند.
 
آیا قهوه انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟
 
آیا چرت با قهوه واقعا انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟
با این‌که منطق پشت چرت با قهوه به نظر قابل باور می‌آید، تحقیقاتی که تایید کند این کار بیشتر از فقط چرت زدن یا فقط قهوه خوردن باعث افزایش انرژی می‌شود، محدود است. اما همین تحقیقات کم هم قابل اعتماد هستند؛ در تحقیقاتی که بر روی ۱۲ فرد بالغ انجام شد، به این نتیجه رسیدند، شرکت‌کنندگانی که ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کردند و الگوی خواب ۱۵ دقیقه بعد از آن را رعایت کردند، بعد از ۲ ساعت رانندگی شبیه‌سازی شده تا ۹۱ درصد کمتر از کسانی که از این الگو پیروی نکردند، پشت فرمان احساس خواب‌آلودگی کردند. در این تحقیق حتی کسانی که کاملا خواب‌شان نبرد نیز نتایج بهتری در افزایش انرژی داشتند.

تحقیقات مشابهی بر روی ۱۰ نفر نشان داد افرادی که کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین قبل از ۱۵ دقیقه خواب مصرف کرده‌ بودند، به طور قابل ملاحضه‌ای در ۲ ساعت رانندگی شبیه‌سازی شده، کمتر از گروهی که چرت با قهوه نداشتند، احساس خواب‌آلودگی کردند. در نهایت، تحقیقات تکمیلی توصیه می‌کند مصرف قهوه و یک خواب کوتاه در کنار هم میزان هوشیاری و انرژی را برای کار کردن در شب را بیشتر از فقط خواب کوتاه یا فقط نوشیدن قهوه، افزایش می‌دهد.
 
آیا قهوه انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟

فواید قهوه
این که همه بخواهند سطح انرژی و هوشیاری خود را با این کار تا چند برابر بیشتر کنند جای تعجب ندارد اما باید در نظر داشت که دامنه تحقیقات در مورد تاثیرگذاری آن هنوز محدود است. اگر شما به تکنیک چرت با قهوه علاقه‌مند هستید، در انتخاب میزان و نوع قهوه‌ خود دقت کنید؛ دوز کافین مصرفی در اکثر تحقیقات در این زمینه برابر با ۲ فنجان قهوه است. مصرف قرص کافئین قبل از چرت کوتاه تقریبا تاثیر مشابهی با مصرف ۲ فنجان قهوه را دارد، اما هنوز آزمایش نشده است.

مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند منجر به خستگی مفرط، اضطراب، کوفتگی عضلات و مشکلات دیگر در افراد شود. همچنین اگر کافئین تا حداقل ۶ ساعت قبل از ساعت خواب اصلی شبانه‌روز مصرف شود، می‌تواند منجر به اختلال در خواب شود. اکثر متختصصین با مصرف کافئین تا ۴۰۰ میلی‌گرم یعنی حدود ۴ فنجان در روز برای اکثر افراد موافقت می‌کنند؛ مگر این‌که فرد مشکل خاصی از جمله مشکلات قلبی داشته باشد. پس اگر قصد شروع تکنیک چرت با قهوه را دارید این میزان مصرف کافئین توصیه شده را در نظر داشته باشید.
 
آیا قهوه انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟
 
نتیجه‌گیری
چرت با قهوه می‌تواند میزان انرژی بیشتری را نسبت به فقط چرت زدن یا فقط نوشیدن قهوه در شما افزایش دهد اما تحقیقاتی که از این تکنیک حمایت کند هنوز محدود است. حدود ۲ فنجان قهوه دقیقا قبل از یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای می‌تواند بهترین روش برای بهره‌مند شدن از تکنیک چرت با قهوه باشد.
 
برای جلوگیری از بی‌خوابی شبانه، تا ۶ ساعت قبل از خواب از نوشیدن قهوه خودداری کنید. تکنیک چرت با قهوه قطعا ارزش امتحان کردن را دارد اما تا جایی که در مصرف قهوه زیاده‌روی نکنید.
منبع: دیجی مگ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: