جامعه مدنی و محیط زیست

جامعه مدنی و محیط زیست

دست‌کم نسل امروز ایران، چنین تورم شتابناکی را به یاد ندارد. حتی در دوره جنگ تحمیلی هم سابقه نداشته که قیمت اجناس مورد نیاز مردم چنین افزایش یافته و از ارزش پول ملی، این‌گونه کاسته شود؛ رخدادی که علاوه‌بر تشدید موج ناامیدی، نگرانی و افسردگی، خیلی‌ها را به سوی قفسه‌های فروشگاه‌ها هدایت کرده تا بیش از نیاز خود، کالا احتکار کنند.
کد خبر: ۶۳۰۱۹
بازدید : ۳۶۶
۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
نویسنده:محمد درویش
جامعه مدنی و محیط زیستمحمد درویش| دست‌کم نسل امروز ایران، چنین تورم شتابناکی را به یاد ندارد. حتی در دوره جنگ تحمیلی هم سابقه نداشته که قیمت اجناس مورد نیاز مردم چنین افزایش یافته و از ارزش پول ملی، این‌گونه کاسته شود؛ رخدادی که علاوه‌بر تشدید موج ناامیدی، نگرانی و افسردگی، خیلی‌ها را به سوی قفسه‌های فروشگاه‌ها هدایت کرده تا بیش از نیاز خود، کالا احتکار کنند. اینک وظیفه ما کنشگران جامعه مدنی و به‌ویژه فعالان حوزه محیط‌زیست چیست؟

۲. مهم‌ترین انتظار از حاکمیت و دولت این است که با مردم پیوسته گفتگو کرده، واقعیت را شفاف اعلام کنند و بگویند: طرح و برنامه آن‌ها برای مقابله با گرانی دقیقا چیست؟

۳. به‌هیچ‌وجه به انتشار اخبار ناامیدکننده در شبکه‌های اجتماعی اقدام نکرده و درعوض بکوشیم با ارائه مستنداتی از رفتار‌های همدلانه و یاری‌های بی‌منت مردم، روحیه جمعی را در برابر حمله تروریستی اقتصادی دونالد ترامپ حفظ کنیم.

۴. دولت برای صرفه‌جویی و حمایت عملی از اقتصاد مقاومتی، از کارمندان خود بخواهد تا آنجا که می‌توانند به‌جای تردد با خودرو‌های دولتی و مصرف سوخت، از وسایل حمل‌ونقل عمومی یا دوچرخه استفاده کنند.

۵. آموزش‌وپرورش و وزارت علوم با صدور بخش‌نامه و هماهنگی با پلیس راهور و شهرداری‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و کادر خود را تشویق به استفاده از دوچرخه کنند.

۶. روحانیون جامعه آشکارا مردم را دعوت به ساده‌زیستی و استفاده از دوچرخه کرده و خود مانند امام‌جمعه تبریز از اتوبوس شرکت واحد برای تردد استفاده کرده یا رکاب بزنند.

۷. رستوران‌های دولتی و دانشگاه‌ها و مدارس دست‌کم دو روز در هفته از پخت غذا‌های حاوی پروتئین حیوانی خودداری کنند و درعوض با ارائه غذا‌های متنوع گیاهی، کشور را مهیای شرایط بحرانی در حوزه آب و مدیریت انتشار گاز‌های گلخانه‌ای کنند.

۸. عرضه رایگان کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌ها ممنوع اعلام شده و مردم تشویق به استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای چندبار مصرف شوند.

۹. حاکمیت باید از هر نوع رفتاری که تنش‌های امنیتی را افزایش و نشاط را کاهش داده ممانعت کرده، از رسانه ملی بخواهد بر محتوای برنامه‌های شاد خود افزوده، اجازه برگزاری کنسرت‌های موسیقی در همه شهر‌ها داده شود و حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها توصیه شود.

۱۰. ما باید به تمامیت‌خواهان کاخ سفید و تل‌آویو نشان دهیم که شما نمی‌توانید شاهد فروپاشی عزت، اقتدار، شادی و استقلال مردم ایران باشید. ما مقاومت خواهیم کرد و دوران شکوهمندانه‌تری از سازندگی و همدلی ملی را به نمایش خواهیم گذاشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین