کارلوس کیروش: من بیدار باش می‌دهم!

کارلوس کیروش: من بیدار باش می‌دهم!

سرمربی تیم ملی در ابتدا در پاسخ به سوالی در مورد بازدید‌های چند روز گذشته از امکانات موجود در امارات گفت: در ابتدا باید بگویم که در یک زمان مناسب تصمیم گرفتم در امارات حضور داشته و بر بازدید‌هایی که می‌بایست در این کشور انجام شود نظارت داشته باشم. همچنین در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جام ملت‌ها تعدادی از جلسات را با AFC و کمیته برگزاری مسابقات برگزار کردم که این کار هم انجام شد.
کد خبر: ۶۳۰۴۳
بازدید : ۷۸۹
۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
سرمربی تیم ملی در گفتگو با سایت فدراسیون فوتبال گفت: بازیکنان من به خوبی میدانند که بیشتر از هر زمان دیگر به وفاداری و تعهدشان در تیم ملی نیاز دارم. پس باید شجاعت و جسارت لازم را داشته باشند که خودشان را فدای تیم کنند.
 
کارلوس کیروش: من بیدار باش می‌دهم!
سرمربی تیم ملی در ابتدا در پاسخ به سوالی در مورد بازدید‌های چند روز گذشته از امکانات موجود در امارات گفت: در ابتدا باید بگویم که در یک زمان مناسب تصمیم گرفتم در امارات حضور داشته و بر بازدید‌هایی که می‌بایست در این کشور انجام شود نظارت داشته باشم. همچنین در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جام ملت‌ها تعدادی از جلسات را با AFC و کمیته برگزاری مسابقات برگزار کردم که این کار هم انجام شد.
 
ضمن اینکه بازدید‌هایی هم انجام داده و البته نتایج این بازدید‌ها و مسایلی که در اینجا دیدم من را به هیچ وجه شگفت زده نکرد. در خلال برگزاری این مسابقات در کشور امارات با مسایلی جدی، دغدغه‌هایی پیچیده و مشکلاتی رو برو هستیم که نه تنها در دوره آماده سازی بلکه در طول مسابقات جام ملت‌ها با آن دست به گریبان خواهیم بود.

کوه مشکلات‌مان زیر آب است!
وی افزود: اگر بخواهیم مطمئن شویم که شرایط برای تیم ما ایده ال است، باید کار‌های زیادی انجام شود. بگذارید اینگونه بگویم که چالشی که ما در کشور امارات پیش رو داریم حتی بزرگتر از چالش‌هایی است که ما در جام جهانی روسیه با آن روبرو بودیم. چراکه در روسیه سروکارما با افراد بسیار حرفه‌ای بود. افرادی که در مسایل آماده سازی و برگزاری این مسابقات با فیفا همکاری کرده بودند و تمامی خواسته‌های تیم‌های ملی مختلف در آنجا پیش بینی شده بود. ولی در اینجا این مسئله صدق نمی‌کند و مشکلات زیادی وجود دارد.

وی تاکید کرد: همانطور که گفتم مسیر طولانی را در پیش داریم و اگر بخواهیم مشکلات را درون و بیرون زمین حل کنیم و در امارات موفق شویم راه بسیار سخت و طولانی را پیش رو داریم. این مسیر باید برای یک تیم حرفه ای، تیمی که در حال حاضر توقعات زیادی از آن می‌رود دیده و برطرف شود.

کی روش در ادامه و در مورد اینکه آیا این مسایل در مسیر آماده سازی ما وجود دارد یا در زمان برگزاری مسابقات جام ملت‌ها است، گفت: بگذارید اینگونه توضیح دهم که یکی از اولین مسایلی که با آن روبرو هستیم مسئله آماده سازی تیم ملی است و زمانی که از جنبه تمرینی در امارات حضور می‌یابیم. فراموش نکنیم که تنها این مسابقات نیست که برای ما اهمیت دارد و ما باید تمرینات خوبی را در طول اردو‌ها سپری کنیم تا بتوانیم در بازی‌ها موفق باشیم. بازی‌های هر تورنمنت را همه می‌بینند، اما پشت این مسابقات آماده سازی تیم است که باید انجام شود. مثال آن دقیقا مانند یک کوه یخ است که شما تنها قسمت بیرونی آن را مشاهده می‌کنید، ولی سایر قسمت‌های بزرگتر که مهمتر هستند در زیر آب و در واقع در پشت مسابقات ما پنهان شده اند. در اینجا صحبت من در مورد انجام تمرینات خوب و محل‌های اسکان خوب برای تیم‌ها است؛ که متاسفانه در امارات محل‌های اسکانی که وجود دارد شرایط یک تورنمنت بزرگ از جنبه ورزشی را ندارد.

سرمربی تیم ملی افزود: هیچ گونه تجهیزاتی برای ریکاوری و بازگرداندن انرژی و توان بازیکنان در بین مسابقات در محل هتل‌ها تیم‌ها وجود ندارد. مسایل دیگری هم که از اهمیت بالایی برخوردارد هستند مشخص و شفاف سازی نشده است. مثلا در هتل‌های محل اسکان تیم ها، مکان استقرار میهمانان، هواداران و رسانه‌ها به لحاظ ورود و خروج و سایر مسایل مشخص نشده و نحوه ورود و خروج خود تیم‌ها هم در هتل‌ها نامعلوم است.

می‌گویند پیشرفت فوتبال آسیا هدف است، اما هیچی ندارند!
سرمربی تیم ملی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه به نظر می‌رسد موضوع ریکاوری تیم در فاصله بین مسابقات در زمره دغدغه‌های اصلی شما است، گفت: بله. هتل‌های تیم‌ها آمادگی ارائه امکانات مورد نیاز یک تیم حرفه‌ای ورزشی که قصد دارد در یک تورنمنت با سطح بسیار بالا مثل جام ملت‌ها حضور یابند را ندارند. در اینجا هتل‌های بسیار مجلل و باشکوهی وجود دارد. ولی این هتل‌ها برای توریست‌ها و کسانی که قصد لذت بردن از تعطیلاتشان را دارند آماده شده و نه برای یک تیم ورزشی حرفه ای.

وی تاکید کرد: متاسفانه در اینجا امکانات لازم برای بازیکنانی که می‌خواهند به صورت حرفه‌ای به موفقیت دست پیدا کنند خیلی محدود است. این را هم باید در نظر بگیریم که تیم ملی ما منابع مالی بسیار بزرگی ندارد و خودمان امکان انجام هزینه‌های زیادی را نداریم. به همین خاطر باید تلاش کنیم که این موانع را به صورت کاملا منطقی و با فکر درست از سر راه برداریم.

کی روش در پاسخ به سوالی در مورد تفاوت سازماندهی دو تورنمنت بزرگ یعنی جام ملت‌ها و جام جهانی توسط فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: پس از سالیان بسیار طولانی که در این سطح از تورنمنت‌ها حضور داشته ام برای من جای شگفتی ندارد.
 
وقتی صحبت از پیشرفت، ترقی و حرکت رو به جلو می‌کنیم و در حال صحبت در مورد AFC هستیم، واقعیت این است که AFC کاملا در این بخش درجا زده و در واقع در این سری موضوعات پیشرفتی نداشته است. بنده به هیچ عنوان شگفت زده نیستم و دقیقا به همین دلیل است که خودم به اینجا آمدم تا تمام این مشکلات را قبل از روبرو شدن با آن مشاهده کرده و راه حلی برای آن پیدا کنم.
 
این دقیقا یک قسمت بسیار حساس است که شما به آن اشاره کردید. شش ماه از مسابقات جام جهانی روسیه می‌گذرد و هیچ شکی نداریم که فضایی که اینجا برای تیم و بازیکنان ما مهیا خواهد شد با استاندار‌های بسیار پایین‌تر از استاندار‌های جام جهانی باشد. این تنها برای بازیکنان ایران نیست و این احساسی است که همه بازیکنان تیم‌های ملی کره جنوبی، استرالیا، ژاپن و عربستان که در جام جهانی حضور داشتند، خواهند داشت. البته نکته حائز اهمیت این است که باید تمرکز همه بازیکنان را حفظ کنیم و بازیکنان ما باید انگیزه بسیار بالایی داشته باشند.

وی در ادامه تاکید کرد: جالب اینجاست که در هفته گذشته در اجلاس فیفا حضور داشتم. یکی از سرفصل‌هایی که در آنجا مطرح شد این بود؛ که چگونه و با چه معیار و برنامه‌هایی می‌توانیم فوتبال آسیا را توسعه دهیم. اما درست شش ماه پس از جام جهانی، AFC شرایط و استاندارد‌هایی کاملا پایین‌تر را به تیم‌ها در جام ملت‌ها و از جنبه ملزومات مورد نیاز برای تیم‌های حرفه‌ای ورزشی ارائه خواهد کرد.

کی روش افزود: ضمن اینکه این جام و تورنمنت بزرگ در ژانویه و در وسط فصل فوتبالی بازیکنان برگزار می‌شود. بخصوص بازیکنانی که در حال بازی در اروپا و وسط مسابقات هستند. به نظر من باید شرایط دقیقا برعکس می‌شد و ما بازیکنان را از یک تورنمنت به تورنمنتی دعوت می‌کردیم که سطح بالاتری از فوتبال را تجربه کنند. باید به آن‌ها یک رویا و یک آرزوی بالاتر را ارائه دهیم. به هر حال بزرگترین چالش ما این است که این واقعیت را بپذیریم و تلاش کنیم از لحاظ روحی و روانی شرایط و فضایی را مهیا کنیم که بازیکنان بتوانند وظایفشان را بخوبی انجام دهند.

وظیفه من چیست؟
وی اظهار داشت: من در یک جمله ساده صحبتم را خلاصه می‌کنم و آن این است که وظیفه و تعهد من چیست؟ وظیفه، تعهد و ماموریت من نه تنها در درون زمین بلکه در بیرون از آن و نسبت به هواداران، فدراسیون و مسئولین ورزشی این است که همه را کنار هم و گرد هم جمع کنم. چرا که اگر بازیکنان و فدراسیون ما تمرکزشان از آن اهداف از دست بدهند ما همه چیز را از دست خواهیم داد.

کارلوس کی روش در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چه مسایلی هست که سعی در کنترل آن دارید؟، گفت: در برخی از مواقع بعضی افراد متاسفانه اینگونه القا می‌کنند که من تلاش می‌کنم، تا تمام مسایل درون و بیرون زمین را کنترل کنم. البته برخی از این صحبت‌ها گا‌ها از روی ناآگاهی است. وظیفه و دغدغه اصلی من به عنوان یک مربی و مدیر این است که تمام جزئیاتی که می‌تواند باعث ارتقای عملکرد ما بشود را تحت نظر خودم داشته باشم. ولی در آخر به این سوال بازمی گردیم که آیا شما می‌خواهید یک مدیر یا یک مربی خوب باشید یا خیر؟.
 
اگر شما همه فاکتور‌های لازم را که می‌تواند در موفقیت تان تاثیر گذار باشد را کنترل نکنید شما یک رهبر و مدیر خوب نیستید. به خاطر اینکه یکی از مهمترین مسایلی که برای موفقیت یک مدیر، رهبر و یا سرمربی تیم وجود دارد این است که باید مسایل تمرینی، تیمی و تمامی موضوعاتی که منافع تیم را در گرو آن است مانند برنامه آماده سازی، تمرینات، مسابقات و البسه و تجهیزات تیم و لباس‌هایی که تیم میخواهد بپوشد، را بررسی کرده و لباس‌های با کیفیت و سطح بالایی در اختیار داشته باشد.

سرمربی تیم ملی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد رقبای تیم ملی و تفاوت بازی‌های جام جهانی و جام ملت‌ها به لحاظ سبک بازی و حفظ و مالکیت توپ افزود: همیشه در زندگی سعی کرده ام که نگاهم به همه چیز ساده باشد. فوتبال یک بازی ساده است و رفتار‌ها و تصمیم‌های ما هم باید ساده باشد. مطلب پایه‌ای این است که در سی و پنج سال گذشته زندگی مربیگری ام مبنا را بر یک اصل ساده گذاشته ام. هر روز که بیدار می‌شوم سعی می‌کنم یک فرد و مربی بهتر باشم. سعی می‌کنم از روز گذشته مرتکب اشتباهات کمتری بشوم.
 
همیشه سعی می‌کنم بهتر باشم و اگر بخواهم بهتر باشم باید تلاش کنم کادر و بازیکنان من بهتر باشند. اما سوال این است که این کار را چگونه انجام می‌دهم؟ در واقع تنها راهی که می‌شود به این مهم دست پیدا کرد این است که شناخت بهتری از یکدیگر داشته باشیم.
 
زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شویم باید اراده‌ای قوی درون ما باشد که به خودمان بگوییم ما شناخت بهتری از مسیر پیش رویمان و کار تیمی مان داریم. البته اگر تصمیم ما برای پیشرفت باشد باید حریفانمان را هم بهتر بشناسیم و بدانیم چه رقبایی داریم و آن‌ها در حال چه تلاشی هستند و چه پیشرفت‌هایی را تجربه می‌کنند.

وی با اشاره به مسابقات جام ملت‌ها گفت: ما در جام ملت‌ها مسابقاتی کاملا متفاوتی را تجربه می‌کنیم و بازی‌هایی که در جام ملت‌ها با آن روبرو هستیم کاملا با جام جهانی متفاوت است.
 
هدف اصلی ما در روسیه صعود به مرحله دوم مسابقات بود. اما وقتی وارد چالش جام ملت‌ها شده ایم، باید بپذیریم هدفمان این است که قهرمان این مسابقات بشویم. مردم و هوادران بدانند که در جام ملت‌ها فضا و سناریویی کاملا متفاوت را پیش رو داریم. در حال حاضر باید کنترل همه چیز را به دست بگیریم و در واقع مسابقات را کنترل کنیم.

کی روش گفت: در امارات باید نوع بازی مان را به خوبی کنترل کنیم؛ چرا که نگرش ما باید نسبت به برخی بازی‌ها مانند عراق، ویتنام و یمن و دیگر رقبای آسیایی مان با نگرش ما در بازی مقابل مراکش که بهترین تیم آفریقاست و بازیکنانی به مراتب با سطح بالاتری از تیم ما دارد، متفاوت باشد.
 
کارلوس کیروش: من بیدار باش می‌دهم!
 
البته این تفاوت در دیدگاه ما نسبت به بازی‌های پیش رو باید با بازی مقابل پرتغال که قهرمان اروپاست و یا اسپانیا که قهرمان جهان است، وجود داشته باشد. باز هم تکرار می‌کنم اگر شما خودتان را به خوبی نشناسید، نمی‌توانید حریف‌های خود را به خوبی بشناسید. در لحظه‌ای که شما واقعیت را می‌پذیرید و متوجه می‌شوید که نوع بازی تیم مقابل شما متفاوت است در نتیجه باید تصمیمات و انتخاب‌های متفاوتی را بگیرید.

سرمربی تیم ملی تاکید کرد: در این صورت مطمئنا استایل ۲۳ بازیکن نهایی که برای جام ملت‌های آسیا انتخاب می‌شوند از بازیکنانی که برای جام جهانی روسیه انتخاب شدند، متفاوت خواهد بود. البته این موضوع هیچ ارتباطی به سطح بازیکنان ندارد و تنها نوع انتخاب‌های ما برای جام ملت‌ها متفاوت خواهد بود.
 
وقتی ما این چالش را پذیرفتیم که می‌خواهیم در امارات قهرمان شویم باید راه حل‌های متفاوتی را اتخاذ کنیم و این تصمیمات قطعا از تصمیمات ما در روسیه متفاوت خواهد بود.
 
دوباره تکرار می‌کنم چالش پیش روی ما بسیار بزرگ است و تک تک تصمیمات من مبنایش این خواهد بود که همه چیز را تحت کنترل داشته باشیم و تلاشمان این خواهد بود که هر روز بهتر از دیروز باشیم. چالشی که ما در حال حاضر برای کسب موفقیت در جام ملت‌ها داریم بسیار بسیار بزرگتر، متفاوت‌تر و منحصربفرد‌تر از چالش ما در جام جهانی خواهد بود.

وی اظهار داشت: وقتی شما صحبت از برد یک، دو یا سه بازی می‌کنید، با صحبتی که شما از قهرمانی در یک تورنمنت می‌کنید، متفاوت است. شاید قصد شما بردن چند بازی باشد، ولی زمانی که شما صحبت از قهرمانی می‌کنید پس باید برتر و بهتر از همه تیم‌های قاره خود باشید.
 
به خاطر اینکه تمام قدرت‌های قاره به دنبال این مقام هستند و ما این آرزو را داریم که بهتر باشیم و این راه حل یگانه را داریم که در تمام تصمیمات مان بهترین باشیم که در آخر استحقاق جام را داشته باشیم.

من بیدار باش می‌دهم!
کی روش افزود: هم اکنون زمان بیدار شدن است و وظیفه من به عنوان مربی این است که این بیدار باش را به همه اعلام کنم. ماموریت من این است که این سازمان و سیستم را به سمت هدف و دلیل مان سوق دهم. بیدار باش من این است که همه مشکلات را بازگو کنم و قطعا مشکلات ما در امارات به هیچ عنوان قابل مقایسه با قبل نیست. بزرگترین چالش فوتبال ایران در ۵۰ سال گذشته قهرمانی در این دوره از جام ملت‌های آسیاست. بخاطر اینکه آخرین زمانی که ایران قهرمان آسیا شد به سال ۱۹۷۶ و زمانی بازمی گردد که در آن تاریخ به دنیا نیامده بودم (با خنده!)، پس چالش بزرگی پیش رو داریم.

کارلوس کی روش در پاسخ به سوالی در مورد توقع اش از هواداران و مسئولان گفت؟ این فرصت را داریم که در جام ملت‌ها قهرمان شویم.
 
پس باید هر کاری که لازم است را امروز انجام دهیم و نه فردا. اگر حتی یک نفر این فکر را داشته باشد که ما کار راحتی پیش رو داریم نه تنها غیر قابل قبول است بلکه یک حرف خنده دار است. وی افزود: ما یک جام جهانی خوب را پشت سر گذاشته ایم و باید بلد باشیم و یاد بگیریم که از جایگاهی که بدست آورده ایم حسن استفاده را داشته باشیم. ما در جام جهانی جایگاهی را بدست آوردیم و به همین خاطر نمی‌توانیم زیر سایه نخلسان‌های جنوب ایران بنشینیم یا از آب و هوای خوب شمال ایران لذت ببریم.
 
ما نباید بگذاریم این احساس در ما ایجاد شود که رو به عقب حرکت می‌کنیم. ما باید کوه‌ها را پشت سر بگذاریم و باید قله‌ها را فتح کنیم. ما باید قله دماوند را فتح و در دریای کاسپین شنا کنیم و باید در خلیج فارس، خودمان را به موفقیت برسانیم.

مراقب این دو دسته باشیم!
سرمربی تیم ملی تاکید کرد: برای رسیدن به موفقیت و فتح قله‌هایی که در مورد آن صحبت کردیم باید حواسمان به دو دسته از افراد باشد. افرادی که آمادگی مقابله با هر گونه چالش و مشکلاتی را دارند. افرادی که می‌توانند کوه‌ها را پشت سر گذاشته و در دریا‌ها شنا کنند و خودشان را به سرحد موفقیت برسانند.
 
اما از آن مهمتر باید حواسمان به افرادی باشد که در چند سال گذشته شاهد حضور آن‌ها بودیم. افرادی که تهمت می‌زنند، دروغ می‌گویند و تلاش می‌کنند با ایجاد تفرقه، ما را پایین بکشنانند، ولی ما هرگز نمی‌ایستیم و رو به جلو حرکت می‌کنیم.

کی روش در پاسخ به سوالی در مورد بازیکنان تیم ملی که باشگاه هایشان را عوض کرده و سیری صعود داشته و در حال حاضر در اروپا شاغل هستند گفت: واقعا اتفاق خوبی بود و علت آن افتخار و اعتباری است که تیم ملی در جام جهانی در سراسر جهان کسب کرده است.
 
بار‌ها گفته ام و باز می‌گویم که برخی افراد در درون ایران اطلاع کاملی از اعتبار و وجهه‌ای که تیم ملی در سراسر دنیا کسب کرد ندارند. این افراد اگر این مسایل را می‌دانستند سکوت می‌کردند و یکسری از صحبت‌ها را انجام نمی‌دادند.

وی افزود: نقطه‌ای که حال حاضر در آن حضور داریم یک شروع است. سوال اصلی این است که ما چگونه می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم که بازیکنانمان را در یک فضای رقابتی بالاتر قرار دهیم. در مسابقات و لیگ‌هایی که فشار و سرعت و ریتم بازی‌ها در آن‌ها بیشتر است. لیگ‌هایی که در ان‌ها بازیکنان آماده هستند هر سه یا چهار روز یکبار بازی‌های سطح بالا و با ریکاوری خوب انجام بدهند.

کی روش تاکید کرد: بعد از هفت، هشت سال کار مداوم و مستمر، اکنون زمان جشن گرفتن نیست. بلکه باید بدانیم چگونه از این جایگاه بدست آمده استفاده کرده تا رو به جلو حرکت کنیم و یک تیم بهتر بشویم. همیشه به بازیکنان تیم ملی گفته ام اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید به بازیکنان و تیم بهتری تبدیل شویم. هیچ بازیکنی نمی‌تواند بدون داشتن مشارکت بالا و نقش آفرینی خوب در تیم ملی، پیراهن آن را بر تن کند.

وی افزود: ما نسبت به گذشته امیدوارتر و با انگیزه‌تر هستیم، اما هیچ وقت مغرور نمی‌شویم و هیچ گاه دست از تلاش برنداشته ایم. بازیکنان من به خوبی میدانند که بیشتر از هر زمان دیگر به وفاداری و تعهدشان در تیم ملی نیاز دارم. باید شجاعت و جسارت لازم را داشته باشند که خودشان را فدای تیم کنند همانطور که در گذشته این کار را انجام دادند و این اصل پایه‌ای ما درون و بیرون از زمین مسابقه است.

یک گروه وفادار می‌خواهم
سرمربی تیم ملی گفت: ما به گروهی از افراد وفادار و متعهد نیاز داریم و می‌خواهیم دوستی ما به صورت وفادارانه و متعهدانه ادامه داشته باشد. ولی این تنها شامل بازیکنان نیست و همه از جمله هواداران و مسئولین هم باید نسبت به هدف ما متعهد شوند.
 
اگر شما فکر کنید جام ملت‌ها نسبت به جام جهانی آسانتر است دچار یک اشتباه بزرگ شده اید. ما طی ۷، ۸ سال گذشته هیچگاه مسابقاتی به این سختی نداشته ایم. من دوست ندارم سیاست وارد فوتبال شود و البته دوست ندارم فوتبال وارد سیاست شود. به همین خاطر اعتقاد دارم که نمی‌توانیم تظاهر کنیم که در حال حاضر اطراف تیم ملی اتفاقاتی نمی‌افتد. نمی‌توانیم چشم‌های خود را روی واقعیات ببندیم.
 
کارلوس کیروش: من بیدار باش می‌دهم!
 
ما تیمی هستیم که درون و بیرون زمین مشکلات بزرگی داریم. همچنین حریفان بزرگی مانند ژاپن، کره، استرالیا و عربستان درون زمین در انتظار ما هستند. بخصوص سه تیم ژاپن، کره جنوبی و استرالیا بهترین تیم‌های این تورنمنت هستند که طی ۳۵، ۴۰ سال گذشته کار‌های توسعه‌ای و زیر ساختی روی فوتبال انجام داده اند.

وی اظهار داشت: ما علاوه بر درون زمین و حریفانی که در بالا توضیح دادم، چالش‌های بزرگی هم در بیرون از زمین و از جنبه‌های مالی، آماده سازی، امکانات، فضای تحت فشاری که با آن روبرو هستیم و بازی‌های دوستانه داریم. یکسری از کشور‌ها در تلاش هستند که رابطه غیر دوستانه‌ای را با ایران ایجاد کنند. اما همانطور که گفتم من یک مربی هستم و تاکید می‌کنم که خوب نیست که سیاست وارد فوتبال شود و خوب نیست فوتبال سیاسی شود.

کی روش در ادامه بیان کرد: وظیفه و هدف اصلی ما این است که باعث شادی و غرور ایران و ایرانی شویم و باید برای این هدف ارزشمند، خودمان را فدای این تیم کنیم.
 
واقعا نمی‌دانم آیا این اتفاق در تاریخ فوتبال ایران دوباره می‌افتد؟ اینکه ما روحیه لازم را برای قهرمانی در این مسابقات داشته و بازیکنان بسیار خوبی در اختیارمان باشد و اعتماد به نفس لازم در روح و کالبد ما جاری باشد؟. همانطور که گفتم باید شجاعانه و متعهدانه درون زمین، و با فکر و مغزمان مسایل بیرون زمین را کنترل کنیم.

وی افزود: شاید برخی از صحبت‌های من برای بعضی افراد یک زبان ناشناخته بوده و درکش برای آن‌ها بسیار دشوار باشد. مانند این است که برخی به نقاشی پیکاسو نگاه و فکر می‌کردند این نقاش بزرگ و فقید یک سری رنگ را به صورت تلفیقی به یک بوم نقاشی پاشیده و هیچ مفهومی برای آن‌ها نداشت. بخصوص زمانی که ما صحبت از وفاداری و تعهد می‌کنیم. ولی برای من این دو مفهوم جایگاه والایی دارند؛ وفاداری و تعهد به تیم.

سرمربی تیم ملی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد شایعات مطرح شده در هفته گذشته در برخی رسانه‌ها در مورد حضورش در قاره‌های مختلف برای ادامه کار گفت: برخی از مسایل در زندگی آنقدر ساده است که برای برخی افراد درک این سادگی دشوار است.
 
آقای تاج و هیات رئیسه فدراسیون فوتبال تصمیم گرفتند تا از من برای کسب عنوان قهرمانی و مقام در جام ملت‌ها دعوت کنند تا این عنوان را به چالش بکشم که این موضوع اول بود.

بعد ۸ سال بالاخره صاحب زمین تمرین شدیم!
وی افزود: موضوع دوم این است که با گذشت ۸ سال کار در ایران، میراثی بوجود آمده و در مهر ماه امسال و پس از ۸ سال اصرار کی روش این فرصت را خواهیم داشت که احتیاج ما به داشتن یک زمین تمرین استاندارد در مرکز ملی فوتبال برآورده شود و در مهر ماه سال جاری این زمین چمن به بهره برداری برسد.
 
همچنین مرکز PEC که متعلق به ملی پوشان است ساخته شده و این واقعیاتی است که برخی چشم شان را روی آن می‌بندند. واقیعاتی که برخی وانمود می‌کنند متوجه آن نیستند و این مسایلی است که من درک نمی‌کنم.

کی روش ادامه داد: موضوع سومی که من با افتخار دعوت رئیس و فدراسیون فوتبال ایران را پذیرفتم تا کارم را تا پایان جام ملت‌های اسیا ادامه دهم این بود که به توافق رسیدیم که به خودمان دروغ نگوییم. این موضوع بین بنده و آقای تاج بسیار شفاف بود که اگر نتوانیم راه حل‌های مناسبی برای حمایت از تیم ملی پیدا کنیم نمی‌توانیم به موفقیت برسیم. اما در این بین برخی افراد در تلاش هستند که وانمود کنند که این مسایل را نمی‌بینند.

وی تاکید کرد: یک بار دیگر می‌گویم که بدون حمایت مالی لازم نمی‌توانیم برنامه‌های آماده سازی خودمان را پیاده کنیم. در نتیجه هدف مان از بین می‌رود و دیگر راهی برای اجرا کردن برنامه‌های آماده سازی تیم ملی نخواهیم داشت و از همه مهمتر تیم ملی روحیه و اعتماد به نفسش را از دست خواهد داد.
 
مطلب اول و دوم و سوم من بسیار ساده است، اما برخی ترجیح می‌دهند چشمشان را روی آن ببندند. خیلی ساده است که اگر در مهر و آبان امسال فدراسیون فوتبال نتواند از برنامه‌های تیم ملی حمایت کند آماده سازی ما کاملا از بین می‌رود و شما دیگر به سرمربی نیازی نخواهید داشت.
 
سرمربی که تنها یک چیز در ذهنش در زمان برگشت بود. تنها دلیلی که پیشنهاد آقای تاج را قبول کردم این بود که سعی کنیم در امارات قهرمان شویم.

کی روش افزود: همانطور که گفتم به اعتقاد من شجاعت مورد نیاز را داریم و باید پس از ۸ سال به تیم ملی ایران و اهداف آن وفادار باشیم. باید به احترام تمام اشک‌هایی که ریخته شد و فداکاری‌ها و جنگ‌هایی که انجام شده دست به دست هم بدهیم.
 
اما اگر به این موضوعات دست پیدا نکنیم، من با آقای تاج به توافق رسیدیم که اگر در ماه‌های اکتبر و نوامبر امسال نتوانیم این حمایت‌ها را داشته باشیم توافقات ما ادامه نخواهد داشت و این موضوعات را امضا هم کرده و مکتوب هم کرده ایم.
 
پس از تمام سختی‌های ۸ سال گذشته، من به کلام و قولم پایبند و متعهد بودم و توقع من این است که طرف مقابل هم به قول‌ها و وعهده‌های داده شده پایبند باشد و حمایت‌ها از برنامه‌های ارائه شده را پیاده کنیم؛ تا با یک برنامه آماده سازی خوب به آرزوی بزرگی که داریم و آن هم قهرمانی در جام ملت‌ها است، دست پیدا کنیم.

اینجا تیم را دفاعی نمی‌برد!
وی ادامه داد: برای من شرایط بسیار شفاف است و من راجع به خودم و کادرم صحبت نمی‌کنم. البته متوجه هستم که برخی افراد وقتی قراردادی را امضا می‌کنند فقط راجع به منافع خودشان صحبت می‌کنند و من می‌دانم برای این افراد درک شرایط فعلی ما دشوار است.
 
ولی بقیه افراد مانند من در درجه اول در مورد منافع تیم صحبت می‌کنند و نمی‌خواهم بگویم کلام من درست است و آن‌ها اشتباه می‌کنند. یا بگویم ان‌ها در جهانی دیگر زندگی می‌کنند و من در جهانی دیگر. اما من همیشه در مورد منافع تیم صحبت کرده ام.

وی در ادامه در مورد انتخاب بازیکنان برای چند ماه آینده و فرایند انتخاب آن‌ها گفت: در این مورد مثل همیشه خیلی سیستماتیک و سخت گیرانه تصمیم می‌گیرم، ولی یک اصل وجود دارد و آن این است که اگر شما بخواهید بازیکنان بهتری داشته باشید یا باید بازیکنان فعلی تان را بهتر آماده کنید و یا باید بازیکن بهتری را بیاورید.
 
کارلوس کیروش: من بیدار باش می‌دهم!
 
برای من این مطلب هیچگاه جای سوال نبوده و مطمئنا نوع انتخاب‌های من نسبت به جام جهانی روسیه متفاوت خواهد بود. یک مثال می‌زنم. بازیکنانی که من برای برزیل دعوت کردم نسبت به بازیکنانی که به استرالیا بردم متفاوت بودند. اما قطعا باید ما از تجربه جام جهانی بازیکنان به عنوان یک نقطه شروع استفاده و سعی کنیم این تجربه را حفظ و از اعتماد به نفس بازیکنان استفاده کنیم.

وی افزود: شکی نیست که بازی چند هفته پیش ما برابر ازبکستان نشان داد که گروهی از بازیکنان بسیار مطمئن و خوب را در اختیار داریم که سطح بالایی از فوتبال را نشان دادند. دلیل آن این است که این بازیکنان، هم خودشان را به خوبی می‌شناسند و هم نسبت به کار‌هایی که باید انجام دهند به خوبی اشراف دارند.
 
ولی باز هم تاکید می‌کنم که ما گروگان گذشته مان نیستیم و منظور من از این حرف این نیست که اگر بازیکنی در جام جهانی روسیه بازی کرده دیگر کارت اعتباری دارد و حتما به تیم ملی دعوت می‌شود. خیر. بازیکنان تنها در جلسات تمرین است که می‌توانند ثابت کنند آیا استحقاق حضور در لیست نهایی ما را دارند یا خیر.

کی روش گفت: ما در تیم ملی همیشه سیستمی داریم که ماتریکس عملکردی بازیکنان را در آن ثبت می‌کنیم. البته همیشه خودم به شخصه این امور را دنبال می‌کنم. این موضوعی بود که خودم در ایران شروع کردم و بر این اساس در آخر ماه میلادی اکتبر ما یک لیست ۳۴ نفره از بازیکنان را اعلام می‌کنیم که لیست آماده باش بازیکنان برای جام ملت‌ها است. لیست دیگر ما در انتهای ماه نوامبر خواهد بود و این لیست هیچ قطعیتی ندارد.
 
در ماه سوم که دسامبر است کیفیت بازیکنان را بسیار موشکافانه بررسی می‌کنم و لیست نهایی را به احتمال زیاد در ۲۳ دسامبر اعلام می‌کنیم و در نتیجه در انتهای هر ماه، ماتریکس مشاهدات فنی ما منتشر می‌شود. لیست ۳۴ نفری که ما اطمینان داریم که می‌توانند کاندید حضور در لیست نهایی جام ملت‌ها باشند.

کی روش در مورد دعوت از بازیکنان شاغل در لیگ‌های خارج و داخل کشور و انتقاداتی که از تعداد بازیکنان دعوت شده از باشگاه‌های مختلف مطرح می‌شود، گفت: مطمئنا سطح مسابقات هیچ کشوری قابل مقایسه با لیگ انگلستان نیست و نمی‌دانم چرا برخی افراد وقتی ما صحبت از کیفیت لیگ ایران یا لیگ قطر و یا حتی لیگ‌های امروز کشور‌های امریکای جنوبی می‌کنیم حساس می‌شوند. خیلی از این لیگ‌ها نسبت به لیگ‌های اروپایی سطح پایین تری دارند و هیچ اشکالی ندارد که این صحبت‌ها مطرح شود.
 
اشکال زمانی است که ما بخواهیم به خودمان دروغ بگوییم و کاری نکنیم که پیشرفت داشته باشیم. ما نباید به خودمان دروغ بگوییم و خودمان را پنهان کنیم. به همین خاطر قبل از روسیه این برنامه را تدوین کردیم که بازیکنان به صورت میانگین یک روز و نیم هر هفته را با ما باشند. دلیل آن هم این بود که می‌خواستیم این فضا به بازیکنان داخلی داده شود که در ازای اینکه فشار فوتبال بین المللی را تجربه نمی‌کنند بیایند و این پیشرفت را در کنار کادر تیم ملی تجربه کنند.

وی افزود: تئوری من به عنوان مربی این است که همه را با یک چشم نگاه کنم. ولی همیشه بهترین‌ها را انتخاب می‌کنم و برایم فرقی نمی‌کند این بازیکن کجا بازی می‌کند. سعی می‌کنم راهکار‌هایی به بازیکنانم بدهم که آن‌ها هم پیشرفت کنند و این وظیفه من بوده و هست.
 
کارلوس کیروش: من بیدار باش می‌دهم!
 
ولی واقعیت این است که پس از ۷، ۸ سال کار در ایران و تعداد بازی‌های زیادی که پشت سر گذاشتیم نمی‌توانم چشم روی تجربه اکثریت این بازیکنان ببندم. لحظه‌ای که ما مقابل ژاپن مقابل کره و مقابل قدرت‌های آسیا بازی می‌کنیم تجربه بازیکنان ما بسیار مهم است و ما نمی‌توانیم به راحتی از آن‌ها چشم پوشی کنیم. ولی هم بنده و هم کادر من هیچ وقت ادعا نمی‌کنیم که ما اشتباه نکرده ایم. ما هم امکان دارد مرتکب اشتباه شده و گا‌ها قضاوت اشتباه کرده باشیم.
 
ولی من همیشه عاشقانه منتظر شنیدن مطالب و انتقادات صادقانه و نقطه نظرات متعهدانه بوده ام، چراکه این‌ها خیلی به من کمک کرده و خواهد کرد. من هم ممکن است به بازبینی احتیاج داشته باشم و تصمیماتم را بازنگری کنم و من حتی از آن‌هایی که نقطه نظراتشان را صادقانه بیان می‌کنند، تشکر می‌کنم.

وی بیان داشت:، ولی ارائه نقطه نظرات صادقانه و متعهدانه با بی احترامی کردن و مسایلی که وجاهت سرمربی تیم ملی را زیر سوال می‌برد و باعث تفرقه و دودستگی در فوتبال ایران می‌شود غیر قابل قبول است. واقعیت این است که با رئیس فدراسیون هم صحبت کرده ام تا این گونه مسایل را در دستان رئیس گذاشته که با این مسایل برخورد شود.
 
در پایان صحبت‌های خود را با ضرب المثلی تمام می‌کنم؛ من فرصت این را ندارم که وقتم را صرف اسب جان وین بازیگر فیلم‌های وسترن قدیمی کنم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه