اختلال روانی چند شخصیتی؛ علائم و درمان
با نگاهی به فیلم «اتاق خاموش» براساس زندگی «بیلی میلیگن»

اختلال روانی چند شخصیتی؛ علائم و درمان

بیلی ۲۴ شخصیت جداگانه داشت که بدترین آن‌ها «ریگان واواسکووینیچ» اهل یوگوسلاوی بود که وقتی به او تبدیل می‌شد به زبان صربستانی و لهجه‌ اسلاوی صحبت می‌کرد. نام علمی این بیماری، اختلال هویت‌های جدا شده از هم یا چند شخصیتی است.
کد خبر: ۶۳۷۳۱
بازدید : ۴۹۶۶
۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
فرادیدا ویلیام استنلی میلیگن که به بیلی میلیگن مشهور است مردی آمریکایی بود که در سال ۱۹۷۰ به خاطر جرم‌هایی که انجام داده و از مهم ترین آن ها آدم ربایی و سرقت مسلحانه بود، دستگیر و محاکمه شد.

او اولین بیمار روانی با اختلال چند شخصیتی بود که وکلایش توانستند آن را اثبات و بیلی را به جای زندان به بیمارستان روانی منتقل کنند.

بیلی ۲۴ شخصیت جداگانه داشت که بدترین آن‌ها ریگان واواسکووینیچ اهل یوگوسلاوی بود که وقتی به او تبدیل می‌شد به زبان صربستانی و لهجه‌ اسلاوی صحبت می‌کرد و حتی می‌توانست به این زبان بنویسد. سرقت‌های مسلحانه را این شخصیت بیلی انجام می‌داد.

مدت زمانی که بیلی بیمار بود و تا قبل از انتقال به بیمارستان روانی در طول روز ۱۰ شخصیت مختلف با ویژگی‌های متفاوت داشت مثل دکتر، نقاش، فردی کمونیست، پسر بچه‌ای ۸ ساله و...، اما ۱۴ شخصیت دیگر او وقتی به بیمارستان روانی منتقل شد با کمک پزشکان شناسایی و ثبت شد. (ساموئل نقاش، کوین که دزد بود، والتر شکارچی، استیو شعبده باز و...)
آسیب شناسی اختلال چند شخصیتی


آسیب شناسی اختلال روانی چند شخصیتی

آدم‌های چند شخصیتی موضوع جالبی برای فیلم‌ها و کتاب‌ها بوده اند. اکثریت مردم هر اطلاعی از این افراد دارند یا در فیلم دیده اند و یا در کتاب خوانده اند.*

قبلا سؤال این بود که آیا این افراد واقعی هستند و یا اینکه فقط در افسانه‌ها و قصه‌ها آمده اند؟ اما همانطور که اشاره کردیم بیلی توانست اثبات کند که افرادی با بیش از ۲ شخصیت هم در این دنیا زندگی می‌کنند.

اختلال روانی چند شخصیتی(DID) چیست؟

نام علمی این بیماری، اختلال هویت‌های جدا شده از هم است. (Disorder Dissociative Identity ) که دو یا چند شخصیت در کنار هم، اما جدا از هم رفتار بیمار را کنترل می‌کنند. جالب است که بیمار هر هویتی را که پیدا کند تحت تأثیر آن قرار می‌گیرد و از هویت‌های دیگر بی خبر می‌شود و آن‌ها را فراموش می‌کند.
 
در بیلی هم این موارد دیده می شد.مثلا کریستین که در وجود او پنهان بود دختری بود که افسردگی داشت و جالب این است که این دختر به کمک شخصیت دیگری به اسم آرتور در درون بیلی، توانست خواندن و نوشتن یاد بگیرد.

این شخصیت‌ها تفاوت‌های زیادی در نوع رفتار، صحبت کردن، لهجه، تفکرات و جنسیت با هم دارند حتی می‌توانند آلرژی بگیرند، عینک بزنند و با دست راست یا چپ بنویسند. شخصیتی منفی و یا مثبت داشته باشند.

تبدیل یک هویت به هویت دیگر چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد و معمولاٌ زمانی است که بیمار استرسی زیاد در موقعیتی پر تنش دارد و آن ها به قدری واضح هستند که اطرافیان بیمار، خیلی سریع متوجه تغییر رفتار او می شوند.

چرا فرد به اختلال چند شخصیتی مبتلا می‌شود؟

علت دقیق این بیماری مشخص نیست، ولی روانشناسان می‌گویند افرادی که در کودکی آزار و اذیت شدند (آزار جنسی) بیشتر در خطر هستند که چند شخصیتی شوند.

کودک می‌خواهد از خود دفاع کند و همین باعث می‌شود در ذهن خود به دنبال شخصیت‌هایی بهتر و قوی‌تر باشد تا کسی نتواند به او زور بگوید. رفته رفته این هویت‌ها در او ثابت می‌شوند و اینجاست که اختلال چند شخصیتی خود را نشان می‌دهد.

بیلی هم کودکی خوبی را تجربه نکرده بود. پدرش معتاد به الکل و مواد مخدر بود. او در ۵ سالگی دو شخصیت دیگر به نام کریستین و شاون. داشت، اما همه فکر می‌کردند که او دربازی‌های کودکانه دو دوست خیالی دارد.
 
البته دلایل دیگری هم وجود دارد مثل اختلال در سیستم عصبی و بیماری صرع،یا وقوع یک حادثه و اتفاق ناگوار مثل از دست دادن یکی از نزدیکان.در همه این موارد بیمار حالت تدافعی دارد که بتواند از رنجش هایش فرار کند.

آیا غیر از هویت‌های مختلف، این بیماری نشانه‌های دیگری دارد؟

در بیشتر موارد این بیماری را با اسکیزوفرنی اشتباه می‌گیرند. بیمار اسکیزوفرنی توهم دارد که مثلاٌ کسی صدایش زده یا در بیشتر مواقع به او می‌گوید کاری را انجام بده و یا اینکه هذیان می گویند و برای انجام هیچ کاری انگیزه ندارند.  

نکته‌ مهم با توجه به راهنمای آماری اختلال‌های روانی (DSM-IV) این است که افراد مبتلا به این بیماری باید حداقل دو شخصیت داشته باشند که در طول زمان تکرار می‌شوند و رفتار او را کنترل می‌کنند.
 
درمانگران این حوزه با مصاحبه و روش‌های درمانی مخصوصی می‌توانند متوجه آن شوند. (از بیمار سوألاتی درمورد فراموشی، ضعف حافظه، احساس بی هویتی، احساس پیری در قالب پرسشنامه و تست‌های روانشناسی می‌شود.) تشخیص این بیماری ممکن است سال‌ها طول بکشد.

نشانه‌های اختلال چند شخصیتی در کودکان

• داشتن رویا‌ها و خاطرات ناراحت کننده
• اضطراب زیاد در زمان‌های به یاد آوردن یک حادثه تلخ
• تغییر در وضعیت غذا و فعالیت

نشانه‌ها‌ی اختلال چند شخصیتی در بزرگسالان

• احساس گیجی
• احساس از دست دادن زمان
• فراموش کردن اطلاعات مهم و یا یک اتفاق
• آشفتگی خلق و خوی
• از یاد بردن بخشی از حوادث روز

روانشناسان می‌گویند که علائم در کودکان به مرور زمان پیشرفت می‌کند و شدیدتر می‌شوند و این علائم تا زمان بزرگسالی از دید اطرافیان پنهان می ماند

چگونه بیماری چند شخصیتی درمان می‌شود؟

در جلسه‌های روان درمانی معمولاٌ با هیپنوتیزم سعی می‌کنند که شخصیت‌های مختلف را بشناسند و یکی یکی آن‌ها را حذف کنند تا به شخصیت اصلی بیمار برسند.که معمولاٌ افسرده است و اضطراب همیشگی دارد و درمانگر باید این بخش از بیماری را هم درمان کند.

البته روش‌های دیگری هم استفاده می‌کنند:
- سایکو تراپی: از زوش‌هایی استفاده می‌کنند که بیمار مشکلات خودش را ببیند و آن‌ها را حل کند (در خودش نریزد)

- شناخت درمانی: به بیمار یاد می‌دهند که تابع هویت‌هایی غیر از هویت اصلی خودش نشود.

- تجویز دارو: در مان دارویی خاصی وجود ندارد، اما چون این بیماری با افسردگی و اضطراب همراه است بیمار می‌تواند دارو‌های مربوط به این دو را مصرف کند.

- هنر درمانی: یا موسیقی درمانی که کمک می‌کند بیمار برای ابراز احساسات و افکارش به هنر‌های مختلف توجه کند نه اینکه در درون خوش شخصیت‌های متفاوتی بسازد.
اما همیشه هم درمان جواب نمی‌دهد و پزشکان مجبور می‌شوند بیمار را به بیمارستان روانی منتقل کنند و تا پایان عمر همانجا می‌ماند. همانگونه که "بیلی" تجربه کرد. او سال ۲۰۱۴ در ۵۹ سالگی در بیمارستان درگذشت.

* اتاق خاموش نام فیلمی است که بر اساس کتابی نوشته دنیل کیز  است که کمپانی برادران وارنر در سال ۲۰۱۵ ساخت. لئوناردو دی کاپرو در نقش بیلی در این فیلم ظاهر شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین