بانوی شجاع پرورش‌دهنده کروکودیل در ایران
مزرعه پرورش کروکودیل در ایران

بانوی شجاع پرورش‌دهنده کروکودیل در ایران

در این مجموعه می‌توان ۲۰۰ کروکودیل با سنین مختلف را می‌توان مشاهده کرد. علت انتخاب شهر قشم برای پرورش کروکودیل این بود که آن‌ها نیاز به گرما و رطوبت فراوان دارند.
کد خبر: ۶۴۳۳۶
بازدید : ۷۸۲۲
۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
بانوی شجاع پرورش‌دهنده کروکودیل در ایران
 
کروکودیل حیوانی با ظاهری خشن، اما فواید بسیار است و در دنیا نیز کروکودیل را با اهداف مختلفی پرورش می‌دهند. اگر به جزیره زیبای قشم سفر کرده اید حتما در جاده درگهان به قشم تابلوی پارک کروکودیل "نوپک قشم" توجه شما را به خود جلب کرده است.
 
این مکان نخستین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه است که از سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسیده است و یکی دیگر از دیدنی‌های منحصر بفرد جزیره قشم است.

در این مجموعه حدود ۲۰۰ سر کروکودیل در سنین مختلف زندگی می‌کنند و محیطی دلپذیر، زیبا و امن را برای دیدن حیوانات شگفت انگیز و آشنایی با نحوه زندگی و خصوصیات آن‌ها فراهم کرده است.

متن گفتگو با مژگان روستایی، نخستین بانوی شجاع ایرانی، صاحب مزرعه "نوپاک" و تکثیر کننده کروکودیل در ایران:

بانوی شجاع پرورش‌دهنده کروکودیل در ایران
 
ایده ساخت مزرعه "نوپک" از کجا آماده؟
من در رشته جانورشناسی تحصیل کردم. من و همسرم هر دو در تهران کار اداری داشتیم و پس از مدتی به این نتیجه رسیدیم که کار اداری آینده‌ای برای ما ندارد؛ بنابراین ایده کار تولیدی متناسب با رشته تحصیلی من که همراه با نوآوری هم باشد، دغدغه اصلی ما شد.
 
پس از بررسی‌های انجام شده به طرح تکثیر کروکودیل رسیدیم. برای رسیدن به ایده تکثیر کروکودیل، درسال ۸۵ هیچ مقاله یا منبعی به زبان فاسی وجود نداشت بنابراین برای شرکت در دوره آموزشی، به کشور مالزی رفتیم. پس از اتمام دوره و بازگشت به ایران، شروع به اخذ مجوز‌های لازم کردیم که ۲ سال به طول انجامید و سپس در کمتر از ۱ سال مزرعه را به بهره برداری رساندیم.

خود اسم گارک "نوپک" مخفف کلمات "نوآوری"، "پویایی" و "کوشش" می‌باشد که شامل دو مجموعه تولید و پارک است. در قسمت تولیدی، به بحث تولید، تکثیر و پرورش کروکودیل پرداختیم. در بخش گردشگری، مجموعه پارک کروکودیل قرار گرفته است که امکان بازدید مردمی وجود دارد و با استقبال بسیار خوبی نیز تا بحال روبرو شده است. در این پارک می‌توان کروکودیل را از فاصله بسیار کم و ایمن مشاهده کرد، اتفاقی که در طبیعت هم نمی‌افتد. در کنار کروکودیل، حیوانات دیگری نیز وجود دارد که باغ وحش تخصصی نام دارد.
 
بانوی شجاع پرورش‌دهنده کروکودیل در ایران

طرح تکثیر و پرورش کروکدیل از چه زمانی آغاز شد؟
در بهمن ماه سال ۸۹ طرح تکثیر آغاز شد.

تا به حال موفق به تکثیر چند کروکدیل شده اید؟ علت انتخاب شهر قشم چه بوده است و فواید کروکدیل چیست؟

در این مجموعه می‌توان ۲۰۰ کروکودیل با سنین مختلف را می‌توان مشاهده کرد. علت انتخاب شهر قشم برای پرورش کروکودیل این بود که آن‌ها نیاز به گرما و رطوبت فراوان دارند.

در دنیا کروکودیل را به چند دلیل پرورش داده می‌شود. دلیل اول زنده فروشی است که آن‌ها را برای مراکز تحقیقاتی، باغ وحش‌ها و آزمایشگاه‌ها تکثیر می‌کنند. دلیل دیگر استفاده از پوست این حیوان برای مصارف مختلف می‌باشد. دلیل دیگر برای تولید دارو می‌باشد چرا که خون او دارای قوی‌ترین آنتی بیوتیک به نام "کروکودیلین" است که ۱۰ برابر قوی‌تر از آنتی بیوتیک‌های موجود در بازار می‌باشد.

البته تا به امروز در ایران هنوز دارویی از خون این حیوان به مرحله تولید نرسیده است، اما در دنیا از خواص دارویی کروکودیل‌ها بهره برداری می‌شود. دلیل آخر تولید کروکودیل، برای ایجاد پارک کروکودیل و بازدید مردمی می‌باشد.
 
بانوی شجاع پرورش‌دهنده کروکودیل در ایران

چه مشکلاتی بر سر راه شما تا به حال بوده است؟
مشکل اساسی ما اخذ مجوز‌های لازم بوده است که ۲ سال نیز به طول انجامید. در حالیکه در ۱ سال کار را به مرحله ساخت و بهره برداری رساندیم که کاری بسیار سخت و دشوار بود. مشکل اصلی بحث کار‌های اداری بود و این مسئله که قوانین و تبصره‌های خوبی برای خاص کروکدیل وجود ندارد و تسهیلاتی برای کروکودیل داده نمی‌شود، کار ما را سخت‌تر می‌کرد.

برنامه شما برای آینده چیست؟
هدف نهایی ما توسعه مزرعه کروکودیل است. ما برنامه‌ی ۱۰ ساله‌ای داریم که در حال حاضر ۱.۵ تا ۲ سال از آن جلو هستیم. هدف اصلی راه اندازی، واردات، تکثیر و پرورش کروکودیل بود که همه این‌ها با اینکه نخستین مجموعه در ایران بوده ایم با موفقیت انجام شده است. هدف نهایی مجموعه ما، داشتن مزرعه با ۱۰۰۰ سر کروکودیل هست که با تکثیر بیشتر در آینده محقق خواهد شد.

شعار من و مجموعه ما این است که توصیه می‌کنیم اگر کسی به کاری علاقه دارد، حتما آن را شروع کند و با پشتکار آن را دنبال کند چرا که کار‌های کوچک سبب ایجاد چرخه بزرگ در کشور "ایران" می‌شوند.
 
بانوی شجاع پرورش‌دهنده کروکودیل در ایران
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه