با سوهانک بیشتر آشنا شوید

با سوهانک بیشتر آشنا شوید

سوهانک که به معنای سوهان کوچک است دهکده‌ای در شمال شرقی تهران است که از جنوب به اتوبان ارتش، از غرب به گردنه قوچگ، از شرق به پارک جنگلی سوهانک و از شمال به دامنه جنوبی البرز منتهی می‌شود.
کد خبر: ۶۶۳۳۹
بازدید : ۱۶۲۰
۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳

با سوهانک بیشتر آشنا شوید

سوهانک نام محله‌ای قدیمی در شمال شرق تهران است که این روزها به علت جا به جا شدن دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به مجتمع ولایت سوهانک بیش از قبل نام این محله به گوش ما می‌خورد .

شاید به همین علت ساخت و ساز در این منطقه و خریدآپارتمان در سوهانک بیشتر رواج پیدا کند. در واقع سوهانک یکی از قدیمی‌ترین محله‌های پایتخت است که قدمت آن به هزار سال می‌رسد. درباره این محله و پیشینه آن بیشتر بدانید.

درباره سوهانک

سوهانک که به معنای سوهان کوچک است دهکده‌ای در شمال شرقی تهران است که از جنوب به اتوبان ارتش، از غرب به گردنه قوچگ، از شرق به پارک جنگلی سوهانک و از شمال به دامنه جنوبی البرز منتهی می‌شود. سوهانک دارای آثار باستانی بسیار قدیمی هست و کارشناسان احتمال می‌دهند که در اوایل سلطنت قاجار اهالی این روستا از شمال ایران و خطه مازندران به این منطقه مهاجرت کرده‌اند.

جالب است بدانید که دو اصله چنار در حیاط مسجد سوهانک وجود دارد که قدمت آنها از چنار امام زاده صالح بیشتر است و حدودا 900سال تخمین زده شده است.

اما اینکه از چه زمانی خانه‌سازی در این منطقه شروع شد و خرید خانه در سوهانک رواج پیدا کرد، در اسناد نوشته شده که سال 1342خورشیدی شمار ساکنین سوهانک حدود 700نفر بوده است و این منطقه تکیه، مسجد و گرمابه و دبستانی هم داشته که 139دانش آموز در آن تحصیل می‌کردند.

رفته رفته سوهانک به شکل امروزی آن درآمده و باغات بزرگ آن تخریب شد و خانه‌سازی و برج‌سازی در آن انجام شد که البته هنوز هم با وجود این تخریب‌ها شکل قدیمی و ییلاقی خود را دارد و کوچه‌‌ای باریک و بافت قدیمی و فرسوده هم دیده می‌شود.

امکانات سوهانک

اگر در دیوار به دنبال خرید یا رهن و اجاره واحدی مسکونی در منطقه خوش آب و هوایی هستید، طبعا سوهانک می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. سوهانک دارای مسجد، اماکن فرهنگی، خانه اسباب بازی، کتابخانه، دارالقرآن، درمانگاه، داروخانه، زمین فوتبال، مجتمع ورزشی امام علی (ع)، مدرسه، هنرستان، خانه بهداشت، بانک، پارک جنگلی و جنگل‌های وحشی، آرامستان و سرای محله هست.

برای تهیه مایحتاج زندگی هم سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های خدماتی وجود دارند. بدین ترتیب همه آنچه که اهالی یک منطقه برای نیازهای روزمره خود بدان احتیاج دارند در سوهانک یافت می‌شود. در کنار همه اینها آب و هوای خوش و اکسیژن خالص و آرامش صوتی را هم اضافه کنید که این روزها در کمتر منطقه‌ای از تهران با آن روبرو خواهید شد.

ضمن اینکه برای رفت و آمد از این منطقه به سایر نقاط تهران می‌توانید از اتوبان‌های ارتش، شهید بابایی و شهید همت که از اتوبان‌های اصلی شهر هستند، استفاده کنید و یا با مراجعه به نزدیکترین ایستگاه مترو که متروی قائم است و یا ایستگاه اتوبوس که در منطقه وجود دارد به بلوار ارتش و سه راه ضرابخانه برسید و از آنجا به مسیرهای دیگر بروید.

در خاتمه باید اضافه کنیم که با انتقال دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به این منطقه قطعا دانشجویان و اساتید بسیاری برای سکونت و اجاره یا خرید آپارتمانی به سوهانک مراجعه خواهند کرد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین