نگاه بازار به خودرو‌هایی که از حبس گمرک آزاد شدند
مهم‌ترین اتفاقاتی که در بازار خودرو‌های وارداتی از هفته آینده رخ می‌دهد چیست؟

نگاه بازار به خودرو‌هایی که از حبس گمرک آزاد شدند

از هفته آینده در‌های گمرک به روی حدود ۱۳ هزار دستگاه خودرو وارداتی باز می‌شود. تویوتا، رنو، میتسوبیشی و تیوولی به بازار سرازیر خواهند شد
کد خبر: ۶۶۴۵۱
بازدید : ۶۷۶
۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
نگاه بازار به خودرو‌هایی که از حبس گمرک آزاد شدند
 
محمد حسین شاوردی| انبار‌ها تخلیه می‌شوند تا دولت برای سال جدید میلادی برنامه‌های بعدی خود را عملیاتی کند.
 
در اولین قدم هم پس از توافق سران قوا قرار شده تعداد ۱۳ هزار دستگاه از خودرو‌های انبار شده در گمرک از در‌های ممنوعیت بگذرند و روانه بازار مصرف شوند.
 
طبعا مهم‌ترین تاثیری که این اتفاق روی بازار خواهد داشت، کاهش قیمت برخی مدل هاست، اما آیا همه این افت قیمت می‌تواند ابعادی گسترده به خود گرفته و موجب رونق بازار شود؟
 
این نکته‌ای است که کارشناسان نسبت به وقوع آن با دیده تردید نگاه می‌کنند. مهم‌ترین اتفاقاتی که در بازار خودرو‌های وارداتی از هفته آینده رخ می‌دهد این موارد هستند. به این ۱۰ نکته توجه کنید:
 

١- خودرو‌های رنو و تویوتا رکورددار بیشترین تعداد حضور در گمرک بوده و گویا مدل تالیسمان رنو نسبت به کولئوس، مگان و دیگر مدل‌های خودروساز فرانسوی در تعداد بیشتری روانه بازار مصرف خواهد شد. این یعنی احتمالا شاهد کاهش قیمت این خودرو بین ۵ تا ۱۰ درصد خواهیم بود.
 
۲- محصولات تویوتا و لکسوس دیگر خودرو‌هایی هستند که با توجه به گستردگی آن‌ها در انبار‌های گمرک، با ورود به بازار اندکی کاهش قیمت را تجربه می‌کنند. لکسوس nx و تویوتا راو ۴ از جمله مدل‌هایی هستند که طی روز‌های آینده شاهد ورود بیشترشان به بازار خواهیم بود.
 
۳- یکی از دلایلی که سران قوا را مجاب کرده رای به خروج خودرو‌های وارداتی از گمرک بدهند، اتومبیل‌های ثبت نام شده توسط متقاضیان است که بین ۹ تا ۱۵ ماه در صف قرار داشته و حتی در صورت قاچاقی بودن پروسه واردات، تحویل خریداران خواهند شد.
 
۴- خودرو‌هایی که به شکل غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده اند، فعلا تا تعیین تکلیف پرونده راهی به بیرون از گمرک پیدا نخواهند کرد.
 
۵- گفته می‌شود حدود ۱۰۰۰ دستگاه میتسوبیشی و چند صد دستگاه دی اس به زودی از گمرک ترخیص می‌شوند.
 
۶- ماجرای خریداران تیوولی با این مصوبه احتمالا کمرنگ خواهد شد، ولی پایان نمی‌یابد. برخی کارشناسان بازار خودرو با اشاره به بالاتر بودن حجم افراد ثبت نام کرده برای این محصول نسبت به موجودی انبار تیوولی در گمرک، می‌گویند فعلا تا پایان یافتن مشکل خریداران تیوولی زمان لازم است.
 
۷- گفته می‌شود کیا هیوندای خودرو چندانی در گمرک نداشته و اغلب محصولات این دو برند قبلا از گمرکات کشور خارج شده اند از این رو نباید شاهد تغییر خاصی در قیمت این محصولات باشیم. ۸- با توجه به ورود ۱۳ هزار دستگاه اتومبیل وارداتی جدید به بازار، بسیاری از رونق گیری دوباره بخش خودرو‌های وارداتی خبر می‌دهند. اما طبق تحلیل‌های اولیه احتمالا بازگشت رونق به بازار خودرو اندک است.
 
۹- با توجه به اینکه دولت قبل از ترخیص خودروها، مابه التفاوت ارزی مرجع ۴۲۰۰ تومانی و ارزنمایی ۸۵۰۰ تومانی را از واردکنندگان دریافت می‌کند، شانس اینکه قیمت‌ها در بازار خودرو‌های وارداتی کاهش یابد زیاد نیست. برخی تحلیل‌ها از افت ۳ تا ۵ درصدی قیمت‌ها در بازار حکایت دارد.
 
۱۰- از آنجا که خودرو‌های وارد شده به بازار احتمالا انواع جدیدی مثل میتسوبیشی اکلیپس کراس، سانگ یانگ رکستون جی۴، دی اس ۷ کراس بک و رنو مگان را شامل می‌شود، باید رفته رفته در برخی کلاس‌ها شاهد جدال‌هایی جدید بین محصولات تازه ورقبای قدیمی باشیم.
 
منبع: هفت صبح
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین