گرمایش زمین عامل توفان‌های تابستانی

گرمایش زمین عامل توفان‌های تابستانی

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد افزایش دمای هوای کره زمین، موجب قدرتمندتر شدن توفان‌های تابستانی و کاهش کیفیت هوا شده است.
کد خبر: ۶۸۱۳۵
بازدید : ۵۹۴
۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
گرمایش زمین عامل اصلی توفان‌های تابستانی
 
تحقیقاتی که در این زمینه توسط پژوهشگران دانشگاه ام آی تی صورت گرفته، حاکی است بیشتر شدن دمای هوا در جهان باعث جابجایی‌های بی سابقه انرژی در جو کره زمین شده که موجب شکل گیری توفان‌های قوی تری می‌شوند و در عین حال به کاهش کیفیت هوا در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا منجر شده اند.

سیستم‌های بزرگ عامل ایجاد توفان با جذب انرژی ناشی از تفاوت فراوان دما در لایه‌های مختلف اتمسفر می‌توانند بسیار مخرب باشند و هر چه این تفاوت بیشتر باشد، نتیجه توفان‌ها مرگبارتر خواهد بود.

تداوم این وضعیت شرایط گرمایی و میزان رطوبت را نیز در فصل‌های گرم سال تغییر داده و می‌تواند موجب ریزش باران‌ها و توفان‌های تند و غیرمنتظره شود. محققان گرم‌تر شدن قطب شمال را هم در این زمینه تاثیرگذار دانسته و می‌گویند این تحول موجب تغییر در توزیع انرژی در لایه‌های مختلف اتمسفر و شکل گیری توفان‌های بی سابقه در تابستان می‌شود.

بررسی یادشده که با جمع آوری داده‌های هواشناسی از سال ۱۹۷۹ تا سال ۲۰۱۷ صورت گرفته، نشان می‌دهد انرژی که می‌تواند عامل ایجاد توفان‌های ناگهانی و قدرتمند تابستانی شود تا ۱۳ درصد در لایه‌های گوناگون اتمسفر افزایش یافته است.
 
منبع: خبرگزاری مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه