درگیری‌های خونین در مرزهای ونزوئلا
معترضان چشم‌هایشان را می‌دهند

درگیری‌های خونین در مرزهای ونزوئلا

کلمبیا حدود ساعت ۶ عصر به وقت محلی تعداد مجروحان این درگیری‌ها را ۳۰۰ نفر اعلام کرد.
کد خبر: ۶۸۲۶۷
بازدید : ۱۰۹۶
۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸
فرادید| در مرز ونزوئلا به کلمبیا نیرو‌های ضدشورش با گاز اشک‌آور و خودرو‌های زره‌پوش سعی در بسته نگه‌داشتن مرز دارند و همزمان گزارش شده ۱۳ مرزبان با عبور از مرز به کلمبیا پناهنده شده‌اند. خبرنگارانی که در منطقه مرزی میان کلمبیا و ونزوئلا مستقرند از شدت درگیری‌ها خبر می‌دهند و می‌گویند معترضانی را دیده‌اند که جراحات جدی برداشته‌اند همچون از دست دادن چشم.

کلمبیا حدود ساعت ۶ عصر به وقت محلی تعداد مجروحان این درگیری‌ها را ۳۰۰ نفر اعلام کرد. نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که با بحران جدی مشروعیت روبروست دستور بسته شدن موقت مرز کلمبیا را داده است.

او روز پنجشنبه هم مرز کشورش با برزیل را بست تا مانع از ورود کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه آمریکا شود. آمریکا به درخواست خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان که خود را رئیس‌جمهور موقت کشورش هم خوانده، چندین تن اقلام ضروری و دارو به پشت مرز‌های ونزوئلا در کلمبیا و برزیل ارسال کرده، اما آقای مادورو می‌گوید این یک "نمایش مضحک" از سوی آمریکا برای براندازی دولت ونزوئلا و مقدمه‌چینی برای "اشغال" این کشور است.

روز گذشته (جمعه) هم درگیری میان نیرو‌های ارتش با معترضان در نزدیکی مرز برزیل دو کشته و دست کم ۱۰ زخمی برجای گذاشت. دیروز صبح (شنبه ۲۳ فوریه) هم گزارش شد در نزدیکی محل درگیری دیروز دو نفر دیگر هم کشته شده‌اند.

خوآن گوآیدو موفق شده بود در چند روز گذشته صد‌ها هزار نفر را به عنوان داوطلب جذب کند؛ کسانی که آماده دریافت این اقلام و وارد کردن آن‌ها به ونزوئلا بودند. او امروز (۲۳ فوریه) را ضرب الاجل برای وارد کردن این کاروان به داخل خاک کشورش تعیین کرده بود.

او امروز در توییتی ادعا کرد محموله اول از طریق برزیل و محموله دوم هم از طریق کلمبیا به اراضی ونزوئلا انتقال داده شده‌اند، اما جزئیاتی در این باره منتشر نشده است. نزاع بر سر ورود یا ممانعت از ورود این اقلام به دوئلی شخصی میان نیکلاس مادورو و خوان گوآیدو بدل شده؛ دو مردی که هر کدام خود را رهبر واقعی ونزوئلا می‌‎دانند.

در حالی که ارتش و نهاد‌های دولتی همچنان از نیکلاس مادورو پشتیبانی می‌کنند او قدرت رسمی را در دست دارد، اما با بحران جدی مشروعیت روبرو است و در طرف مقابل، خوآن گوآیدو که رئیس مجلس ملی این کشور است از سوی بخش بسیار بزرگی از مردم ونزوئلا رهبر خوانده می‌شود و چندین کشور آمریکای لاتین، چون برزیل، کلمبیا، پاراگوئه، شیلی و پرو در کنار آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا آقای گوآیدو را رئیس‌جمهوری موقت خوانده‌اند.

تازه‌ترین‌ها چیست؟
پس از وقوع درگیری خونین در مرز کلمبیا با ونزوئلا، ایوان دوکه، رئیس‌جمهوری کلمبیا که به شهر مرزی کوکوتا سفر کرده از ارتش ونزوئلا خواسته اجازه عبور اقلام ضروری را بدهد و گفته ممانعت از این کار از نظر او "جنایت علیه بشریت" است.

امروز تصاویر متعددی از سنگ‌پرانی، آتش‌زدن خودرو‌ها و شلیک و پرتاب گاز اشک‌آور در شهر‌های مرزی ونزوئلا مخابره شده و در سوی دیگر گارد ضدشورش که برای کنترل مرز و اعتراضات از اسلحه و خودرو‌های زره‌پوش استفاده می‌کند.

بنابر گزارش‌ها دست کم ۱۳ نفر (برخی گزارش‌ها بیش از ۲۰ نفر) از سربازان امنیتی ونزوئلایی با زمین گذاشتن سلاح‌های خود به ونزوئلا پناهنده شده‌اند. کلمبیا تعداد سربازان فراری را تا عصر شنبه حدود ۶۰ نفر اعلام کرده است.

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته ۴ سرباز دیده می‌شوند که در حال دشنام دادن به مادورو و حمایت از گوآیدو هستند. آن‌ها می‌گویند: "از بلاتکلیفی و بی‌عدالتی خسته شده‌ایم."

رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که مردم با پریدن از روی موانع مرزی وارد ونزوئلا می‌شوند و نمایندگان مخالف مادورو در پارلمان ونزوئلا خواستار ممانعت از به کارگیری زور و خشونت علیه مردم هستند. گزارش‌های دیگری هم از آتش‌زدن یکی از کامیون‌های حاوی کمک‌ها حکایت دارد.

اورلا گویرین، خبرنگار بی‌بی‌سی که در نزدیکی پل مرزی سیمون بولیوار در کلمبیا مستقر است می‌گوید ونزوئلاهایی‌ها برای عبور از مرز به مرزبانان التماس می‌کنند.

خوآن گوآیدو که با وجود دستور ممنوع‌الخروجی روز جمعه به آنسوی مرز کلمبیا رفت و از سوی ایوان دوکه، رئیس‌جمهوری کلمبیا مورد استقبال قرار گرفت، امروز به سربازان فراری کشورش گفت: "به طرف سمت درست تاریخ خوش آمدید. مطمئن باشید که مورد عفو قرار خواهید گرفت. "
 
 
منبع: بی بی سی و thenational و apnews
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه