۴ نوع اصلی سردرد؛ علائم و درمان آن‌ها

۴ نوع اصلی سردرد؛ علائم و درمان آن‌ها

دانستن تفاوت بین انواع سر درد کمک خواهد کرد که شما معنای واقعی "سردرد شدید" را متوجه شوید و بهترین درمان را انتخاب کنید.
کد خبر: ۷۰۰۱۲
بازدید : ۱۷۷۸
۰۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
فرادید| در این گزارش، درباره ۴ نوع سردرد و درمان‌های مربوط به آن صحبت خواهیم کرد. درمان‌هایی که بستگی به نوع سردرد و عادت‌های افراد دارد.

اینجاست که دانستن تفاوت بین انواع سر درد کمک خواهد کرد که شما معنای واقعی "سردرد شدید" را متوجه شوید و بهترین درمان را انتخاب کنید.
 
۴ نوع سردرد؛ علام و درمان آن‌ها/ عکس ندارد
در میگرن؛ درد از یک ناحیه در سرتان شروع می‌شود و تا سه روز شما را درگیر می‌کند

۱- میگرن:
این نوع سردرد اولین عارضه‌ای است که به دلیل درد زیاد در صدر قرار می‌گیرد. کسانی که میگرن دارند در انجام کار‌ها ناتوان می‌شوند و احساس می‌کنند از عهده هیچ کاری بر نمی‌آیند. در طول زمانی که میگرن به سراغشان آمده با دشواری‌های زیادی روبه رو می‌شوند.

باور کنید یا نکنید، میگرن زمینه‌ای ارثی دارد به این معنا که اگر شما میگرن دارید حتما یکی دیگر از اعضای خانواده شما به آن مبتلا بوده است. این سردرد بسیار شدید و تنش زاست و مواردی که در ادامه خواهیم گفت: از علائم آن است:

- درد از یک ناحیه در سرتان شروع می‌شود و تا سه روز شما را درگیر می‌کند.
- درد میگرن در سر به صورت ضربان و و تپش است و با کوچک‌ترین حرکتی از جانب شما درد افزایش می‌یابد. مثلا وقتی می‌خواهید بلند شوید و یا اینکه سرتان را خم می‌کنید.
- به نور و سر و صدا حساسیت پیدا می‌کنید و ترجیح می‌دهید‌تر تاریکی و سکوت بمانید که البته این کار تا حد بسیار زیادی شما را آرام خواهد کرد.
- از شدت درد ممکن است حالت تهوع داشته باشید
- میگرن ممکن است به علت پریودی، شرایط استرس زا، رژیم غذایی خاص، مصرف برخی دارو‌ها و یا تغییرات آب و هوایی به سراغ شما بیاید.
- میگرن درمان مشخصی ندارد و تنها راه خلاصی از آن تمرینات ورزشی و فیزیکی و استفاده از تکنیک‌های مدیریت استرس است که می‌توانند حداقل درد را کاهش دهند.
 
 
۴ نوع سردرد؛ علام و درمان آن‌ها/ عکس ندارد
سردرد تنشی معمولا از ناحیه گردن، پشت گوش و یا پیشانی ظاهر می‌شود

۲- سردرد‌های تنشی (تشنجی)
نوع دوم سردرد که به "سردرد اولیه" هم معروف است معمولا از ناحیه گردن، پشت گوش و یا پیشانی ظاهر می‌شود. خیلی شدید نیست و حالت تهوع نمی‌گیرید.

افرادی که به این سردرد مبتلا می‌شوند می‌توانند به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند. حتی می‌توانند برنامه ورزش و فعالیت خود را در طول روز اجرا کنند. با این حال این سردرد بسیار شایع است و ممکن است تا هفت روز طول بکشد.

معمولا استفاده از دارو‌های بدون نسخه می‌تواند باعث بروز سردرد‌های تنشی شود. مصرف کافئین نیز خطر ابتلا به این سردرد را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید با خوردن یک ایبوپروفن درد را کاهش دهید.
 
 
 
۴ نوع سردرد؛ علام و درمان آن‌ها/ عکس ندارد
افرادی که حداقل ۱۵ روز در ماه سردرد دارند مبتلا به سردرد مزمن هستند

۳- سردرد‌های مزمن
این نوع سردرد هم به دلیل مصرف دارو‌های بسیار بدون نسخه پز بین افراد شایع است. تفاوتی که با سردرد تنشی دارد در این است که معمولا هر روز شما با آن دست و پنجه نرم می‌کنید. افرادی که حداقل ۱۵ روز در ماه سردرد دارند به این نوع بیماری مبتلا هستند. توصیه می‌شود برای جلوگیری از این سردرد هیچ دارویی را سرخود نخورید حتی یک مسکن برای درمان سرما خوردگی.
 

 
۴ نوع سردرد؛ علام و درمان آن‌ها/ عکس ندارد
سردرد خوشه‌ای با درد غیر قابل تحملی در قسمت چشم و کنار سر شما احساس می‌شود

۴- سردرد خوشه‌ای
آخرین نوع سردرد، سردرد خوشه‌ای است که به میگرن خیلی نزدیک است، اما تفاوت‌هایی دارد:
- درد غیر قابل تحملی در قسمت چشم و کنار سر شما احساس می‌شود.
- گاهی با آبریزش بینی همراه است که ناشی از صدمه دیدن سر شماست.
- بسیار پلک می‌زنید
- رنگ پوستتان به قرمز متمایل می‌شود.

سردرد خوشه‌ای چند دقیقه بیشتر دوام نمی‌آورد، اما در طول روز چندبار تکرار می‌شود. معمولا این سردرد‌ها شب شروع می‌شود و ممکن است چندین هفته طول بکشد.
این سردرد را می‌توانید با "ایبوپروفن، و یا پاراستاول کاهش دهید.
 
منبع:steptohealth
ترجمه: فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین