پرویز بهرام که بود؟
صاحب یکی از استثنائی‌ترین صدا‌ها درگذشت

پرویز بهرام که بود؟

پرویز بهرام، صاحب یکی از خاص‌ترین صدا‌های دوبله ایران روز گذشته ششم خرداد ماه درگذشت.
کد خبر: ۷۰۲۷۵
بازدید : ۹۴۶۱
۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
صاحب یکی از استثنائی‌ترین صدا‌ها
 
بهناز شیربانی| پرویز بهرام دانش‌آموخته کارشناسی حقوق قضائی و وکیل رسمی دادگستری بود. او کار دوبله را از اواخر دهه ۲۰ و دربا دوبله فیلم ایتالیایی هنرپیشه آغاز کرد. مستند «جاده ابریشم» ازجمله آثاری است که بسیاری خاطره شنیدن صدای بهرام را در روایت این مستند فراموش نکرده‌اند و بدون شک صدای او در سریال سلطان صاحبقران و صداپیشگی او در نقش امیرکبیر با بازی زنده‌یاد ناصر ملک‌مطیعی فراموش‌ناشدنی است.
 
صدای او در نقش هری لایم در فیلم مرد سوم و بروتوس در فیلم ژولیوس سزار از دیگر آثار ماندگار اوست. پرویز بهرام فعالیت هنری‌اش را ۶۰ سال پیش از تئاتر آناهیتا آغاز کرد. زمانی که برای نقش اتللو در نمایش آقای کسمایی انتخاب شد و بدون تردید می‌توان گفت: این نقش‌آفرینی او از بازی سرگئی باندارچوک در فیلم اتللو جذاب‌تر بود.
 
چنگیز جلیلوند خاطراتش از پرویز بهرام را با این جملات آغاز می‌کند: «آن زمان من هم در تئاتر کارآموز بودم و رفاقت ما آغاز شد و در دوبله ادامه پیدا کرد. او سال‌ها به عنوان دوبلور و مدیر دوبلاژ کار کرد و در آثار زیادی همکاری کردیم. پرویز بهرام صدای فوق‌العاده‌ای داشت و هیچ‌وقت از کارکردن با او خسته نمی‌شدم.
 
صدای او را نمی‌توان به راحتی فراموش کرد، درست مثل صدای زنده‌یاد محتشم که یگانه بود». جلیلوند در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «او سال‌ها کار وکالت انجام می‌داد هرچند اولویتش همیشه دوبله بود، اما جالب است که با روحیه شوخ و طنازانه‌اش کار وکالت را هم جذاب انجام می‌داد و بسیاری از پرونده‌هایش را با همان روحیه آرام و شوخ به پایانی خوش می‌رساند. پرویز بهرام عاشقانه برای هنرش و کار دوبله زیست. هرچند در هفت، هشت سال گذشته بی‌مهری زیادی در حق او شد که نمی‌توان آن را به راحتی فراموش کرد».

جلیلوند گفت: «دستمزد پایین هنرمندان پا به سن گذاشته در عرصه دوبله به نظر من آسیبی جدی است که آن را جدی نمی‌گیریم. این بی‌مهری در حق پرویز بهرام هم شد و با اینکه در سال‌های آخر عمرش هنوز توان دوبله داشت؛ هرچند در ساعاتی طولانی‌تر از چیزی که در سابق از او دیده بودیم، اما متأسفانه از او دریغ شد.
 
با اینکه همه ما از جوان‌گرایی در تمامی عرصه‌ها استقبال می‌کنیم، اما به نظرم خیلی عادلانه نیست که پیش‌کسوتان این عرصه به حاشیه بروند و سراغی از آن‌ها گرفته نشود. به هر روی این چرخه طبیعی زندگی است که همه روزی پیر می‌شوند و مثل سابق فعالیت نخواهند داشت».

او به صحبت‌هایش درباره پرویز بهرام این‌طور پایان می‌دهد: «پرویز بهرام صاحب یکی از استثنائی‌ترین صدا‌ها بود. صدای او باشخصیت بود. به قول استاد کسمایی که همیشه می‌گفت: صدای پرویز بهرام سفارتی است. متأسفم که او را از دست دادیم، کسی که قطعا جایش در هنر این کشور خالی خواهد ماند. یادش گرامی».
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین