سرطان پروستات و بررسی میزان شیوع در مردان قد بلند و چاق

سرطان پروستات و بررسی میزان شیوع در مردان قد بلند و چاق

در ایالات متحده، سرطان پروستات دومین سرطان شایع در میان مردان است. حدود ۱ نفر از هر ۷ مرد در طول زندگی به سرطان پروستات مبتلا می‌شود.
کد خبر: ۷۰۴۰۹
بازدید : ۲۰۱۷
۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مردان قد بلند و افرادی که اضافه وزن دارند در معرض خطر بیشتری در ابتلا به بیماری سرطان پروستات در مقایسه با سایرین قرار دارند. یافته‌ها می‌توانند دیدگاه تازه‌ای را به شیوه عملکرد این بیماری دهد.

در ایالات متحده، سرطان پروستات دومین سرطان شایع در میان مردان است. حدود ۱ نفر از هر ۷ مرد در طول زندگی به سرطان پروستات مبتلا می‌شود. در حالی که ۱ نفر در میان هر ۳۹ مرد مبتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

همانند سایر انواع سرطان درمان‌هایی در دسترس هستند، اما همواره تعداد بسیار زیادی از سوالات بدون جواب باقی مانده اند که در مورد ریسک فاکتور‌ها و رویه این بیماری مطرح می‌شود.

اخیرا گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد در بریتانیا تصمیم گرفتند که در مورد ارتباط بین قد، اضافه وزن و درجه سرطان پروستات بررسی‌هایی را انجام دهند.

سرطان پروستات، اندازه و خطر
تحقیقات اخیر که با توجه به ارتباط بین قد، ضریب تناسب اندام (BMI) و خطر سرطان پروستات می‌پردازند نتایج مختلفی به دست آورده اند. برخی تحقیقات جدید نشان داده اند که افزایش BMI بدون افزایش قد سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات می‌گردد، در حالی که دیگر تحقیقات تاثیر هر دو مورد قد و وزن را بیان کرده اند.

با این وجود، بسیاری از کار‌های ابتدایی اطلاعات را به دو دسته تقسیم مجزا تقسیم نمی‌کنند. به عنوان مثال، آن‌ها مراحل (میزان گسترش و اندازه تومور) و درجه (چه مقدار سلول‌های تومور غیر عادی شده اند) مورد نظر قرار نداده اند. پروژه تحقیقاتی بریتانیا یکی از اولین تحقیقاتی است که میزان مراحل و درجات را تمایز داده است.
 
سرطان پروستات و بررسی میزان شیوع در مردان قد بلند و چاق

دکتر Aurora Perez-Cornago به عنوان سرپرست تیم و همکارانش نتایج این مطالعات را دوباره مطرح کرده و نگاهی نو که بیشتر در مورد ارتباط با جزئیات غده‌ای است می‌پردازد.

داده‌ها از دپارتمان European Prospective Investigation به Cancer and Nutrition انتقال داده شدند. جمع آوری اطلاعات از ۱۴۱۸۹۶ مرد از دانمارک، ایتالیا، آلمان، یونان، هلند، اسپانیا، سوئد و بریتانیا صورت گرفت. میانگین سنی افراد شرکت کننده در این تحقیق ۵۲ سال بود.

در مجموع، ۷۰۲۴ مورد سرطان پروستات مشاهده شد که ۷۲۶ مورد از نوع بدخیم (درجه بالا) و ۱۳۸۸ مورد در مراحل پیشرفته بودند. همچنین ۹۳۴ مرگ به دلیل ابتلا به سرطان پروستات گزارش شد.

در ابتدا زمانی که اطلاعات و داده‌ها ارزیابی شد، تیم پژوهشی نتیجه گرفت که قد افراد ارتباطی با خطر ابتلا به سرطان پروستات ندارد.

با این وجود، پس از بررسی‌های بیشتر خطر ابتلا به مراحل پیشرفته از این بیماری و قد بلند به دلیل ابتلا به سرطان پروستات مرتبط شد: خطر ابتلا ۲۱ درصد افزایش یافت، و این میزان با هر ۱۰ سانتی متر افزایش قد بیشتر می‌شود.

دلیل اینکه چرا میزان قد افراد می‌تواند یکی از فاکتور‌های خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات باشد که همچنان به طور دقیق مشخص نیست. دکتر Perez-Cornago بیان می‌کند: "یافته‌های مربوط به ریسک بالا در مردان قد بلند ممکن است نگاهی نسبت به مکانیسم نهفته در پیشرفت سرطان به ما بدهد. به عنوان مثال، میزان تغذیه و رشد در سنین پایین تر. "

ارتباط با BMI و اندازه دور کمر
علاوه بر این، تیم تحقیقاتی به یک ارتباط بین BMI و سرطان پروستات پی برده است. هر چه میزان BMI بیشتر باشد میزان خطر ابتلا به تومور‌های با درجات بالا همچون سرطان پروستات افزایش پیدا کرد.

در مردان مسن تر، اندازه دور کمر برای مشخص کردن میزان اضافه وزن به عنوان شاخص مناسب تری نسبت به BMI شناخته می‌شود. بالا بودن این اندازه سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات تا ۱۸ درصد، همچنین افزایش ۱۳ درصدی خطر ابتلا به سرطان‌های پیشرفته پروستات می‌شود. افزایش هر ۱۰ سانتی متر دور کمر این خطر را افزایش می‌دهد.

محققان بر این باورند که دریابند چرا وزن افراد با سرطان پروستات مرتبط است، که این بیان علت دقیق این مسئله ممکن است نیازمند مدت زمان زیادی باشد.

یکی از پژوهشگران این پروژه می‌گوید: "مشاهدات نشان می‌دهند که اضافه وزن ممکن است باعث تغییرات هورمونی شود که علت افزایش خطر ابتلا به سرطان هستند؛ بنابراین تفاوت در درجه سرطان می‌تواند به دلیل تفاوت در متابولیسم افرادی که دچار اضافه وزن هستند باشد. "
 
سرطان پروستات و بررسی میزان شیوع در مردان قد بلند و چاق

از سوی دیگر این طیف، تناسب اندام و نداشتن اضافه وزن تاثیر مثبتی بر خطر ابتلا به این بیماری دارد. دکتر Perez-Cornago در این باره توضیح می‌دهد که: "وزن بدن سالم با کاهش خطر ابتلا به درجات بالای سرطان پروستات و مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات در سال‌های بعدی مرتبط است. "

اگر چه نتایج این یافته‌ها بسیار جالب هستند، اما برخی مواقع از بخش‌های دیگری از مکانیسم بیماری‌ها کشف می‌شود، این یافته‌ها اهمیت مطالعه خطرات سرطان پروستات به طور جداگانه بر روی تومور‌ها با درجات و مراحل مختلف نشان داد.

"این مطالعات همچنین ممکن است که راهبرد‌هایی برای پیشگیری از بیماری پیشنهاد دهند، اما همچنان نیازمند مطالعات بیشتر و عمیق تری برای شناخت علت‌های آن وجود دارد.

منبع: medicalnewstoday
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!