خودکشی سارق در دادسرا

خودکشی سارق در دادسرا

هنوز چند لحظه‌ای نگذشته بود که ناگهان متهم در نبود مأمور بدرقه‌اش خود را از طبقه دوم به پایین انداخت و صدای مهیبی باعث وحشت حاضران شد.
کد خبر: ۷۰۹۲۷
بازدید : ۱۱۹۱۷
۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
خودکشی سارق در دادسرا
 
پسر جوانی که به اتهام سرقت خودرو دستگیر شده بود وقتی برای بازجویی به دادسرا منتقل شد خود را از طبقه دوم دادسرا به پایین پرت کرد و جان باخت. ساعت ۱۱:۴۵ شنبه اول تیر، مأمور کلانتری ۱۵۲ خانی‌آباد نو، متهم جوانی را درحالی که دستبند و پابند داشت به طبقه دوم یکی از دادسرای‌های تهران منتقل کرد.
 
در حالی که این متهم ۳۷ ساله به‌نام «فرامرز» در کنار متهمان دیگر در انتظار رسیدگی به پرونده‌اش بود مأمور بدرقه وی برای گرفتن کپی از برگه‌های پرونده مجبور شد متهم را برای دقایقی تنها بگذارد. اما هنوز چند لحظه‌ای نگذشته بود که ناگهان متهم در نبود مأمور بدرقه‌اش خود را از طبقه دوم به پایین انداخت و صدای مهیبی باعث وحشت حاضران شد. دقایقی بعد امدادگران اورژانس به محل رسیده و پس از معاینه متهم مرگ وی را تأیید کردند.

اظهارات شاهد حادثه
پسر جوانی که شاهد این ماجرا بود گفت: من و دوستم برای شهادت در یک پرونده به دادسرا آمده بودیم. این متهم در چند قدمی ما ایستاده بود، اما به محض اینکه مأمور کلانتری او را ترک کرد، مرد جوان خودش را به نرده‌ها رساند. ابتدا پایین را نگاه کرد و اول دست‌هایش را روی نرده‌ها و بعد پایش را روی صندلی‌ای که کنار نرده‌ها بود گذاشت. به دوستم گفتم انگار می‌خواهد خود را پایین بیندازد، اما هنوز جمله‌ام تمام نشده بود که او خودش را پایین انداخت.

سرقت ۲۴ ساعت قبل از مرگ
در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که متهم ساعت ۱۱ صبح جمعه ۳۱ خرداد خودروی پرایدی را در مقابل بازار تره‌بار واقع در بزرگراه سعیدی سرقت کرده بود. صاحب خودرو مرد میانسالی بود که همراه همسر و پسر ۱۹ ساله‌اش برای خرید به میدان تره‌بار رفته بودند، اما پسر جوان به‌دلیل خستگی روی صندلی عقب خوابیده بود از آنجا که سوئیچ روی خودرو بود متهم بی‌توجه به حضور پسر جوان اقدام به سرقت خودرو کرد، اما هنوز ۲۰۰ متر بیشتر نرفته بود که پسر جوان بیدار شد و شروع به سر و صدا کرد.
 
سارق با دیدن وی به ناچار پا روی ترمز گذاشت سپس چاقویی را که به همراه داشت از جیبش بیرون آورد و با پسر جوان درگیرشد. این درگیری منجر به زخمی شدن انگشتان دست پسر ۱۹ ساله شد. در همین هنگام مرد میانسال نیز خودش را به خودرو رساند و با رسیدن پلیس متهم دستگیر شد. در ادامه تحقیقات مشخص شد وی ۴ سال قبل نیز به اتهام سرقت دستگیر شده و به زندان افتاده بود.

دستور بازپرس پرونده
پس از تکمیل تحقیقات در صحنه حادثه، بازپرس «غلامی» از شعبه سوم دادسرای امور جنایی دستور انتقال جسد به پزشکی قانونی را صادر کرد. همچنین بازپرس دستور بازبینی دوربین‌های مداربسته دادسرای محل حادثه و بررسی سوابق کیفری متوفی را صادر کرد. بررسی‌های اولیه نشان داد که متوفی اعتیاد به شیشه داشته و فرضیه خودکشی یا فرار متهم در دست بررسی است.

نگاه کارشناس(بررسی حقوقی خودکشی متهم)
«فرهاد شهبازوار»، وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار «ایران» عنوان می‌کند: در این گونه موارد سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا مأمور بدرقه یا مأمور کلانتری که به همراه متهم بوده، از نظر قانونی جرمی مرتکب شده است؟ طبق ماده ۵۴۸ قانون مجازات اسلامی، هرگاه مأموری که موظف به حفظ یا ملازمت یا مراقبت متهم یا فرد زندانی بوده در انجام وظیفه مسامحه و اهمالی نماید که منجر به فرار وی شود به شش ماه تا سه سال حبس یا جزای نقدی ازسه تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
 
در اینجا با توجه به اینکه متهم فوت کرده است، احتمال مجازات حبس برای وی وجود دارد. موضوع بعدی این است که آیا با خودکشی متهم پرونده‌اش بسته می‌شود؟ دراین مورد باید گفت: اگر جرم اثبات شده باشد که در این پرونده ظاهراً هنگام سرقت متهم بازداشت شده و جرمش ثابت شده است طبق بند ج. ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی درصورتی که متهم یا محکومی که فرار کرده محکوم به امر مالی یا دیه باشد، عامل فرار علاوه بر مجازات تعیین شده در ذیل بند الف. ضامن پرداخت دیه و مال شاکی‌ها نیز خواهد بود.
 
در اینجا مأمور بدرقه اگر ثابت شود که در این امر اهمال کرده است، باید خسارت شاکی را پرداخت کند. در غیر اینصورت خسارت شاکی‌ها از اموال متهم پرداخت می‌شود. «شهبازوار» درباره امکان شکایت خانواده متهمی که جان باخته است نیز می‌گوید: خانواده این جوان در صورتی که اهمال مأمور بدرقه تأیید شود می‌توانند از وی شکایت کنند، اما به فردی که خودکشی کرده دیه تعلق نمی‌گیرد.
 
این وکیل دادگستری در پایان تصریح می‌کند: بدرقه متهمان باید با ضابطه و قانون‌مند و مطابق با استاندارد‌ها باشد. همچنین حمل و تردد زندانیان و محلی که متهمان تردد دارند باید ایمن و حفاظت شده باشند.
 
منبع: روزنامه ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه