رد درخواست دیه کاپیتان کشتی

رد درخواست دیه کاپیتان کشتی

به‌دلیل اینکه ورود کشتی ناخدا به آن محدوده طبق قانون غیرمجاز بوده و براساس ماده سه قانون مجازات اسلامی موضوع کشته شدن ناخدا بر اثر تیراندازی گارد ساحلی مشمول پرداخت دیه از صندوق بیت المال نمی‌شود با این درخواست موافقت نکردند.
کد خبر: ۷۱۴۰۶
بازدید : ۱۱۵۶۴
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
خانواده ناخدای یک کشتی ماهیگیری که در جریان ورود غیرمجاز به سواحل رأس هافون در ۶۰ کیلومتری آب‌های آزاد هدف تیراندازی گارد ساحلی قرار گرفته و کشته شده بود، خواهان دریافت دیه وی از صندوق بیت‌المال بودند، اما این خواسته از سوی قضات رد شد.
 
خانواده ناخدا حیدر عبدالله سبیل پس از گذشت دوسال صبح روز چهارشنبه گذشته با حضور در شعبه دهم دادگاه کیفری به ریاست قاضی قربانزاده خواستار دریافت دیه از طریق صندوق بیت‌المال شدند، اما قضات پس از بررسی محتوای پرونده و به‌دلیل اینکه ورود کشتی ناخدا به آن محدوده طبق قانون غیرمجاز بوده و براساس ماده سه قانون مجازات اسلامی موضوع کشته شدن ناخدا بر اثر تیراندازی گارد ساحلی مشمول پرداخت دیه از صندوق بیت المال نمی‌شود با این درخواست موافقت نکردند.

این پرونده ۲۲ شهریورماه سال ۹۶ مورد رسیدگی قرار گرفت. مقامات محلی سومالی مدعی شدند که ناخدای لنج ماهیگیری ایرانی در اثر شلیک نیرو‌های امنیتی در خلال عملیاتی در اقیانوس هند کشته و یک ملوان هم زخمی شده است.
 
کلنل «محمد عبدی هشی» از پلیس پونتلند عنوان کرده که شلیک به سمت این کشتی زمانی رخ داده که نیرو‌های پلیس دریایی پونتلند ۲ لنج را که مظنون به ماهیگیری غیرقانونی در آب‌های سومالی بودند، شناسایی و پس از بی‌توجهی آن‌ها به اخطار پلیس هدف شلیک قرار داده‌اند. در خلال این عملیات حیدر عبدالله سبیل کشته شد و ۸ نفر هم دستگیر شدند.
 
منبع: روزنامه ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه