لی‌پنگ؛ مرگ قصاب پکن

لی‌پنگ؛ مرگ قصاب پکن

چین به‌طورمداوم کشتار سه دهه اخیر را در کشور سانسور کرده و از هر اشاره‌ای به قساوتی که در آن دوره اتفاق افتاد، پرهیز می‌کند.
کد خبر: ۷۱۶۸۷
بازدید : ۹۰۴۶
۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
لی‌پنگ، 'قصاب پکن' در ۹۰ سالگی درگذشت
لی پنگ از اقدام خود در سرکوب معترضان میدان تیان‌آن‌من دفاع می‌کرد

لی پنگ، نخست‌وزیر پیشین چین، که طی اعتراضات تیان‌آن‌من ۱۹۸۹ اعلام حکومت نظامی کرد، در سن ۹۰ سالگی درگذشت. آقای لی روز دوشنبه غروب در پکن به دلیل بیماری درگذشت. او طی دهه‌های ۸۰ و ۹۰ در موقعیت‌های بالای حکومتی چین بود.

او به‌دلیل نقش‌اش در سرکوب طرفداران دموکراسی که درمیدان تیان‌آن‌من به اعتراض گرد آمده بودند، به‌عنوان "قصاب پکن" نیز معروف شده است. سربازان در آن زمان صد‌ها نفر از افراد غیرنظامی را کشتند.

آقای لی بعد‌ها از عملکرد خود به عنوان یک اقدام "ضروری" دفاع کرد.

خبرگزاری "شین‌هوا" به مناسبت درگذشت او نوشته آقای لی طی اعتراضات میدان تیان‌آن‌من "اقدامات قاطع انجام داد تا جلوی خشونت ضد انقلاب و ناآرامی را بگیرد. "

چین به‌طورمداوم کشتار سه دهه اخیر را در کشور سانسور کرده و از هر اشاره‌ای به قساوتی که در آن دوره اتفاق افتاد، پرهیز می‌کند.

"وور کایچی" یکی از رهبران معترض که اکنون در تبعید زندگی می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت: خوشحال است که لی پنگ مرده است. او اضافه کرد کسانی که عزیزان خود را در ژوئن ۱۹۸۹ از دست دادند همچنان چشم انتظار اجرای عدالت هستند.

به‌گفته آقای کایچی "لی پنگ قصاب کشتار‌های چهارم ژوئن بود و در جهان و در تاریخ او را باید با این عنوان به یاد آورد. امیدوارم روزی در کتاب‌های درسی چین از او چنین عنوان کنند. "

در سال ۱۹۸۹ چه رخ داد؟
طرفداران دموکراسی در اعتراض در میدان تیان‌آن‌من را در آوریل ۱۹۸۹ تسخیر کردند و بزرگترین تظاهرات سیاسی در تاریخ چین کمونیست را آغاز کردند. این تظاهرات ۶ هفته به طول انجامید.

در شب سوم ژوئیه، تانک‌ها وارد میدان شدند و سربازان به روی معترضان آتش گشودند، بسیاری از افراد غیرمسلح در میدان و اطراف آن را کشتند و مجروح کردند.

مقامات پس ازاین واقعه گفتند که کسی در میدان کشته نشده است. چین هرگز هیچ آمار رسمی از کشته‌شدگان اعلام نکرده است، اما تخمین زده می‌شود صد‌ها نفر کشته شدند. ناظران و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند شماری از کشته‌شده‌ها ممکن است بالغ بر هزاران نفر باشد.
 
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه