از چه نوع ضدآفتابی استفاده کنیم؟

از چه نوع ضدآفتابی استفاده کنیم؟

اس پی اف ۱۵ حدود ۷ درصد؛ اس پی اف ۳۰ حدود ۳ درصد؛ اس پی اف ۵۰ حدود ۲ درصد و اس پی اف ۱۰۰ به سختی حدود ۱ درصد از «یو وی بی» - نوعی از اشعه فرابنفش خورشید که عامل آفتاب‌سوختگی است- را از خود عبور می‌دهند. اما، بسیاری از متخصصان پوست فکر می‌کنند اس پی اف ۳۰ که روزی چند بار تجدید شود نه‌تنها برای محافظت فرد در برابر آفتاب کافی است؛ بلکه در مقایسه با اینکه فرد یک اس پی اف بسیار بالا را یکبار در روز و با عجله و بی‌دقت مصرف کند، بهتر است.
کد خبر: ۷۱۸۲۵
بازدید : ۱۰۷۰۱
۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
اس پی اف 30 که روزی چندبار تکرار شود بسیار مفید است.
فرادید| هر سال انواع بیشتر و بیشتری از کرم‌های ضد‌آفتاب به بازار می‌آیند و اطلاعات گیج‌کننده‌تری دربارۀ اینکه این کرم‌ها باید حاوی چه موادی باشند یا نباشند – و حتی آیا باید این کرم‌ها را مصرف کرد یا نه، در اختیار ما گذاشته می‌شود. در این مقاله به برخی از این اطلاعات و اینکه کدامشان غیرحقیقی و کدامشان درست‌اند، می‌پردازیم.

ضد‌آفتاب با چه فاکتوری بیشترین محافظت از پوست را انجام می‌دهد؟

آیا کرم‌هایی با اس پی اف ۱۰۰ بهترین نوع ضدآفتاب‌ها هستند؟ خب، شاید اینطور نباشد. بیایید ببینم اعداد چه اطلاعاتی به ما می‌دهند.

ضدآفتاب با فیلتر کردن درصد خاصی از اشعه‌های خورشید عمل محافظت را انجام می‌دهد و فاکتور محافظت در برابر خورشید یا همان اس پی اف را برای شما فراهم می‌کند. این فاکتور به شما کمک می‌کند، بدون آنکه قرمز شوید، ساعات ماندن خود در زیر نور آفتاب را چندین برابر کنید.

اس پی اف ۱۵ حدود ۷ درصد؛ اس پی اف ۳۰ حدود ۳ درصد؛ اس پی اف ۵۰ حدود ۲ درصد و اس پی اف ۱۰۰ به سختی حدود ۱ درصد از «یو وی بی» - نوعی از اشعه فرابنفش خورشید که عامل آفتاب‌سوختگی است- را از خود عبور می‌دهند.

بنابراین، اگر معمولاً بعد از ۱۰ دقیقه ماندن در آفتاب پوست شما قرمز می‌شود، اس پی اف ۵۰ درصد به شما کمک می‌کند ۵۰ ضربدر ۱۰ دقیقه (۸ ساعت و ۲۰ دقیقه) در آفتاب بمانید، بدون آنکه قرمز شوید. این‌در‌حالیست که اس پی اف ۱۰۰ به شما امکان می‌دهد ۱۰۰ ضربدر ۱۰ دقیقه (۱۶ ساعت و ۴۰ دقیقه) در آفتاب سر کنید.

به‌نظر وسوسه‌کننده می‌آید؛ اما این کار همیشه هم عملی نیست. کرم ضدآفتاب فقط وقتی از شما محافظت می‌کند که حداقل هر ۲ ساعت یکبار (و بعد از تعریق یا شستشو) آن را تجدید کنید! بنابراین نزدیک به ۱۷ ساعت محافظت قدری خوش‌بینانه است.

پژوهشی که در نشریه آمریکایی «درماتولوژی» منتشر شده است، می‌نویسد، اس پی اف ۱۰۰ به این معنی است که احتمال آفتاب‌سوختگی فرد در مقایسه با وقتی که از کرمی با اس پی اف ۵۰ استفاده می‌کند، کمتر می‌شود.

اما، بسیاری از متخصصان پوست فکر می‌کنند اس پی اف ۳۰ که روزی چند بار تجدید شود نه‌تنها برای محافظت فرد در برابر آفتاب کافی است؛ بلکه در مقایسه با اینکه فرد یک اس پی اف بسیار بالا را یکبار در روز و با عجله و بی‌دقت مصرف کند، بهتر است؛ و فقط این نیست. کرم‌های اس پی اف ۱۰۰ بسیار گران هستند، بنابراین مردم این کرم‌ها را کمتر می‌خرند و وقتی این کرم‌ها تمام می‌شوند، احساس بدی به آن‌ها دست می‌دهد.

حقیقتی درباره کرم‌های مهربان با محیط‌زیست

ایالت هاوایی اعلام کرده بود، از ژانویه ۲۰۲۱، خرید و فروش کرم‌های ضد‌آفتاب که حاوی موادی شامل «اُکسی بنزون» و «اُکتینوکسیت» هستند، ممنوع خواهد شد.
ممنوعیت‌ها بر‌اساس تحقیقی اعلام شدند که نشان داد این مواد به سفید شدن ریف‌های مرجانی که در سراسر اقیانوس‌های جهان در حال مرگ هستند، منجر می‌شود.

اکنون، بسیاری از کرم‌های ضد‌آفتاب ادعا می‌کنند این مواد شیمیایی را ندارند و «مهربان با مرجان» هستند. اما، این تحقیق نشان می‌دهد هنوز بسیاری از کرم‌ها – شامل فیلترکننده‌های معدنیِ نور‌خورشید، مانند تیتانیوم دی-اُکساید و زینک-اُکساید –باعث سفید شدن مرجان‌ها می‌شوند.

برخی از ضد‌آفتاب‌ها ممکن است حاوی موادی باشند که بر زیست دریایی تأثیر منفی می‌گذارد. برای مثال، سیلیکون می‌تواند در آبشش‌های ماهی‌ها تجمع کند، به‌طوریکه منجر به خفگی‌شان شود.

گیج‌کننده‌تر این است که برخی کارشناسان نگرانی‌ها از مضرات کرم‌های ضد‌آفتاب برای طبیعت را نادیده می‌گیرند و می‌گویند، طرفداران محیط‌زیست «دیواری کوتاه‌تر از این محصول» پیدا نکرده‌اند.

آن‌ها معتقدند سیاستمداران از مواردی از این دست استفاده می‌کنند تا خود را افرادی عملگرا نشان دهند، حال‌آنکه اصلی‌ترین تهدید علیه ریف‌ها سفید‌شدن آنهاست که به واسطه افزایش دمای دریا‌ها که نتیجۀ مستقیم تغییرات آب و هوایی است، اتفاق می‌افتد.

خب پس کار درست چیست؟ لازم نیست کرم‌های ضدآفتاب را به‌طور کل حذف کنید. اگر نگران اقیانوس‌ها هستید، در هنگام آفتاب گرفتن در ساحل لباس‌های پوشاننده‌تر بپوشید و کرم را فقط در بخش‌هایی از بدن استفاده کنید که در معرض نور خوشید است.

آیا برای حفظ سلامتی‌ام به نور خورشید نیاز ندارم؟

احتملأ شنیده‌اید که پوست ما برای ساختن ویتامین دی، که برای بالا بردن خلق و محافظت در برابر بیماری‌ها ضروری است، به نور خورشید احتیاج دارد.

اما این گفته به شما مجوزی برای حمام آفتاب گرفتن نمی‌دهد. بسیاری از متخصصان پوست عقیده دارند فقط چند دقیقه در ساعات میانی روز در معرض آفتاب قرار گرفتن برای ساخت ویتامین دی کافی است.

دکتر ریچارد وِلِر، از دانشگاه اِدِنبورو، می‌گوید، او و همکارانش دریافته‌اند که نور خورشید به آزاد شدن اُکسید نیتریک از پوست کمک می‌کند که می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد، خطر سکته و حملات قلبی را کاهش دهد.

اما، این تحقیق هنوز در مراحل اولیه انجام است و دلیل خوبی برای اینکه کرم‌های ضدآفتاب را کنار بگذارید نیست.

چرا سرطان پوست رو به افزایش است؟

به‌نظر می‌رسد ما بیش از گذشته درباره خورشید اطلاعات داریم و بیش از قبل کرم ضد‌آفتاب مصرف می‌کنید؛ با‌این‌وجود، سرطان ملانوما، که تهاجمی‌ترین نوع سرطان پوست است طی ۳۰ سال گذشته افزایش داشته است.

مرکز تحقیقات سرطان انگلستان هفته گذشته اعلام کرد میزان ابتلا به ملانوما بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ حدود ۴۵ درصد افزایش یافته است و جوانان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ درحالیکه سابقأ این بیماری در پیری بروز می‌کرد.

بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، هر روز ۴۴ مورد جدید بیماری شناسایی شده است؛ چه اتفاقی در حال وقوع است؟

دکتر عادل شیراز، مشاور پوست و سخنگوی بنیاد پوست بریتانیا، می‌گوید: «آگاهی بیشتر به معنی افزایش میزان تشخیص است. مردم طولانی‌تر زندگی می‌کنند که به این معنی است که وقتی بیشتری برای مبتلا شدن به سرطان دارند.»

او می‌گوید، سولاریوم یا تخت‌های برنزه‌کننده هم یکی از مقصران اصلی افزایش تعداد افراد مبتلا به ملانوماست.

کارشناسان عقیده دارند کرم‌های ضد‌آفتاب مردم به سمت احساسی اشتباه از امنیت سوق می‌دهند، و باعث می‌شوند آن‌ها فکر کنند اگر پوستشان روی تخت‌های برنز‌کننده یا آفتاب طبیعی قرمز نمی‌شود، به‌این‌معنی است که می‌توانند نامحدود در معرض نور آفتاب باشند.

اما حتی اگر پوست شما نسوزد، هیچ کدام از تخت‌های برنز‌کننده «ایمن» نیستند. کرم ضد‌آفتاب فقط می‌تواند آخرین انتخاب شما در محافظت از آفتاب‌سوختگی باشد.

آیا آسیب‌های ناشی از آفتاب تا سال‌ها ظاهر نمی‌شود؟

ما همواره افرادی را دیده‌ایم که سال‌ها در معرض نور آفتاب بوده‌اند و پوستشان شبیه چرم شده است. اما، به‌طور‌کلی، ما تصور می‌کنیم تا زمانی که دچار سوختگی نشویم، تأثیرات مخرب قرارگرفتن در معرض نور خورشید را نخواهیم دید.

متأسفانه موضوع فقط این نیست. تحقیقی که توسط کنگره جهانی پوست انجام شد نشان داد زنانی که در سنین ۲۵ تا ۴۵ سالگی در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار گرفته و دچار آفتاب‌سوختگی نشده بودند، بافت محافظت‌نشده پوستشان آسیب دیده بود و این آسیب‌دیدگی تا ۲۴ ساعت قابل مشاهده بود.

بنابراین، هر روز از پوست صورتتان محافظت کنید.

ضمناً، افرادی که پوست‌های تیره‌تری دارند هم به کرم ضد‌آفتاب احتیاج دارند. اگرچه در پوست این افراد میزان ملانین بیشتر است که محافظت پوستشان در‌برابر آفتاب را بیشتر می‌کند، اس پی اف این لایه محافظتی ۱۳ است که به‌هیچ عنوان کافی نیست.

منبع: دیلی‌میل
مترجم فرادید: عاطفه رضوان نیا
برچسب ها: سلامتی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه